Ασθένειες Green cheek conure με αδυναμία στην αφόδευση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lazos14
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lazos14

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουν 2020
Μηνύματα
51
Πόλη
Αγία Νάπα
Καλημερα.Ο φιλος μου(green cheek conure ) τη τελευταια εβδομαδα φαινεται να εχει μια μικρη αδυναμια στην αφοδευση.
Κανει ισα με 3 4 φορες τη μερα αποτι παρατηρω,μαζι με την πρωινη.Δε πινει οσο νερο θεωρω πως θα επρεπε ,τουλαχιστον οσο εγω ειμαι μπροστα, αλλα ειναι μια χαρα παιχνιδιαρης.Η διατροφη του αποτελειται απο λαχανικα και φρουτα το πρωι, αργοτερα λιγα πελλετς,στο ενδιαμεσο ξανα λαχανικα και φρουτα,και τα σπορακια του ειτε ξηρους καρπους.Προσπαθω να εχει μια ποικιλια καθημερινα.Πριν μια βδομαδα του πηρα για πρωτη φορα και ενα απο εκεινα τα στικ με το μελι και τα κολλημενα σπορια πανω του.
Εντελι με προβληματιζει το οτι δεν παει συχνα τουαλετα,και σημερα το πρωι πρωτη φορα το ειδα να αργει ετσι ν κανει τα πρωτα του.Επισυναψα μια φωτογραφια και ελπιζω καποιος να μπορεσει να μου δωσει μια γνωμη.
Εχω τη πεμπτη ραντεβου με τον πτηνιατρο ετσι και αλλιως αλλα ελπιζω να μη χρειαστει να παω νωριτερα.Τι λετε ;Untitled (1).jpg
[automerge]1597554784[/automerge]
_DSC9884 (1).jpg
[automerge]1597555038[/automerge]
Η δευτερη φωτο ειναι 20 λεπτα αφου στεγνωσαν τα μαζεψα και τα εβαλα στο χαρτι.Ειναι μια κουτσουλια και οι 2.
Να αναφερω επισης πως το μεσημερι αλλα και τα πρωινα καποιες φορες γυρω στις 10 -11 νυσταζει και σηκωνει το ενα ποδι του ξεκιναει να ''παραμιλα'' και ανοιγοκλεινει τα ματια του σε ρυθμο που δειχνει νυστα.Δ@lazos14
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν διακρίνω κάτι στις κουτσουλιές. Όσον αφορά στην ποσότητα και τη συχνότητα, δεν είναι σταθερές συνεχώς. Αν αυτό που περιγράφεις συμβαίνει συνεχώς τον τελευταίο καιρό, ανέφερε το στον κτηνίατρο για να το έχει υπόψη του κατά την εξέταση.

Πριν μια βδομαδα του πηρα για πρωτη φορα και ενα απο εκεινα τα στικ με το μελι και τα κολλημενα σπορια πανω του
Αν συμπίπτει χρονικά με τη συμπεριφορά που περιγράφεις, βγάλτο από το κλουβί και παρατήρησε αν υπάρξει αλλαγή τις επόμενες μέρες.
 
@Stavros Σ ευχαριστω πολυ! Θεωρω πως αν ηταν κατι σοβαρο θα το παρατηρησεις! Δε ξερω μπορει και να εχω πειστει οτι κατι εχω και να προσπαθω να βρω κακα παντου,και να παρανοοω με τα παντα επειδη ανησυχω! Σε ευχαριστω πολυ ομως.. αν τυχον και διαγνωστει με κατι χτυπα ξυλο θα γυρισω ξανα για να ενημερωθουν ολοι!
 
Για το φύλο του είστε σίγουρος; Τα θηλυκά την εποχή ωοτοκίας ξέρω να συγκρατούν καπως τις κουτσουλιες τους αλλά το 3-4 μου φαίνεται πολύ λίγο (δεν ξερω το στανταρ για το ειδος βέβαια, συνήθως κάθε πόσο κουτσουλάει;). Οπτικά ούτε εγω βλέπω κάτι παράξενο αλλά αυτο δεν λέει κάτι.
Αφού είναι αρκετές μέρες όντως καλά θα κάνετε να το δει ειδικός, ποτέ δεν ξέρεις. Μέχρι να πάτε καλή παρακολούθηση, φρέσκο νεράκι και τροφές στις οποίες ειναι συνηθισμένο.
Υπάρχει η δυνατότητα να μιλήσετε με τον/την γιατρό να ρωτήσετε αν το θεωρεί λόγο να πατε νωρίτερα;
 
Είναι εμφανές ότι έχει λίγα ούρα στις κουτσουλιές αυτές γεγονός που συνηγορεί με αυτό που περιγράφεις ότι δεν πίνει πολύ νερό. Μπορείς να δοκιμάσεις να του δίνεις περισσότερες τροφές με υγρασία ακόμη και να να μουσκέψεις τα πέλλετς για να δεις τι αποδοχή θα έχουν. Συμφωνώ ότι δεν δείχνουν ανησυχητικές πάντως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@myr @φοιβος Για το φυλο η αληθεια ειναι πως δεν γνωριζω και οταν καταφερω θα τ κανω το τεστ,σε γενικο πλαισιο αναμεσα απο 10-20 φορες τη μερα σκεφτομαι,το θεμα μου ειναι οτι δε πινει νερακι σχεδον καθολου.και το θεμα μου ειναι πως σημερα το πρωι που κοιταξα την αμαρα του ειναι λιγο λερωμενη γυρω γυρω,και στη μερια κοντα στην ουρα του στην αμαρα εχει ενα μικρο εξογκωμα ενος χιλιοστου περιπου.. εχω τρομαξει λιγο ειναι η αληθεια.Και σαν ν τν ακουω να εχει ελαφρο μπουκωμα.Που μπορει καθαρα να ναι η ανησυχια μου.Θα προσπαθησω να βρω τον γιατρο να δω μπας και τα καταφερω νωριτερα να παω
[automerge]1597641426[/automerge]
Σχετικα με το αυγο.. δεν εχω καταλαβει...μπορει να κανουν ακομα και αν δε ευγαρωσουν .Σωστα?Σε τι ηλικια ομως ?
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Tony Forpus Οχι δεν ηταν ετσι,δε ξερω αμα ειναι λογω της ζεστης, αλλα γενικα τον βλεπω να νυσταζει μεσ στη μερα,και ναναι ησυχος.Γενικα ομως και παιζει και πεταει στο δωματιο και ειναι χαδιαρης ολα καλα.Αλλα το νυσταγμα και το οτι δε πινει νερο αμα δε τ δωσω εγψ και εκεινο με το ζορι
 
Λαχανικά με πολύ νερό και χωρίς πολλά σάκχαρα (πχ αγγούρι, μαρούλι, πιπεριά) ίσως να βοηθούσαν στην ενυδάτωση... Υπάρχει πιθανότητα να έχει αλλάξει η γεύση του νερου που του δίνετε ή να μην του αρέσει η θερμοκρασία του ή η ποτιστρα;
Μήπως μιλήσετε με τον γιατρο να πάτε νωρίτερα;
 
@myr φαντασου πως του αλλαξα και ποτιστρες /πιατακια ποτηρακια κλπ νερο οχι,το ιδιο του δινω εμφιαλωμενο.Περιμενω ακομηγ μυνημα απτ γιατρο εαν θα με δεχθει αυριο.Αποτι φανηκε εχει πολλα ραντεβου και στη Κυπρο που βρισκομαι εχει μονο 2 πτηνιατρους.Αυτη που ειχα εμεινε εγκυος και ειναι εκτος κ ο αλλος τωρα που θα παω θεωρειται ο πιο εμπειρος και μαλλον ειναι πολυ πιεσμενος.Περιμενω.
 
Μάλιστα, κατάλαβα, ελπιζω να σας δεχτεί νωρίτερα να μην μείνετε με το άγχος. Δοκιμάσατε μήπως παρασυρθεί να κάνει μπάνιο και πιεί νερό κατά την διάρκεια; (οχι με το ζόρι) Στα δικά μου τους αρέσει να πίνουν τις σταγόνες του σπρέι απο αντικείμενα πχ
 
Για μένα, οι κουτσουλιές μοιάζουν με τις κουτσουλιές των θηλυκών που βρίσκονται σε αναπαραγωγική διάθεση και ετοιμάζονται για γέννα. Υπάρχει περίπτωση ο φίλος σου να είναι φίλη σου. 😀
 
Back
Top