Διατροφή Grit και mineral για τους παπαγαλους μας

Ελένη είναι άλλο το "δεν χρειάζεται" και άλλο το "κάνει κακό".
Άποψη και όχι γνώμη, δοκίμασέ το, στην τελική είναι και αγχολυτικό το σκάψιμο.
 
Λοιπον... Ξανα μπερδευτηκα με ολα αυτα πφφφφφειπαμε το γκριτ να μν το βαλω...

Ο γιατρός συμφωνεί να παρέχουμε καθημερινά στα πουλιά grit...
...όπως νομίζεις κάνε Ελένη μου, εγώ ρώτησα τον γιατρό και σας μετέφερα την απάντηση του
 
Ελένη είναι άλλο το "δεν χρειάζεται" και άλλο το "κάνει κακό".
Άποψη και όχι γνώμη, δοκίμασέ το, στην τελική είναι και αγχολυτικό το σκάψιμο.
Εγω απλα ρωταω επειδη δεν ξερω εντελως τιποτα κ πρωτη φορα μεγαλωνω παπαγαλο κ θελω να το προσεχω.. Με απλα λογια αν πρεπει να του τα εχω στο κλουβι η οχι.. Ακομα και για την αμμο που εχω θποστρωμα εχω αμφιβολιες οπως κ για ολα διοτι δν γνωριζω.. 😛εσεις ξερετε και λογω πειρας😛

Ααα κ επισης το συγκεκριμενο γκριτ λεει οτι εχει φυκια στομαχικη αμμο και οστρακα σε περιπτωση που θελετε να ξερετε τι περιεχει.. Εγω πχ δν ηξερα😛
 
Μια φορα μπερδευτηκα και αντι για το γκριτ που εβαλες πηρα το μινεραλ.
Δεν το αγγιξαν ουυε τα καναρινια ουτε το ΤζιΤζι.
Στο γκριτ γινεται σκοτωμος.
 
Μια φορα μπερδευτηκα και αντι για το γκριτ που εβαλες πηρα το μινεραλ.
Δεν το αγγιξαν ουυε τα καναρινια ουτε το ΤζιΤζι.
Στο γκριτ γινεται σκοτωμος.
Ωστόσο δεν είναι αυτό κριτήριο αν είναι ή δεν είναι ωφέλιμο, αν πρέπει ή δεν πρέπει να το καταναλώνουν.
 
Ωστόσο δεν είναι αυτό κριτήριο αν είναι ή δεν είναι ωφέλιμο, αν πρέπει ή δεν πρέπει να το καταναλώνουν.
Συγκριτικα με προτιμηση προιοντων το εθεσα. Επισης απο το γκριτ τρωνε αμεσως το καρβουνο. Οποτε ξεκαθαρα για εμενα δειχνουν οτι το ψαχνουν κ οχι απλα οτι βαριουνται.

Ξερουν κ σε ποια αυγοθηκη πρεπει να εχει γκριτ (αν πχ απο τις 2 αυγοθηκες που αδειασαν η μια ειχε γκριτ κ η αλλη αυγοτροφη) σε αυτη με το γκριτ τρεχουν.

Έπισης βλεπω οτι κατα περιοδους δειχνουν μεγαλυτερη προτιμηση στην καταναλωση του γκριτ. Πχ στην αναπαραγωγη πογ καποια πουλακια προφανως δεν ειχαν ταιρι το τρωγαν περισσοτερο. Περιπου Οκτωβρη περσυ δεν τα προλαβαινα..

Δεν ξερω ακριβως αν το τρωνε σκοπιμως και τι μπορει ν προσφερει εκτος απο ασβεστιο ισως.ς
 
Τα πουλιά από το έδαφος αντλούν μεταλλικά στοιχεία, διάφορα.
Όσα, όπως τα περιστέρια τρώνε πετραδάκια επίσης, το κάνουν για να αλέσουν εντός του στομαχιού τους σπόρους που έχουν καταναλώσει αναποφλοίωτους.
Το γκριτ, παίζει αυτό τον ρόλο, του κρουστικού.
Γι' αυτό, για τα δικά μας πουλιά που συζητάμε εδώ, δεν βρήκα ούτε μία αναφορά θετική στην κατανάλωσή του.
Και τις θετικές απόψεις, τις μεταφέρουν, για να τις αντοκρούσουν οι αντιτιθέμενοι.
Αντί του γκριτ, προτείνονται άλλες μορφές μεταλλικών στοιχείων. Άλλο αυτό.
Άλλο και το καρβουνάκι.
Φυσικά καθένας μας, ενημερώνεται, αποφασίζει και διαλέγει τι θα κάνει.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top