Γενικά Idian Ringneck το νέο μέλος της οικογένειας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tasos25
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Στα δύο με τρία χρόνια θα δείξει το φύλλο του εκτός αν προηγηθεί εξέταση DNA (κάτι που είναι περιττό για τέτοιου είδους παπαγάλους, που διακρίνεται το φύλο).
 
Αυτά που είδα εγώ (20 περίπου) ήταν όλα πάνω κάτω ίδια ηλικία!
Η τιμή ήταν πάρα πολύ καλή για επαρχεία, Αθήνα αυτή την περίοδο είναι ακόμα πιο φτηνά, ηλικίας 5-8 μηνών.
Τώρα σχετικά με το αν είναι αρσενικό ή όχι δε μπορώ να πω με βεβαιότητα και τους λόγους τους είπαν τα παιδιά πιο πάνω.
Όμως πιθανολογώ πως είναι αρσενικό γιατί κοιτώντας στο λαιμό του,όταν το πιάσαμε να το βάλουμε στο κλουβί, τα εσωτερικά πούπουλά του αχνοφαίνεται να μαυρίζουν.
Για πιο σίγουρα θα περημένω να περάσει ο καιρός να το δω καθαρά.
 
αν καταλαβα καλα σε καποιο πετ στο αργος υπαρχουν εικοσι νεαροι ρικνεκ που τους πουλαει προς 75 ευρω;
 
''Ανήκει στα είδη παπαγάλων που λέγονται δυμορφικά, δηλαδή υπάρχουν διαφορές στα δύο γένη που όμως αρχίζουν να είναι ευδιάκριτες μετά τους 18 μήνες και δεν ολοκληρώνονται πριν να ωριμάσουν αναπαραγωγικά. Η σεξουαλική ωριμότητα για τα αρσενικά αρχίζει με την συμπλήρωση του τρίτου έτους ενώ για τα θηλυκά με την συμπλήρωση του δεύτερου έτους ζωής τους. ''

Απο το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-ρίνγκνεκ-indian-ringneck-psittacula-krameri.1611/
 
Δημήτρη δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, δεν μπορώ να πω δημόσια για προσωπικούς λόγους, αλλά είδα περίπου 20πουλιά κ διάλεξα, δεν τα έχει όλα στο μαγαζί, λόγο χώρου!
 
Εμένα ένας φίλος στη Πάτρα βρήκε ένα ringneck 55€! Δεν ήξερε ηλικία βέβαια..
 
Θέλει προσοχή η επιλογή! Πρέπει να ξέρεις αυτόν που έχει το μαγαζί γιατί οι περισσότεροι με pet shop πάνε για να σου πάρουν τα λεφτά μόνο! Να πας κ μιά κ δυό κ τρείς φορές κ όσες χρειαστεί μέχρι να διαλέξεις, να σου λύσει όσες απορίες έχεις κ να κάνεις την επιλογή! Στην Αθήνα σε pet shop εχω δει τα απίστευτα!Ρώτησα για έναν Macaw (green wing) που είχαν κ μου είπαν ότι ηταν μωρό κ το πουλί ήταν τεράστιο! Τιμή 2700€! Σε ένα άλλο μου είπαν 12000€(για το ίδιο είδος macaw)! Κ το ίδιο κανουν κ σε άλλα είδη παπαγάλων! Κάποιος που δεν έχει ξαναδεί πουλιά κ δεν το έχει ψάξει τη πατάει πολύ άσχημα!Γι'αυτό πολύ προσοχή στις επιλογές!
 
Αυτό εννοείται.. Εγώ δεν την έχω πατήσει με αγορά ζώου αλλά έχω ακούσει τις απίστευτες μπούρδες καθώς είναι άσχετοι όλοι. Εγώ για αγορά ζώου, κοιτάω μόνο σε εκτροφέα..
 
ναι θαλει μεγαλη ερευνα... Εγω τον ζορζ(κοκατιλ)τον πηρα 70€ και ηταν 3 χρονων ενω τον ζαζου 34€ και ηταν ακομα μηνων(ι ζαζου ομως δεν ειχε δαχτυλιδι)
 
απο οσα διαβασα το συμπερασμα μου ειναι οτι υπαρχουν (ατομα) τελειος μα τελειος ασχετα με παπαγαλους και αυτο με λυπη οπως για παραδειγμα (yasmin [x] γεια σου φιλε τασο!
 
Δεν θεωρώ ότι είμαι άσχετη αλλά όχι ότι τα ξέρω και όλα. Για αυτό στο forum είμαστε να συζητάμε και να βγάζουμε μια άκρη ώστε να κάνουμε ότι πιο σωστό και καλύτερο για τα ζωάκια μας.. Δεν θα απαντούσα αλλά ήταν πολύ φανερή και άκομψη η αναφορά σου σε εμένα. Εγώ όταν είδα κάτι που δεν το εγκρίνω απλά το είπα. Θεωρώ ότι κάποια πράγματα τα έχω διαβάσει και έτσι είναι. Τώρα αν τα εφαρμώζεις και απλά δεν σου έχει τύχει τίποτα, δεν σημαίνει ότι έχεις δίκιο. Είναι γεγονός ότι αν αφήνεις τον παπαγάλο να βάζει το κεφάλι του στο στόμα σου υπάρχει κίνδυνος στρεπτόκοκου! Για εμένα λοιπόν υπάρχουν όχι άτομα άσχετα, αλλά ανεύθυνα καθώς γνωρίζουν όπως λένε τουλάχιστον ότι δεν είναι σωστό και συνεχίζουν να το κάνουν. Όσο για την αρνητική, συγγνώμη κιόλας αλλά αφού έχω την επιλογή να το κάνω, έχω και το δικαίωμα.. Ζητώ συγγνώμη από τα υπόλοιπα μέλη και αν θέλουν ας διαγράψουν την αντιπαράθεση καθώς δεν ευχαριστεί κανέναν αυτό. Αλλά δεν μπορούσα να μην απαντήσω
 
Ρε παιδιά λίγο ηρεμία, τεσπα, Εχω δει ringneck απο 75$ εως 150$, ένας μου μάλιστα ότι είναι του 08 και είχε δαχτυλίδι στο λαιμό, μάλλον ψέματα έλεγε για να πουλήσει. Απ ότι ξέρω αν δεν είναι μεγαλωμένοι στο χέρι θεωρούνται "άγριοι". Οπότε στο pet-shop δύσκολα θα βρούμε παπαγάλο για πλήρη συντροφιά.
 
Kαλησπέρα Τάσσο, καλορίζικο το μικρούλι σου, συμφωνώ ότι το βράδυ θέλουν και πρέπει να έχουν τη φωλίτσα τους - κλουβάκι, ησυχάζουν, νοιώθουν ασφάλεια στο χώρο τους, τον υπερασπίζονται δεν αφήνουν να παρεισφρύσει "εισβολέας", αν μάλιστα σκεπαστεί το κλουβί κοιμούνται έστω και αν συνεχίζεται η κίνηση στο σπίτι, αλλά εσύ θα δεις στην πορεία. Δες και αυτό το σχετικό https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-ρίνγκνεκ-indian-ringneck-psittacula-krameri.1611/
 
Back
Top