Γενικά Idian Ringneck το νέο μέλος της οικογένειας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tasos25
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tasos25

PB New Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
66
Πόλη
Άργος
Αυτό είναι το νέο μέλος της οικογένειας!
Είναι δύο ημέρες σπίτι!
Είναι περίπου 5μηνών κ τρώει όλη την ώρα!
Είναι αρκετά ζωηρό και κάνει βόλτες συνέχεια!
 

Συνημμένα

  • DSC05311.webp
    DSC05311.webp
    43,3 KB · Προβολές: 134
  • DSC05315.webp
    DSC05315.webp
    42,2 KB · Προβολές: 95
Πολυ ομορφος!:D
Θα συμφωνησω με τον Κωνσταντινο για τα παιχνιδια και αν δεν εχει αλλη πατηθρα τοτε βαλτου σιγουρα αλλη μια.:)

Βολτες που κανει; Βγαινει απο το κλουβι του η εννοεις μεσα στο κλουβι κινειται αρκετα;
 
Μέσα στο κλουβί (προς το παρόν..)αλλά σε λίγο καιρό, μετά την εκπαίδευση, δε θα ξαναμπεί σε κλουβί θα τον έχω μόνημα έξω...
Έχει κ άλλη μία πατήθρα, από παιχνίδια θα του βάλω αργότερα σε καμιά βδομάδα.
 
Το μόνιμα έξω θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς πάντως.. Ειδικά αν δεν του κόψεις τα φτερά, δεν είναι η καλύτερη λύση! Όχι πως αν τα κόψεις συμφωνώ να μένει πάντα έξω και ενώ δεν είσαι σπίτι, αλλά τεσπα...
 
μπορείς να μου πεις πόσο τον αγόρασες γιατί θέλω να κάνω σύγκριση καθώς έχω και εγώ ένα indian ringneck.
 
Τα φτερά κόπηκαν από το πρώτο λεπτό που μπήκε σπίτι..
Η εκπαίδευση θα ξεκινήσει σε 10-15 ημέρες αφού πρώτα συνηθίσει λίγο το σπίτι..
Στο σπίτι είμαστε 5 άτομα, πάντα θα έχει παρέα, αρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μένει εκτός κλουβιού..
Εκτός από αυτό πιστεύω προσωπικά πως δεν είναι κ το καλύτερο να ζουν οι παπαγάλοι μας μέσα σε κλουβιά..
Αν έχουμε τη δυνατότητα καλό θα είναι να είναι "ελεύθερα";
 
Καλό θα ήταν ο παπαγάλος όταν λειπεις απο το σπίτι και το βράδυ να είναι μέσα στο κλουβί του. Πρώτα για τη δική του ασφάλεια και μετά για να μη σου κάνει διάφορες ζημιούλες. Η δική μου π.χ. μου είχε κόψει τα καλώδια του τηλεφώνου, το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης το έχει κάνει άστα να πάνε κ. Α.
 
nickgr το πείρα 75€

Κωσταντίνε έχω δύο επιλογές
1)Το πάνω μέρος του κλουβιού βγαίνει τελείως, αρα μπορώ να στερεώσω κάποια ξύλα κ να το μετατρέψω σε σταντ (ακόμα το σκέφτομαι τις λεπτομέριες)
2)Έχω βρει σταντ με 50€ πολύ ωραίο κ μπορεί αργότερα να το πάρω
 
Αν είναι κάποιος συνέχεια στο σπίτι και θα έχει όμως το νου του στο πουλί, ας είναι έξω.. Τί θα γίνει όμως αν κάτι χρειαστεί ή κάποιος λόγος προκύψει τελοσπάντων και λείψουν όλοι από το σπίτι; Θα μπει -ή τουλάχιστον το σωστό είναι- να μπει σε κλουβί.. Δεν θα του κακοφανεί τότε αφού όταν θα έχει μάθει να είναι όλη μέρα έξω ξαφνικά θα πρέπει να κλειστεί; Γι' αυτό είναι καλύτερο να έχει ένα ευρύχωρο κλουβί με παιχνιδάκια να μπορεί τότε να περνάει την ώρα του.. Κι εγώ το ίδιο είχα κάνει στην αρχή με το κοκατίλ μου.. Δεν έμπαινε ποτέ μέσα και είμαι παθούσα λοιπόν.. Επιπλέον για τον ύπνο τους σίγουρα είναι καλύτερο να μένουν στο κλουβί μέσα γιατί είναι κάτι που τους κάνει να νιώθουν ασφάλεια απόλυτη και χαλαρώνουν τελείως..
 
Σεβαστή η άποψή σου και σε ευχαριστώ!
Πιστεύω όμως, με παραδείγματα γνωστών μου που έχουν τα ringneck ελεύθερα, είτε είναι σπίτι κάποιος είτε όχι, κ δεν έχουν αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα.
Ελπίζω κ εγώ με σωστή εκπαίδευση κ υπομονή να τα καταφέρω!
 
Εύχομαι να μη χρειαστεί να αλλάξεις 2 φορές το καλώδι οτου τηλεφώνου σου! Και δεν τον άφησα τον Σενεγάλης μόνο στο σπίτι, απλά διάφυγε της προσοχής μου όταν μίλησα στο κινητό...
Μακάρι να είσαι πιο τυχερός.
 
Εύχομαι να μη χρειαστεί να αλλάξεις 2 φορές το καλώδι οτου τηλεφώνου σου!
Ιδιαιτερη προσοχη χρειαζεται στα ηλεκτρικα καλωδια, αυτα μπορει να γινουν επικινδυνα για την ζωη του πουλιου!
 
Τασο το βρηκες 75$? Πολυ καλη τιμη, απ οτι ειδα πρεπει να ειναι θηλυκο ομως. Και το αρσενικο την ιδια τιμη εχει;
 
και αρσενικο να ειναι ειναι μικρο για να εμφανιστη ο δακτυλιος στο λαιμο... Ετσι δεν ειναι;
 
Back
Top