Ασθένειες Kαναρίνι δεν κελαηδά καθόλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pwpwpw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pwpwpw

PB New Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2015
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Καλησπεριζω την παρεα.
Εχω στην κατοχη μου ενα καναρινακι και το προβλημα ειναι οτι τους τελευταιους 2 μηνες δεν κελαηδα καθολου μα καθολου.
Το καναρινακι ειχε πτερορροια την οποια και πλεον εχει ολοκληρωσει, εχω να βρω πουπουλα στον πατο του κλουβιου περιπου 10 ημερες περιπου πλεον..
Λογο της πτεροροιας του χορηγησα σταγονες στο νερο συγκεκριμενα τις pterophene solution tafarm τις τελευταιες 10-12 ημερες.
Επειδη πλεον εχει ολοκληρωθει η πτερορροια, σταματησα το pterophene και αρχισα να του χορηγω στο νερακι τις σταγονες aidonine solution tafarm και βρισκομαι ηδη στην 3η ημερα θεραπειας σημερα με αυτες τις σταγονες.
Επισης να τονισω οτι τις τελευταις 10 ημερες του χορηγο αυγο καλα βρασμενο μερα παρα μερα περιπου..
Το καναρινακι πλεον ειναι ευδιαθετο, τρωει, πινει, πηδαει απο ξυλακι σε ξυλακι αλλα δεν κελαηδα καθολου μα καθολου, παροτι εχει σταματησει να χανει φτερα εδω και 10 ημερες πλεον, ενω πριν την πτερορροια στην κυριολεξια χαλουσε τον κοσμο απο το κελαηδημα του, πλεον λες και εχει χασει την μηλια του..

Ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα;
Μηπως ο λογος που εχει σταματησει το κελαδημα οφειλεται σε καποια ασθενεια;
Δεν εχω σχεδον καθολου εμπειρια με καναρινια, οποτε οποιαδηποτε συμβουλη σας θα μου ητανε πολυτιμη.
Ευχαριστω εκ των προτερων,
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Νομίζω ότι δεν έχει κάτι το πουλάκι. Η πτερόρροια είναι μια δύσκολη διαδικασία για τα πουλιά και πολλές φορές αργούν να ξανακελαηδήσουν μετά και το δικό μου το ίδιο έκανε. Πέρασαν περίπου 1,5 μήνα από όταν άρχισε να ρίχνει φτερά για να ξανακελαϊδήσει. Από τη στιγμή που λες ότι τρώει κανονικά και είναι ζωηρό νομίζω ότι δεν έχει κάτι. Θα σου έλεγα να αραιώσεις το αυγό αυτή την περίοδο για να μην το παχύνεις, μια φορά την εβδομάδα νομίζω είναι αρκετό. Καλά έκανες και έδινες πολυβιταμίνες κατά την περίοδο της πτερόρροιας αλλά και αυτές τώρα μάλλον θέλουν λίγο αραίωμα δύο φορές την εβδομάδα αρκούν.
 
Ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα;
Μηπως ο λογος που εχει σταματησει το κελαδημα οφειλεται σε καποια ασθενεια;
Ναι είναι φυσιολογική η συμπεριφορά του καναρινιού όταν αυτή προέρχεται από μια εξουθενωτική διαδικασία όπως η απότομη πτερόρροια.
Το τραγούδι του πουλιού θα επανέλθει πολύ σύντομα.
Θα δώσεις μερικές μέρες (10-15) χρόνο στο φιλαράκο σου...
Θα σταματήσεις τις συχνές επισκέψεις στο χώρο του...
Θα αποφύγεις εντελώς τα πιασίματα και τους ελέγχους αν φυσικά κάνεις...
Θα συνεχίσεις την καλή διατροφή αποφεύγοντας τις υπερβολές που θα εκθέσουν τον οργανισμό του σε ακρότητες.
Σύντομα θα είναι κοντά σου... όμορφα... σωστά... όπως ήταν και πριν την πτερόρροια.
Απλά μια αυξημένη προσοχή γιατί σε τέτοιες περιόδους τα πουλιά μας δέχονται πληθώρα επιθέσεων από ασθένειες που λόγω της κατάστασης αδυνατούν να τις αντιμετωπίσουν σωστά.
 
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις καταρχας..
Οχι στο χερια μου δεν το πιανω καθολου μα καθολου διοτι ξερω οτι κατι τετοιο μπορει να το στρεσαρει..
Το μονο που κανω ειναι να το καθαριζω καθε 2-3 ημερες, να του βαζω φρεσκια τροφη και φρεσκο νερακι καθημερινα, κατα τα αλλα το εχω στην ησυχια του!
Οποτε του συνεχιζω τις σταγονες aidonine solution tafarm που του εχω ξεκινησει απο την περασμενη Δευτερα, αραιωνω το βρασμενο αυγο που του δινω απο μερα παρα μερα σε μια φορα την εβδομαδα, και απλα αναμμενω ελπιζοντας οτι συντομα θα ακουσω ξανα το κελαηδημα του οπως πρωτα;
 
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις καταρχας..
Οχι στο χερια μου δεν το πιανω καθολου μα καθολου διοτι ξερω οτι κατι τετοιο μπορει να το στρεσαρει..
Το μονο που κανω ειναι να το καθαριζω καθε 2-3 ημερες, να του βαζω φρεσκια τροφη και φρεσκο νερακι καθημερινα, κατα τα αλλα το εχω στην ησυχια του!
Οποτε του συνεχιζω τις σταγονες aidonine solution tafarm που του εχω ξεκινησει απο την περασμενη Δευτερα, αραιωνω το βρασμενο αυγο που του δινω απο μερα παρα μερα σε μια φορα την εβδομαδα, και απλα αναμμενω ελπιζοντας οτι συντομα θα ακουσω ξανα το κελαηδημα του οπως πρωτα;
Κρίνω ως καλά όσα κάνεις... μια μικρή ένσταση στο αν είναι απαραίτητη η φαρμακοδοσία.
 
Το aidonine solution tafarm δεν είναι φάρμακο, πολυβιταμινούχο είναι, αλλά δε θα διαφωνήσω ότι πρέπει να το αραιώσει όπως είπα και ποιο πάνω
 
  • Like
Αντιδράσεις: pwpwpw
Κρίνω ως καλά όσα κάνεις... μια μικρή ένσταση στο αν είναι απαραίτητη η φαρμακοδοσία.
Λες δηλαδη να του διακοψω τις σταγονες aidonine που του δινω;
Οπως ειπα δεν εχω καθολου εμπειρια με καναρινια!
Λογο του οτι ανηχυσχησα απο την αφωνια του, απευθυνθηκα στο petshop τις γειτονιας μου, του εξηγησα την κατασταση και που προτεινε οτι εφοσον εχω να δω πουπουλα στον πατο του κλουβιου πλεον 10 ημερες, να σταματησω να του χορηγω το pterophene που ειναι για την πτερορροια και να του ξεκινησω για ενα 10ημερο τις σταγονες aidonine που οπως μου ειπε "θα τονωσει το πουλακι και θα το βοηθησει να βρει συντομοτερα το κελαηδημα του"!
Εννοειτε ομως οτι αν αυτες οι σταγονες υπαρχει περιπτωση να του κανουνε ζημια να τις σταματησω χωρις σκεψη!
 
Δε βλέπω το πουλί, ούτε μπορώ να κρίνω από αυτή την απόσταση αν υπάρχει ανάγκη χρήσης κάθε σκευάσματος και φυσικά δεν μπορώ να πάρω και την ευθύνη της διακοπής τους.
Εγώ απλά σε παρόμοιες περιπτώσεις δε δίνω τίποτε...
 
Δε βλέπω το πουλί, ούτε μπορώ να κρίνω από αυτή την απόσταση αν υπάρχει ανάγκη χρήσης κάθε σκευάσματος και φυσικά δεν μπορώ να πάρω και την ευθύνη της διακοπής τους.
Εγώ απλά σε παρόμοιες περιπτώσεις δε δίνω τίποτε...
Το καταλαβαινω αυτο που λες..
Απλα φαντασου ενα ομορφο και ευδιαθετο καναρινακι, που τρωει πινει κανονικα, πηδαει απο ξυλακι σε ξυλακι. αλλα το τελευταιο 2μηνο περα απο κανενα αραιο "τσιου-τσιου" δεν κελαηδα καθολου, ενω μεχρι τελη καλοκαιριου στην κυριολεξια ταραζε τον κοσμο απο το κελαηδημα του..Απο τελη αυγουστου/αρχες σεπτεμβριου που ξεκινησε να χανει φτερα μεχρι και σημερα που γραφω, παροτι σταματησε να χανει φτερα εδω και 10 ημερες περιπου, ειναι λες και εχει χασει την μηλια του..
 
ειναι λες και εχει χασει την μηλια του..

Μην πολυανησυχείς. Τα ίδια έκανε κι ο δικός μου. Πριν από δυό εβδομάδες ξεκίνησε πάλι, στην αρχή κάτι ψιλοσαλιαρίσματα και χτες - σήμερα καταλήξαμε πάλι σε full ρεπερτόριο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: pwpwpw
Μην πολυανησυχείς. Τα ίδια έκανε κι ο δικός μου. Πριν από δυό εβδομάδες ξεκίνησε πάλι, στην αρχή κάτι ψιλοσαλιαρίσματα και χτες - σήμερα καταλήξαμε πάλι σε full ρεπερτόριο...

Τι να πω ελπιζω το ιδιο να συμβει και με το δικο μου πουλακι και να αρχισει να κελαηδα ξανα συντομα.
Θελω να πιστευω οτι τις επομενες η ημερες θα υπαρξει προοδος, καθως απο οτι που ειπατε και εσεις μεχρι στιγμης λογος ανησυχιας δεν υπαρχει ειναι φυσιολογικη η "συμπεριφορα" που παρουσιαζει..
Ελπιζω ολα να πανε καλα λοιπον, θα σας κρατησω ενημερους για τις εξελιξεις των επομενων ημερων!
 
Εύχομαι ο μικρός τενόρος να επανέλθει δριμύτερος! Και όταν αρχίσει σε λίγες μέρες το τραγούδι να μας ανεβάσεις κανένα βιντεάκι ή φώτο να το καμαρώσουμε και εμείς! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: pwpwpw
Καλο μηνα να εχουμε.
Για να κραταω ενημερο το θεμα, να πω οτι η αφωνια του πουλιου συνεχιζεται..
Περα απο κανενα "τσιου τσιου" -"τρουυ" και αυτο μονο οταν το βγαζω εξω στο μπαλκονι τιποτα...
Πλεον τις τελευταιες 2 ημερες το εχω μονιμα μεσα λογο πτωσης της θερμοκρασιας δεν θελω να το ταλαιπωρω μεσα-εξω με διαφορα θερμοκρασιας κτλ..
Ολοι μερα σημερα ουτε "τσιου" δεν τον ακουσα να κανει, και πλεον μετραμε πανω απο 10 ημερες που εχει ολοκληρωθει παντελως η πτεροροια του, απο 20 οκτωμβρη και μετα ουτε πουπουλακι δεν εμφανιστηκε ξανα στον πατο του κλουβιου...
disappointed.gif
 
Καλο μηνα να εχουμε.
Για να κραταω ενημερο το θεμα, να πω οτι η αφωνια του πουλιου συνεχιζεται..
Περα απο κανενα "τσιου τσιου" -"τρουυ" και αυτο μονο οταν το βγαζω εξω στο μπαλκονι τιποτα...
Πλεον τις τελευταιες 2 ημερες το εχω μονιμα μεσα λογο πτωσης της θερμοκρασιας δεν θελω να το ταλαιπωρω μεσα-εξω με διαφορα θερμοκρασιας κτλ..
Ολοι μερα σημερα ουτε "τσιου" δεν τον ακουσα να κανει, και πλεον μετραμε πανω απο 10 ημερες που εχει ολοκληρωθει παντελως η πτεροροια του, απο 20 οκτωμβρη και μετα ουτε πουπουλακι δεν εμφανιστηκε ξανα στον πατο του κλουβιου...
disappointed.gif
Βρε έχε υπομονή στη ζωή σου! 10 μέρες είναι πολύ λίγες για να περιμένεις να κελαηδήσει... Μην κουνάς το κλουβί, έχε τπν σε σταθερό σημείο, καλή διατροφή, καθαριότητα και θα ξαναρχίσει ο μικρός το τραγούδι! 😉
 
Καλο μηνα να εχουμε.
Για να κραταω ενημερο το θεμα, να πω οτι η αφωνια του πουλιου συνεχιζεται..
Περα απο κανενα "τσιου τσιου" -"τρουυ" και αυτο μονο οταν το βγαζω εξω στο μπαλκονι τιποτα...
Πλεον τις τελευταιες 2 ημερες το εχω μονιμα μεσα λογο πτωσης της θερμοκρασιας δεν θελω να το ταλαιπωρω μεσα-εξω με διαφορα θερμοκρασιας κτλ..
Ολοι μερα σημερα ουτε "τσιου" δεν τον ακουσα να κανει, και πλεον μετραμε πανω απο 10 ημερες που εχει ολοκληρωθει παντελως η πτεροροια του, απο 20 οκτωμβρη και μετα ουτε πουπουλακι δεν εμφανιστηκε ξανα στον πατο του κλουβιου...
disappointed.gif
Καναρίνι είναι, όχι πικαπ 😛 Κάνε υπομονή και κάποια στιγμή θα αρχίσει τα τραγούδια του. Δεν υπάρχει σταθερός χρόνος σε αυτό.
 
Καναρίνι είναι, όχι πικαπ 😛 Κάνε υπομονή και κάποια στιγμή θα αρχίσει τα τραγούδια του. Δεν υπάρχει σταθερός χρόνος σε αυτό.

Ναι βρε το καταλαβαινω, ζωντανος οργανισμος ειναι οχι μηχανημα.
Απλα με προβληματιζει που πανε πλεον πανω απο 2μηνο να κελαηδησει, ενω μεχρι και τα μεσα καλοκαιριου κελαηδαγε ακαταπαυστα.
 
Back
Top