Ασθένειες H Winter (cockatoo) αναρρώνει απο δυστοκία

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Την περασμένη Τρίτη το απόγευμα παρατηρήσαμε οικογενειακώς ότι η Winter έκανε κάποιες περίεργες κινήσεις με τα πόδια της, τα τέντωνε στο πλάι και σφιγγόταν έντονα ανοίγοντας και την μια φτερούγα. Υποψιαστήκαμε ότι ετοιμαζόταν να γεννήσει κάποιο αυγό καθώς τον τελευταίο μήνα οι ορμόνες της ήταν στα κόκκινα. Την επόμενη μέρα τηλεφώνησα στην κλινική που έχουμε εδώ στο Βανκούβερ που είναι αποκλειστικά για πτηνά για να ρωτήσω πότε θα πρέπει να κρίνω ότι είναι η ώρα να την δει ο γιατρός καθώς μέχρι τώρα είχε γεννήσει άλλες 3 φορές απο ένα αυγό χωρίς καμία δυσκολία και χωρίς καν να καταλάβουμε ότι ετοιμαζόταν. Κλείσαμε λοιπόν ραντεβού για την Παρασκευή (καθώς τα ελεύθερα ραντεβού τους είναι περιορισμένα) σε περίπτωση που δεν θα τα είχε καταφέρει να το βγάλει μονη της ως τότε. Στο μεταξύ, μου συνέστησαν σκεύασμα υγρού ασβεστίου για λήψη απο το στόμα. Ήρθε η Παρασκευή λοιπόν κι αυγό δεν είχε φανεί αλλά αντίθετα η αμάρα της ήταν τόσο πρησμένη που μετάνιωσα που δεν την είχα πάει νωρίτερα. Αφού νοσηλεύτηκε την Παρασκευή το πρωί της χορήγησαν ενέσιμο ασβέστιο και της έγινε εφαρμογή λιπαντικού στην αμάρα και της έδωσαν άλλες δύο ώρες πρωτού η γιατρός να αποφασίσει να την βάλει σε αναισθησία και να βγάλει ακτινογραφία για να δει την κατάσταση του αυγού.
327835550_740761310649742_6855795535143420189_n.jpg 328111443_880695069727613_9103099977960522289_n.jpg

Το αυγό όπως φαίνεται στις φωτογραφίες ήταν τεράστιο, πολύ μεγαλύτερο απο το άνοιγμα της λεκάνης της κι έπρεπε να αφαιρεθεί με μια ψιλοεπέμβαση όπως κι έγινε. Με σύριγγα και βελόνα άδειασαν το αυγό το οποίο κατέρρευσε προς τα μέσα και στη συνέχεια έβγαλαν το τσόφλι κι έγιναν πλύσεις για να καθαρίσουν όλα τα υπολείμματα. Το Σάββατο έγινε υπέρηχος για να διαπιστωθεί ότι είχε καθαρίσει απο όλα τα υπολείμματα του αυγού κι ότι δεν υπήρχε άλλο σχηματισμένο ωάριο που να είχε πάρει το δρόμο του, παράλληλα της δόθηκε ενέσιμο (lupron) που σταματάει την ωορηξία-ωοπραγωγή. Την Κυριακή πήραν δείγμα αίματος για γενικές εξετάσεις κι αφού όλα έδειχναν βελτίωση την πήρα σπίτι Δευτέρα βράδι φοβερά χαρούμενη (χόρευε απο τη χαρά της όταν με είδε) και ξαλαφρωμένη που γύρισε σπίτι της.

329938398_910851153386067_1631179978425650046_n.jpg (η θερμοκοιτίδα της κλινικής στην οποία νοσηλεύτηκε)

Για τις επόμενες 5 μέρες η οδηγία είναι να κοιμάται στο κουτί μεταφοράς με μαλακά σκεπάσματα ώστε να ξεκουράζεται και να μην κινδυνεύει να πέσει απο το κλαδί τη νύχτα λόγω της καταπόνησης που πέρασε.

Μέσα σε όλα της βρήκε λίγο λίπος σε κάποια σημεία και με συμβούλεψε να της κόψω τα σπόρια και να κρατήσω τα Harisson's ως βασική τροφή. Μου ζήτησε επίσης να την δει πάλι σε κανένα μήνα για να ελέγξουμε λίγο την καρδιά διότι βρήκε μια πλαϊνή αρτηρία λίγο διογκωμένη το οποίο όπως μου εξήγησε μπορεί να οφείλεται στις ορμόνες. Τέλος μου είπε ότι δεν πιστεύει ότι αυτό το πουλί είναι κάτω απο 30 ετών. Κάπου εκεί την βάζαμε με το μυαλό μας ούτως ή άλλως.

Αυτά τα ολίγα. Γύρισε σπίτι κι η καρδιά μου στη θέση της. 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευτυχώς είναι ασφαλή Ανέστη.
Για αυτό το τεράστιο αυγό, υπήρξε κάποια αιτιολογία από τη γιατρό; Κάποιος παράγοντας δλδ που θα μπορούσε να έχει επηρεάσει την αύξηση των διαστάσεών του;
 
@Φοίβος τέλος καλό όλα καλά. Μπράβο Ανέστη που το ψιλιαστηκες κ μπράβο Βανκούβερ για τις υποδομές σου. Εδώ στην Ελλαδα δεν ξέρω σε πόσα κέντρα θα είχαμε αυτές τις υπηρεσίες. Γιατί έγινε τεράστιο αυγό; Μπορεί να ξανασυμβεί; Δηλ. Πρέπει κάτι να μην γίνεται πχ στην τροφή της για να αποφευχθεί;
 
@Φοίβος
Καλημερα !! Περαστικα της και σιδερενια!! Αυτη η ιατρικη αντιμετωπιση που περιεγραψες δειχνει , κατα την αποψη μου , ποσο πισω ειμαστε σε επιπεδο δυνατοτητων Πτηνιατρικων κλινικων, πτηνιατρων , ποιοτητας παρεχομενων υπηρεσιων. Δεν μπορει να σταθει καμια συγκριση. Να ειναι και παλι καλα ευχομαι.
 
Απο ενα συντομο ψαξιμο μαλλον πολυπαραγοντικο ειναι το θεμα. Αρχικα οντως τα cockatoo και τα macaw παραγουν τα μεγαλυτερα αυγα
αλλα και διαφοροι αλλοι παραγοντες επηρεαζουν.Οπως ηλικια , διατροφη, κατατομη.
Σιγουρα θα ηταν ενδιαφερουσα μια απαντηση απο το ιατρικο team που την φροντισε.

ηταν πιο μεγαλο απο αυτο του 2020?
 
Κ μια πιθανότατα χαζή ερώτηση. Έπρεπε να γίνει κάποιας μορφής αναισθησία στο κορίτσι για την ακτινογραφία ή για την μικροεπέμβαση;
Υγ. Το "τέλειο" στο emoji πήγαινε που όλα πήγαν καλά.🤞
 
@ianos κατατομη εννουσα σωματοδομη
διαβαζα το παρακατω αρθρο και το ειπα .δεν αναφερεται σε cockatoo αλλα στο μαλλον πιο μελετημενο ειδος πτηνου .

https://www.gov.mb.ca/agriculture/l...size-and-your-small-flock-of-laying-hens.html

  1. Skeletal size has some impact on egg size. Hens with bigger and longer bones tend to become bigger hens and lay bigger eggs. The protein level in the ration fed before 10 weeks of age is the main factor influencing skeletal size of any particular breed of hen. If you want pullets with bigger skeletons, feed a starter diet until 8 or 10 weeks of age instead of just 6 weeks of age.
 
η γιατρός να αποφασίσει να την βάλει σε αναισθησία και να βγάλει ακτινογραφία για να δει την κατάσταση του αυγού.
Εγω προσπαθουσα πριν να αντιληφθω πως εγινε να βγαλει την ακτινογραφια χωρις αναισθησια γιατι απο τις λεπτομερειες της φωτο φαινεται σαν να ειναι ορθια η Winter σε καποιες ληψεις. :-) εχω καψει ..που λενε
1675758225517.webp
 
Kαταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας να είναι περαστικά. Κι εγώ αυτό εύχομαι αλλά έχοντας θηλυκά πουλιά στην κατοχή μου θα είναι πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου σαν ενδεχόμενο. Σκέφτομαι πόσο διαφορετική θα ήταν η τύχη της εαν ζούσαμε στην Ελλάδα. Τα κοκατού είναι απο τα πιο συνηθισμένα είδη για να παρουσιάζουν τέτοια θέματα και χαίρομαι για αυτόν και μόνο τον λόγο που δεν είναι τόσο δημοφιλή κατοικίδια στην Ελλάδα γιατί όντως δεν θα ήξερες που να το τρέξεις. Η αλήθεια είναι ότι κι εμείς, ενώ έχουμε τόσα χρόνια πουλιά, είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζουμε σοβαρό θέμα υγείας που να χρειάζεται νοσηλεία. Απο την αρχή ένιωθα τυχερός που εδώ που ήρθαμε, έχουμε την κλινική στα 5 λεπτά απο το σπίτι μας αλλά τώρα που την χρειάστηκα κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι να μπορείς να νιώθεις μια σχετική ασφάλεια ότι τουλάχιστον θα γίνει ότι είναι δυνατό.

Για αυτό το τεράστιο αυγό, υπήρξε κάποια αιτιολογία από τη γιατρό;

Γιατί έγινε τεράστιο αυγό; Μπορεί να ξανασυμβεί;

Δεν έχω ιδέα και δεν το ρώτησα. Σφάλματα γίνονται απο όλους τους ζωντανούς οργανισμούς με διάφορες αιτολογίες να ευνοούν την εμφάνισή τους. Εαν αυτό είχε γίνει σε ένα πουλί που ζει στο δάσος, η έκβαση θα ήταν σαφώς διαφορετική.
Οπως ηλικια , διατροφη, κατατομη.
Πιθανότατα η ηλικία να ευνοεί την εμφάνιση κάποιων ανωμαλιών. Αν η Γουίντερ είναι όντως πάνω απο 30 ετών και δεδομένης και της φυσικής της κατάστασης που ενώ πετάει λίγο μέσα στο σπίτι, δεν βρίσκεται σε διαρκή κίνηση όπως σχεδιάστηκε απο τη φύση της, αυτοί μου φαίνονται ως πιθανοί παράγοντες που να συνετέλεσαν στην ανωμαλία αυτού του αυγού.
πως εγινε να βγαλει την ακτινογραφια χωρις αναισθησια

Δεν το πρόσεξα εκείνη την ώρα για να το ρωτήσω, το παρατήρησα κι εγώ μόλις είδα τις φωτογραφίες στο σπίτι. Η Γουίντερ όμως είναι πολύ ήμερη και ήρεμη και δεν θα ξαφνιαζόμουν αν καθόταν ακίνητη για μερικά δευτερόλεπτα ώστε να πρόλαβαν να τις βγάλουν μερικές καλές ακτινογραφίες.
 
......δεδομένης και της φυσικής της κατάστασης που ενώ πετάει λίγο μέσα στο σπίτι, δεν βρίσκεται σε διαρκή κίνηση όπως σχεδιάστηκε απο τη φύση της
Επίσης...
Επειδή τα κοκατού είναι επιρρεπή στο να κάνουν κύλες, πρέπει να διατηρείται πάντα λεπτή και όσο περισσότερο γυμνασμένη γίνεται.
 
Κοντεύουμε να τελειώσουμε την αντιβίωση και ειμαστε περδίκια ήδη απο την δεύτερη τριτη μερα που ηρθε σπιτι. Ποσο γλυκό πλάσμα ειναι που του δίνω φάρμακο με τη σύριγγα στο στόμα δυο φορές την ημέρα χωρίς να χρειάζεται να την ακινητοποίησω. Την τουμπάρω με δυο τρία χάδια και να καναδυο φιλιά στο κεφάλι και καθεται. Σκεφτομαι πως με την Μπέττυ θα μας άκουγε ολο το Βανκούβερ απο τα γρυλίσματα (οι αμαζόνες γρυλίζουν σαν σκυλια σχεδόν) και θα μου έτρωγε τα χερια μετά την πρώτη φορά που θα ήξερε τι θελω να κανω.

Να το το κορίτσι μου 🥰
CED48692-DE4C-4D50-915F-F785D6CA73BD.jpeg
 
Ποσο γλυκό πλάσμα ειναι που του δίνω φάρμακο με τη σύριγγα στο στόμα δυο φορές την ημέρα χωρίς να χρειάζεται να την ακινητοποίησω.
Πόσο συγκινητικό! Εκτός από πανέμορφο τι καλό κορίτσι που είναι! Άγγελος! 😍 Να την χαίρεσαι Ανέστη κ να μην ξαναζήσετε τέτοια περιπέτεια!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top