Διατροφή Grit και mineral για τους παπαγαλους μας

Eleni pepper

PB Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2016
Μηνύματα
901
Πόλη
Εύβοια
Γεια σας παιδια..λοιπον ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα διοτι εχω αποριες αν τελικα πρεπει η δεν πρεπει να βαζουμε αυτα τα σκευασματα στην διατροφη του πτηνου μας μιας και οι αποψεις
διίστανται.. Τελικα; Πρεπει η οχι; Εχω μπερδευτει😵!meh
Εγω πηρα αυτα τα δυο κ εβαλα απο λιγο απο το καθενα σε ενα μπολακι μαζι, αλλα εχει κ η αμμο που εχω για υποστρωμα κοχυλια ελπιζω να μν πειραζει!mehουφφφ πολλα ερωτηματα..λοιπον;
 

Συνημμένα

  • 1473346715757.webp
    1473346715757.webp
    38,2 KB · Προβολές: 54
Grit λέμε τα πιο χοντρά πετραδάκια. Όχι δεν χρειάζεται στους παπαγάλους να τρώνε κάτι τέτοιο. Σύμφωνα με το birdchannel.com/6-bird-myths-debunked.aspx grit τρώνε πουλιά που καταναλώνουν αναποφλοίωτους σπόρους.
Mineral φυσικά χρειάζονται ως συμπλήρωμα διατροφής, για μεταλλικά στοιχεία, απλά να υπάρχει διαθέσιμο σε ξεχωριστό θηκάκι.
 
Αυτη ειναι η περιγραφη του mineral που πηρα
Το Deli Nature Μineral είναι ενα 100% φυσικό προϊόν που ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα των πτηνών.

H σκόνη οστράκων για πουλιά είναι απαραίτητη για το σχηματισμό των οστών και για την ισχυρή του κελύφους των αυγών.

Ιδανικά πρέπει να αποτελεί περίπου το 1% της ημερήσιας διατροφής των πτηνών.

Εγγυάται την αφομοίωση της τροφής και προωθεί την πέψη.


Οδηγίες χρήσης:

Βάζουμε το μείγμα σε μικρό σκεύος ή αναμειγνύουμε με την τροφή του πουλιού


Συστατικά

Ακατέργαστη τέφρα 96,5%

Ασβέστιο 25%

Νάτριο 0,4%,

Φώσφορος 1,8%
Αρα μονο αυτο βαζουμε... Καλα οταν διαβασα την τεφρα τρομαξα...😱εχει κ μυρωδια περιεργη εντομεταξυ.. Αλλα εφοσον χρειαζεται 👍
 
To μεγαλύτερο ποσοστό των ωφέλιμων συστατικών βρίσκεται τελικά στην τέφρα αλλά δεν ξέρουμε ποια είναι :)
Αν γνωρίζαμε τα προϊόντα της αποτέφρωσης, θα το ξέραμε.
Δεν πειράζει εμπιστευόμαστε μια καλή εταιρεία όπως η Deli :)
 
To μεγαλύτερο ποσοστό των ωφέλιμων συστατικών βρίσκεται τελικά στην τέφρα αλλά δεν ξέρουμε ποια είναι :)
Αν γνωρίζαμε τα προϊόντα της αποτέφρωσης, θα το ξέραμε.
Δεν πειράζει εμπιστευόμαστε μια καλή εταιρεία όπως η Deli :)
Ευχαριστω μαρακι μου γλυκο♥
 
Εγώ θέλω διευκρίνηση. Θυμάμαι σε παλαιότερο θέμα που είχε μπει και βίντεο με αγρίους παπαγάλους να τρώνε χώμα. Ο πηλος είναι κάτι άλλο δηλαδη;Η λειτουργία του;
 
Εγώ θέλω διευκρίνηση. Θυμάμαι σε παλαιότερο θέμα που είχε μπει και βίντεο με αγρίους παπαγάλους να τρώνε χώμα. Ο όγκος είναι κάτι άλλο δηλαδη;Η λειτουργία του;
Έχει παρατηρηθεί ότι παπαγάλοι του Αμαζονίου, για λόγους αποτοξίνωσης και όχι άλεσης των τροφών τους, διασχίζουν τον ποταμό για να καταναλώσουν πηλό προς τούτο.
Αναφέρεται και στο άρθρο της διατροφής από τον Toni Sylva (Οι παπαγάλοι εξουδετερώνουν τα τοξικά αλκαλοειδή τρώγοντας πηλό, φλοιούς ή κάποια συγκεκριμένα άνθη της οικογένειας Bromeliaceae. Είναι ένα από τα μυστήρια της φύσης το πώς οι παπαγάλοι έμαθαν να καταναλώνουν αυτά τα στοιχεία που δημιουργούν σύμπλοκα με τις τοξίνες, ώστε να αποβάλλονται από το σώμα τους.).
Διατίθενται και στην αγορά κάποια μπλοκς παρόμοιας ( 🙄 ) σύνθεσης και εμφανώς διαφορετικής υφής, αφού κονιορτοποιούνται και δεν είναι πετραδάκια, για κατανάλωση. Είναι αλήθεια πως όσες φορές τον πήρα, τον κατανάλωσαν μετά μανίας οι παπαγάλοι μου, παρόλο που έχουν αυστραλέζικη καταγωγή οι περισσότεροι. (είναι σε καφεοειδές χρώμα).
natural-clay-mineral-block-for-parrots-[2]-1178-p.jpg
 
Μαρια μου κ αυτο πως το ζηταμε η βρισκουμε; Με τι ονομασια; Μπλοκ ορυκτων;
 
Πάντα είχα και έχω στα κλουβιά των πουλιών γκριτ-άνθρακα-όστρακα-Mineral
Ξανά παραθέτω ''παλιές'' τοποθετήσεις μελών... Δεν έχει σημασία αν αναφέρονται σε καναρίνια, το ίδιο ισχύει και για τους παπαγάλους.
https://community.petbirds.gr/threads/grit-minerals-Όστρακα.6554/

Αυτή τη φορά όμως θα παραθέσω και την άποψη ενός από τους γιατρούς που επισκέπτομαι.
Αναφέρομαι στον Αχιλλέα Ακρίβο τον οποίο συνάντησα απόψε (για το γνωστό θέμα του Μάριου).
Ο γιατρός συμφωνεί να παρέχουμε καθημερινά στα πουλιά grit.
Το οποίο θα προσφέρεται πάντα σε ξεχωριστό κουπάκι μέσα στα κλουβιά μας...
 
Σεβαστές όλες οι απόψεις αλλά προσωπικά δεν το βρήκα αυτό πουθενά γραμμένο σαφώς. Συζητήσεις ήξεις - αφήξεις όπως οι δικές μας βρήκα πολλές.
Ως εκ τούτου δίνω μόνο την ψιλή άμμο για ενίσχυση των minerals και τον πηλό clay που και που.
Φυσικά καρβουνάκι και ζεόλιθο που τον θεωρώ θαυματουργό αλλά και μέχρι στιγμής υποτιμημένο.
 
Σεβαστές όλες οι απόψεις αλλά *προσωπικά δεν το βρήκα αυτό πουθενά γραμμένο σαφώς. Συζητήσεις ήξεις - αφήξεις όπως οι δικές μας βρήκα πολλές.
Ως εκ τούτου δίνω μόνο την **ψιλή άμμο για ενίσχυση των minerals

*Για να έχουμε την άποψη ενός γιατρού ρώτησα...
**ποια είναι αυτή η ψιλή άμμος Μαρία;... Διότι ενώ μου είπε πως συμφωνεί με το γκριτ, μου ανέφερε πως διαφωνεί με τις άμμους που κάποιοι βάζουν ώστε να τρώνε τα πουλιά... Δε έδωσα την πρέπουσα σημασία, ίσως γιατί δεν γνώριζα που αναφέρεται (είχε και κόσμο με έκτακτα περιστατικά και δεν επεκτάθηκα)
 
διότι ενώ μου είπε πως συμφωνεί με το γκριτ, μου ανέφερε πως διαφωνεί με τις άμμους που κάποιοι βάζουν ώστε να τρώνε τα πουλιά... Δε έδωσα την πρέπουσα σημασία, ίσως γιατί δεν γνώριζα που αναφέρεται
Μάλλον αναφέρθηκε σε κάτι τέτοιο Σίσσυ
DSC00399-300x300.JPG


Το grit που αναφέρθηκε η Ελένη δεν έχει καμία σχέση. Την υφή και το πάχος των minerals δεν την ξέρω αν και δεν μου μοιάζει τόσο λεπτόκοκκο. Η άμμος έχει έμμεσα στοχοποιηθεί και εδω μέσα για πολτοποίηση στην κοιλιά νεοσσών και θάνατο.
 
Μάλλον αναφέρθηκε σε *κάτι τέτοιο Σίσσυ
Το grit που αναφέρθηκε η Ελένη δεν έχει καμία σχέση. Την υφή και **το πάχος των minerals δεν την ξέρω αν και δεν μου μοιάζει τόσο λεπτόκοκκο.*Η άμμος έχει έμμεσα στοχοποιηθεί και εδω μέσα για πολτοποίηση στην κοιλιά νεοσσών και θάνατο.
*Ναι, Δημήτρη αυτό είναι.
**όχι, σίγουρα δεν είναι σαν λεπτή άμμος
 
Το mineral είναι πιο λεπτόκοκκο από το grit.
σίγουρα δεν είναι σαν λεπτή άμμος
Ναι και στα δύο,έτσι πιστεύω και εγώ.
Συν του ότι η άμμος πρέπει να έχει και διαφορετική (στην περίπτωση των νεοσσών καταστρεπτική) αντίδραση με το νερό ή τα υγρά εν γένει.
 
Γιατί λέτε να θέλουν να φάνε αυτή την λεπτή επικίνδυνη άμμο όταν τους προσφέρουμε όστρακα-γκριτ-μίνεραλ;
Πιστεύω πως θέλουν να φάνε τα όστρακα που περιέχει (αφού δεν τα βρίσκουν αλλού) και έτσι πρέπει να καταναλώνουν και άμμο. Αν όμως τους παρέχουμε όλα τα παραπάνω μάλλον δεν έχουν λόγο...
 
Γιατί λέτε να θέλουν να φάνε αυτή την λεπτή επικίνδυνη άμμο όταν τους προσφέρουμε όστρακα-γκριτ-μίνεραλ;
θέλουν να φάνε τα όστρακα που περιέχει (αφού δεν τα βρίσκουν αλλού)
;
Παιδιά εγώ πιστεύω πως πολλά πράγματα τα τρώνε τα πουλιά από ανία. Επειδή όλη μέρα τσιμπολογούν από συνήθεια.
Μην εμπιστευόμαστε και τόσο την πάνσοφη φύση.
Πολλά γίνονται στα κουτουρού.
Εξάλλου η φυσική τάση των πουλιών είναι να βόσκουν, κάτι που τους το έχουμε απαγορέψει μέσω των συνθηκών των κλουβιών που τους προσφέρουμε.
 
Το μινεραλ που πηρα εχει κ σαν δκονη μεσα, σας στελνω να δειτε πως ειναι κ τα δυο
Grit
1473444851924.webp
Mineral
1473444906394.webp
Λοιπον... Ξανα μπερδευτηκα με ολα αυτα πφφφφφειπαμε το γκριτ να μν το βαλω... Το μινερακ να το αφησω;θα παρω κ το ορυκτο οποτε.. Παντος και τα δυο ειναι σαν πετρες με διαφορα μεγεθους.. Μου κανει εντυπωση.Κ το γκριτ εχει κ κατι σαν φλουδες μεσα δν ξερω😛
 

Σχετικά θέματα

Back
Top