Φροντίδα Green Cheek Conure δαγκώνει. Να το παλέψω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ask c
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ask c

PB New Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2022
Μηνύματα
23
Πόλη
Thessaloniki
Γεια σας αν και διαβάζω στο φόρουμ για να μαθαίνω πρώτη φορά γράφω γιατί προσπάθησα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Πριν καιρό η αδελφή μου ήθελε ένα ζωάκι για το σπίτι και την έψησα να πάρει ένα παπαγάλο και τελικά καταλήξαμε σε Monk από εκτροφέα. Πολύ όμορφο και πολύ καλό πουλί το οποίο χωρίς κάποια ιδιαίτερη φροντίδα και εκπαίδευση άρχισε μέσα σε ένα μήνα να λέει το όνομά του και να κάνει παρεούλα ιδιαίτερα με της δύο ανηψίες μου. Πάει στο χέρι τους παίζουν και τον χαιδεύουν άνετα. Μπήκα κι εγώ στο μεράκι και είπα να πάρω μια κονουρίτσα. Στην αναζήτηση μου μεταξύ άλλον μου έβγαλε και το Greekparrots.gr και επειδή κάποιος από το φόρουμ εδώ έμεινε ευχαριστημένος είπα να πάρω κι εγώ από εκεί. Επειδή είμαι Θεσσαλονίκη Του ζήτησα να μου στείλει μια φώτο από το πουλάκι που ήθελα να μου στείλει. Μου ανέβασε μια φώτο με ένα εξαιρετικό πουλί! Παρόλα αυτά αποφάσισα αφού θα κατέβαινα Αθήνα να πάω να το πάρω ο ίδιος. Σε όλες τις τηλεφωνικές συνομιλίες μου έλεγε ότι τα πουλιά είναι ταϊσμένα με κρέμα και ότι έρχονται και τρώνε από το χέρι του. Την προηγούμενη πριν πάω μου είπε ότι θα μου βγάλει μερικά πουλιά για να διαλέξω και θα έχει και κάποια που θα μου τα έδινε 100 ευρώ αντί για 140 γιατί ήταν λίγο τσαλακωμένες οι ουρίτσες τους. Όταν πήγα εκεί οι ουρές από όλα ήταν φαγωμένες και μου είπε είναι από το ότι παίζουν μεταξύ τους. Και ναι όταν έβαλε το χέρι του μέσα στο κλουβί δεν πήγαν τα πουλιά πάνω αλλά άνοιγαν το στόμα για να δαγκώσουν. Στην αρχή ήθελε να του δώσω και 140 ευρώ βέβαια στην κατάσταση που είδα τα πουλιά δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση και τελικά το πήρα με 100ευρώ διαφορετικά θα έφευγα. Με διαβεβαίωσε ακόμη μια φορά οτι το πουλί θα συνηθίσει και θα ηρεμίσει. Για το πουλί μου έδωσε χαρτιά και απόδειξη κάτι που πραγματικά εκτίμησα. Για να μην τα πολυλογώ με πολύ προσπάθεια στην αρχή βάζοντας ένα σποράκι πάνω στο χέρι μου ερχόταν το έπαιρνε και πίσω αν το χέρι δεν είχε κάτι πάνω το δάγκωνε δυνατά όχι διερευνητικά όπως έκανε όταν είχε πάνω σποράκι. Είπα να τον βγάλω λίγο έξω από το κλουβί για να χαρεί λίγο αλλά μετά από δύο βδομάδες περίπου που ξεψάρωσε όταν πήγαινα να ανοίξω το κλουβί έπεφτε να μου δαγκώσει τα χέρια. Σταμάτησα να τον βγάζω έξω και πήρα τηλέφωνο στον εκτροφέα ο οποίος μου είπε να τον αφήσω μέσα στο κλουβί και από έξω να πλησιάζω τα χέρι μου για δυο τρεις μέρες και όταν έρχεται κοντά να τον χαϊδεύω λίγο και μετά να βάζω μέσα το χέρι μου και αφού με αφήσει να τον πιάνω και να τον χαϊδεύω τότε να τον βγάλω έξω. Δυστυχώς ο Μπάμπης περνάει το χέρι μου για σουβλάκι! 😅 Ορμάει και προσπαθεί μέσα από τα κάγκελα να το δαγκώσει. Δεν νιώθω ότι με μισεί ή με φοβάται δεν ξέρω πραγματικά τι συμβαίνει και ούτε τι να κάνω. Για να πω την αλήθεια νιώθω ότι μου δώσανε ένα αγρίμι συγκρίνοντας και με της αδελφής μου το οποίο δεν έχει την φροντίδα που κάνω εγώ στον Μπάμπη. Δεν τον έχω πιάσει ποτέ με το ζόρι ούτε κάνω κάτι για να τον ζορίσω. Αν μπορείτε να μου πείτε κάτι που μπορώ να κάνω για να ηρεμίσει θα το εκτιμούσα. Σόρι για το σεντόνι ευχαριστώ πολύ όσους απαντήσουν.
[automerge]1666464708[/automerge]
εικόνα_Viber_2022-10-15_14-55-23-438.webp
 
@Ask c Κούκλος!
Θα σου πρότεινα να δεις τα παρακάτω:
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τα έχω δει αλλά σκέψου ότι δεν με αφήνει καν να ανοίξω την πόρτα, ορμάει να με δαγκώσει. ΜΠορεί τελικά να καταφέρω να τον κάνω για παράδειγμα να ανεβεί στο χέρι μου για να φάει αλλά αφού φάει μερικά σποράκια μετά με δαγκώνει στα καλά καθούμενα που λένε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου πάντως μάλλον θα προσπαθήσω να τον δώσω γιατί με αυτό το πουλί πρέπει να ασχοληθεί κάποιος πιο έμπειρος.
 
@Ask c
Πόσο καιρό το έχεις το πουλάκι;
Πόσο μηνών είναι;
Έχει τεστ dna;
Το κλουβί του είναι μεγάλο;
Πάντως ο συγκεκριμένος εκτροφέας είναι επαγγελματίας χρόνια, και οι κριτικές του είναι ικανοποιητικές.
Αρκετά μέλη έχουν πάρει παπαγάλο και έχουν μείνει ευχαριστημένοι.
Η άποψη μου είναι ότι έπρεπε να πάρεις θηλυκό γιατί θεωρούνται πιο ήπια και κοινωνικά πουλάκια στο συγκεκριμένο είδος.
Έτσι δεν είναι @Ledagcc ;
 
Το πήρα 4 Οκτωβρίου και είναι γεννημένος 1 Μαΐου. Τεστ δεν έχει όχι. Το κλουβί είναι 75Χ50Χ40. Κι εγώ σε καλή κριτική βασίστηκα αλλά δυστυχώς έπεσα έξω. Το φταίξιμο μου είναι ότι βλέπω φαγωμένες ουρές βλέπω πουλιά να δαγκώνουν κι εγώ τον πιστεύω...
 
@Vada Σωστά. Τα θηλυκά κοινονικοποιουνται πολύ πιο εύκολα και είναι γενικά πιο ήρεμα και φιλικά από τα αρσενικά. Τα αρσενικά Green cheek conure τείνουν να δαγκώνουν αν δεν έχουν την κατάλληλη κοινωνικοποιηση από μωρά.
Από τον συγκεκριμένο εκτροφέα έχω πάρει την Mabel και από την πρώτη κιόλας μέρα είναι ένα εξαιρετικό πουλάκι πολύ κοινωνικοποιημενο και ήρεμο.
 
@Ask c Εφόσον είναι μωρό έχεις πολλές ελπίδες να το εκπαιδεύσεις. Θα χρειαστεί χρόνο, υπομονή και επιμονή αλλά θα τα καταφέρεις.
Δοκίμασε να του δίνεις λιχουδιές και παιχνίδια όσο δεν δαγκωνει και όταν δαγκωνει να του τα πάρεις και να φύγεις για κάποιο διάστημα. Αν είναι εκτός κλουβιού τοποθέτησε τον στο πάτωμα και φύγε. Αλλιώς μπορείς να του διδάξεις το Target training. Ουσιαστικά μαθαίνει έτσι να ακουμπάει το ξυλάκι απαλά με ευγένεια και όχι επιθετικά. Τέλος μόλις μάθει να ανεβαίνει στο χέρι σου αν δαγκώσει να το γυρίσεις ελαφρώς προς τα πίσω ώστε να χάσει την ισορροπία του και να μην επικεντρωθεί στο δάγκωμα.
 
Καλησπερα. Να χαίρεσαι το πουλακι σου!! Η συμπεριφορά που περιγράφεις δείχνει ότι το πουλακι δεν σε εμπιστευται και επίσης ότι προσπαθει να διεκδικήσει τον χώρο του.
Η αλήθεια ειναι ότι μερικά ήδη είναι αρκετά κτητικά με το κλουβί τους , αλλά εδώ θα πρέπει να σου πω ότι το προβλημα δεν πηγάζει από αυτό.
Θεωρώ ότι έχεις αρκετή δουλειά και δρόμο μπροστά σου για να φέρεις το πουλακι με τα νερά σου και παλι δεν ειναι σίγουρο ότι θα γίνει εντελώς ημερο και ήρεμο ,καθώς αυτό εξαρτάται και από το χαρακτήρα του κάθε πουλιου. Επιπλέον δεν ήταν μεγαλωμένο στο χέρι για να έχει μια προδιάθεση να γινει φιλικό ,γεγονός που απαιτεί από εσένα διπλάσια προσπάθεια και
υπομονή.

Έχοντας στο μυαλό σου τα παραπάνω, εσυ αποφασίζεις αν θέλεις να μπεις σε αυτήν την διαδικασία.
 
Πολύ καλές συμβουλές ευχαριστώ. Μια που είπες για παιχνίδια. Τα παιχνίδια τα βάζω ένα ένα για να τα συνηθίσει. Σε κάποια φάση έβαλα μια κούνια και τρελάθηκε μπήκε κάτω από την ταΐστρα! Ρε Μπάμπη ρε τ αγόρι μου βγες παιχνίδι είναι, τίποτα ο Μπάμπης. Μετά 10 λεπτά την έβγαλα εννοείται. Λες να συνέβαλε κι αυτό και να στράβωσε τόσο πολύ; Αν και δεν θα έλεγα ότι έκανε στροφή στην συμπεριφορά μετά από αυτό. Επίσης λέω να κάνω ένα restart. Δηλαδή να τον αφήσω στο κλουβί νερό τροφή για κάποιες μέρες και μόνο να του μιλάω. Θα του κάνει καλό ή να αρχίσω να τον βγάζω έξω;
 
@Ask c Να τον αφήσεις στο κλουβί. Δες τα βίντεο και το άρθρο που σου έστειλα στο προηγούμενο thread και κάνε ότι λένε για να σε συνηθίσει. Λογικό να φρικάρει όταν του έβαλες το παιχνίδι. Έπρεπε να το αφήσεις περισσότερο μέσα γιατί δεν πρόλαβε να το συνηθίσει.
 
@Ledagcc Σε πάρα πολύ που ασχολείσαι μαζί μου και με τον Μπάμπη. 😊 Αυτά τα βίντεο τα είχα δει από την αρχή και με τον τρόπο που δείχνουν τον έβγαλα σιγά σιγά από το κλουβί. Όταν άρχισε να ορμάει στα χέρια μου που πήγαινα να ανοίξω το κλουβί σκέφτηκα ότι δεν θέλει να τον βγάζω έξω μου είπε και ο εκτροφέας πρώτα πρέπει να σε αφήσει να το χαϊδεύεις και μετά έξω και λέω έκανα λάθος... (με έκραξε και η γυναίκα μου ότι ταλαιπωρώ το ζώο... 😅😅😅) Μετά μου έστειλες τα βίντεο που δείχνουν ότι το βγάζει έξω το πουλί δεν περιμένει να το χαϊδέψει πρώτα και μετά να το βγάλει έξω. Να το αφήσω για μια εβδομάδα και μετά να το βγάλω σιγά σιγά με τον τρόπο που λέει;
[automerge]1666616742[/automerge]
@Anna Maria Mp
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον η φράση κλειδί είναι ότι δεν μεγάλωσε στο χέρι. Ο εκτροφεας μου λέει δεν σου είπα ψέματα είναι ταϊσμένο στο χέρι αλλά όχι μεγαλωμένος στα χέρια. Θα κάνω μιας προσπάθεια για έναν μήνα και ανάλογα με την πρόοδο θα πράξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά ο τύπος δεν παίζεται μιλάμε. Τον έβγαλα έξω μπας και ηρεμίσει λίγο και είναι αλήθεια ότι θέλει έξω από το κλουβί. Όταν το βγάζω θα είναι πάντα δίπλα μου και κάποιες φορές ανεβαίνει και πάνω μου. Για να τον ακουμπήσω με τίποτα ακόμη αν και πιστεύω ότι τα πάμε πολύ καλύτερα. Σε κάποια φάση ήθελε να δαγκώνει τα πλήκτρα από το λάπτοπ και δεν τον άφησα.... Παιδιά σήκωσε φτερά και μου έκανε επίθεση με ανοιχτό το στόμα να με δαγκώσει... Μιλάμε για μεγάλο τρολ αντί για τον Μπάμπη τον φλου έπρεπε να βάλω ο Μπάμπης ο τσαμπουκάς... Παρόλα αυτά συνεχίζω. Θα το λύσω το μυστήριο που θα πάει.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: MARY58
Και εγω αρσενικο green cheek conure εχω και παρολο που αγοραστηκε αγριο, συνηθισε πολυ γρηγορα με την παρουσια μας και τα χαδια αλλα ομως παντα ειχαμε προβλημα με τις δαγκωνιες απο την αρχη μεχρι τωρα που τον εχουμε εναμιση χρονο. Δεν ξερω τι γινεται με αυτα τα πουλια αλλα απο οτι εχω καταλαβει βαζουν τα δικα τους ορια και αν τα "καταπατησεις" στο γυρνανε με δαγκωνιες και μαλιστα δυνατες. Παραδειγμα δε σου επιτρεπουν να παραβιασεις τον χωρο τους, δε σου επιτρεπουν να τα αγγιξεις οταν ειναι καπου που τους αρεσει. Οτι και να δοκιμασεις δε νομιζω να αλλαξει κατι. Οκ υπαρχουν στιγμες που ο δικος μου ειναι αγαπητος και καλος αλλα οχι πολλες. Εγω δεν μπορω να τον δωσω και πουθενα γιατι κατι συγγενεις που ηρθαν για καποιες μερες σπιτι μας τους εκανε επιθεση συνεχεια.
 
Ναι φαίνεται ότι υπάρχει όριο στο που μπορεί να φτάσει ένα τέτοιο πουλί. Σήμερα πάλι που ήρθε στο πληκτρολόγιο τον έκανα με το χέρι πιο πέρα και τράβηξα το χέρι πίσω. Ήρθε να μου ζητήσει τον λόγο ο τύπος κυνηγούσε το χέρι μου να με δαγκώσει. 😂 Είναι μεγάλος καραγκιόζης μου αρέσει πολύ αλλά αν μέσα σε έναν μήνα δεν σταματήσει να είναι τόσο επιθετικός θα τον βγάλω για πούλημα και θα δοκιμάσω θηλυκό ή monk.
 
Νομίζω ότι βιάστηκες να τον βγάλεις έξω. Ούτε έναν μήνα δεν τον έχεις και περιμένεις να σε εμπιστεύεται πλήρως.
Βιάζεσαι να τον πουλήσεις λες και είναι κανένας καναπές και να δοκιμάσεις άλλη "μάρκα".
Έχεις αναλογιστεί μήπως φταις εσύ;
Μήπως να πάρεις κανένα ψάρι που δεν δαγκώνει;
 
Νομίζω ότι βιάστηκες να τον βγάλεις έξω. Ούτε έναν μήνα δεν τον έχεις και περιμένεις να σε εμπιστεύεται πλήρως.
Βιάζεσαι να τον πουλήσεις λες και είναι κανένας καναπές και να δοκιμάσεις άλλη "μάρκα".
Έχεις αναλογιστεί μήπως φταις εσύ;
Μήπως να πάρεις κανένα ψάρι που δεν δαγκώνει;
Όχι προτιμώ να πάρω παπαγάλο που δεν δαγκώνει. Έχει και ψάρια που δαγκώνουν άλλωστε. Αν εσένα σου αρέσουν τα δαγκώματα σου τον στέλνω και σε πολύ καλή τιμή. Καναπές δεν είναι αλλά δεν είναι είναι και το παιδί μου...
 
Back
Top