Αναπαραγωγή H καναρα μου μαλλον εχει δυστοκια τι να κανω;

vasilis aegina

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
122
Πόλη
Αίγινα
δεν μπορω να βρω calci lux μονο minerals θα εχω μαλλον το απογευμα απο την μερα που εκανε τ 3 αυγο μετα απο επυτιχυμενη γεννα κατι δεν παει καλα. Τ αλλο μπορω να δωσω για να ξαναγινει καλα;
 
μόνο ασβέστιο calcio της tafarm δεν μπορείς να βρεις;
 
Για να σιγουρευτείς ότι το καναρίνι σου έχει όντως δυστοκία, πιάσε το προσεκτικά και δες το κάτω μέρος του σώματος του. Αν αυτό φαίνεται φουσκωμένο και επεκταμένο, τότε έχει. Αν είναι φυσιολογικό το μέγεθος, είναι εντάξει. Στην περίπτωση που έχει, κάνεις τα εξής:
- Το κυριότερο είναι να απομονώσεις το πουλάκι σε ένα μικρό κλουβί. Πρόσεχε να το πιάσεις γρήγορα, γιατί μπορεί έτσι όπως πετάει μέσα στο κλουβί, να σπάσει μέσα του το αυγό.
- Βάλε υδατοδιαλυτό ασβέστιο στο νερό και να του δώσεις να πιεί. Τάισε το επίσης λίγο σουσάμι και σουπιοκόκκαλο για να πάρει πολύ ασβέστιο, ώστε να το γεννήσει.
- Βάλε το σε κλουβί- νοσοκομείο ρυθμισμένο στους 30 βαθμούς Κελσίου. Αν δεν έχεις διαθέσιμο τέτοιου είδους κλουβιού, πολύ απλά, το βάζεις στο σπίτι σου με αρκετή ζέστη. Επίσης, άλειψε τα οπίσθια του πουλιού με λίγο ζεσταμένο λάδι, για να βοηθηθεί να γεννήσει ευκολότερα το αυγό. Μετά από όλα αυτά, κανονικά το αυγό πρέπει να γεννηθεί ύστερα από μία ώρα.
Εύχομαι να γίνει καλά το πουλάκι και να ολοκληρώσει την γέννα του ήρεμα και χωρίς ανησυχίες! Φιλικά και ελπίζω να σε βοήθησα!
 
δεν εχει κανενας στην αιγινα υδατοδιαλυτο ασβεστιο μονο εαν βρω το minerals τι αλλο μπορω να κανω; @Καναρίνι4ever

εαν βαλω ανθρωπνιο;
 
Εγω θα εδινα αν ειχα μονο αυτο διοτι ειναι σοβαρο θεμα για το πουλακι. Προσεξε μονο τη δοση, φτιαξε ενα διαλυμα απο την ταμπλετα διοτι ξερω οτι υπαρχουν σε ταμπλετες και δωστης κατευθειαν στο στομα να πιει μερικες σταγονες.
 
τ ανθρωπινο ασβεστιο που εχω ειναι ταμπλετα μασωμενη και εχει 500 μγ ασβεστιο και 400IU χοληκαλσιφερολη! Να τ δωσω;
 
κοίτα εγώ που έχασα ένα πουλάκι προ ημερών, ενστικτωδώς έψαξα να δω αν είχα ανθρώπινο. Αλλά δυστυχώς είχε λήξει και το είχα πετάξει. Εγώ θα έδινα αφού διαφορετικά είναι χαμένο. Εσύ αποφασίζεις.
 
@mgerom μολισ εκανε τ τριτο τν επομενι δεν ειχε κεφια δν πολυτρωει και ειναι σαν φοθσκομενο κ η φωνη τησ δεν ειναι δυνατη
 
Πριν απ' όλα λοιπόν,όταν ένα πουλάκι έχει αυτά τα δείγματα, καλόν είναι να το πάρουμε στο χέρι μας. Μια απο κοντά εξέταση είναι απαραίτητη. Πρέπει να έχεις απάντηση στα ερωτήματα... Είναι σωστή απο άποψη πάχους; . Τα μάτια, τα ρουθούνια, είναι στεγνα και καθαρά ; Ο οισοφάγος είναι καθαρός με "υγειές" χρώμα; Εχει ταχύπνοια ή κάνει κάποιους θορύβους στην αναπνοή ; Τα κερατινα μέρη είναι Ο. Κ ; Τώρα όσον αφορά την έλλειψη ασβεστίου.Αν το πουλάκι είχε φτάσει στο σημείο να καταναλώσει όλο το διαθέσιμο ασβέστιο του οργανισμού της, θα παρατηρούσες πριν απ' όλα, ΑΣΤΑΘΕΙΑ στην στήριξη. Αλλά αν θέλεις να βεβαιωθείς οτι πράγματι υπάρχει μια έλλειψη του ασβεστίου, ξύσε μια ποσότητα απο ένα σουπιοκόκκαλο και δώσε το σε μια μικρή ταίστρα. Παρακολούθησε αν και πόσο θα φάει.
Υ. Γ Αν θέλεις ανέβασε μια φωτό του κλουβιού και του θηλυκού σου, ώστε να υπάρχει και μια γενική εικόνα του.
 
δεν εχω κατι με καμερα για να το ανεβασω 4 μερες τωρα δεν εχει κεφια τν εχω ψα3ει δεν βλεπω καπιο σημαδι
 
χορηγησα και ασβεστιο αυγο δεν ειδα! Δεν μπορω να καταλαβω τι εχει!;!?!;!;!;!?!;! ☹😕
 
Πόσες μέρες είναι άκεφη; Αν ήταν δυστοκία θα την είχες χάσει ήδη...
 
Back
Top