Ασθένειες Kαναρίνι δεν κελαηδά καθόλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pwpwpw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θα σου πω και εγώ να κάνεις υπομονή!
Μπορεί να γινόμαστε κουραστικοί αλλά έτσι είναι.

Μα ετσι και αλλιως δεν γινεται να κανω και κατι αλλο!
Συνεχιζω την καθημερινη φορντιδα οπως παντα και ελπιζω οτι καποια στιγμη θα το ξανα κουσω να κελαηδα.
Δηλαδη για να καταλαβω και εγω που ειμαι ασχετος, ποσο χρονικο διαστημα χονδρικα περνει στα καναρινια μετα την ολοκληρωση της πτεροροιας να αρχισουν ξανα κανονικα το τραγουδι τους, οπως ητανε δηλαδη πριν την πτεροροια;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Φίλε μου εμένα κράτησε περίπου 2 μήνες η πτερρόροια.Αλλά τώρα πέρασε ένας μήνας και τώρα άρχισε να παίρνει μπροστά. Μέρα με τη μέρα ανεβαίνει. Όντως πήρε πολύ να ξεκινήσει αλλά μην φοβάσαι. Και πρόπερσυ ένα άλλο καναρίνι μου έκανε ένα μήνα μετά την πτερρόροια να κελαηδήσει. Την άλλη χρονιά σχεδόν 2 βδομάδες έκοψε να κελαηδάει μόνο και επανήλθε γρήγορα. Μην το στρεσάρεις και πιστεύω θα σου ξαναχαρίσει ωραίες στιγμές.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pwpwpw
Ένα από τα δικά μου έχει περάσει την πτερορροια πάνω από μήνα και τώρα έχει αρχίσει να ακούγεται.
Και για να καταλάβεις, κάνει μόνο κάτι σαλιαρίσματα και 2-3 φωνές.
Είναι πουλί του 14.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pwpwpw
Ενας δικος μου ξεκινησε μαιο πτερορροια, συνεχισε και μεσα στο καλοκαιρι και ενω αρχες αυγουστου τελειωσε, πριν 2 εβδομαδες με πηρε η μανα μου οτι ακουσε τη φωνη του. Ξερω, μεγαλο διαστημα λλα ολα καλα τωρα.
 
Μα ετσι και αλλιως δεν γινεται να κανω και κατι αλλο!
Συνεχιζω την καθημερινη φορντιδα οπως παντα και ελπιζω οτι καποια στιγμη θα το ξανα κουσω να κελαηδα.
Δηλαδη για να καταλαβω και εγω που ειμαι ασχετος, ποσο χρονικο διαστημα χονδρικα περνει στα καναρινια μετα την ολοκληρωση της πτεροροιας να αρχισουν ξανα κανονικα το τραγουδι τους, οπως ητανε δηλαδη πριν την πτεροροια;
Δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση στην ερώτηση σου.. καταλαβαίνω το γεγονός ότι ανησυχείς αλλά αυτό το άγχος περνάει στον μικρούλη. Θύμισε μου τον έχεις μόνιμα έξω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: pwpwpw
Πάντως παιδιά, εμένα το δικό μου δέν σταμάτησε να κελαηδά. Απλά τώρα κάνει κάτι περίεργους ήχους. Την προηγούμενη φορά που είχα αφωνία μου πρότεινε η γιατρός να του δώσω acaricine και επανήλθε μέσα σε μιά εβδομάδα πλήρως. Τώρα απλά μπερδεύει. Τότε είχε ακάρεα τραχείας υποθέτουμε, τώρα όμως την ευθύνη έχει η πτερόρροια, διότι φτάνουν στο σημείο μέχρι και να ξαπλώνουν απο την ατονία. Θα περιμένω κι εγώ με αγωνία να μας πείς οτι αρχίζει να κελαηδά.
 
Δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση στην ερώτηση σου.. καταλαβαίνω το γεγονός ότι ανησυχείς αλλά αυτό το άγχος περνάει στον μικρούλη. Θύμισε μου τον έχεις μόνιμα έξω;

Οχι το εχω μονιμα μεσα και το βγαζω στην βεραντα μονο μεσημερακι εως απογευμα και μονο τις "ζεστες" μερες ωστε να μην υπαρχει σχεδον καθολου διαφορα θερμοκρασιας στο "μεσα-εξω"!
Σημερα το μεσημερακι παντως που το εβγαλα για κανενα 3ωρο-4ωρο στην βεραντα, ψιλοξεκινησε να κελαηδα, κατι εκανε, βεβαια οχι τοσο δυνατα και ουτε με την ιδια ενταση-διαρκεια που κελαηδαγε πριν την πτερορροια αλλα τουλαχιστον ειναι ενα θετικο δειγμα πιστευω οτι σιγα σιγα αρχιζει και παιρνει τα πανω του, θα δειξει η πορεια των επομενων ημερων!
 
Οχι το εχω μονιμα μεσα και το βγαζω στην βεραντα μονο μεσημερακι εως απογευμα και μονο τις "ζεστες" μερες ωστε να μην υπαρχει σχεδον καθολου διαφορα θερμοκρασιας στο "μεσα-εξω"!
Το μέσα-έξω δεν βοηθάει και πολύ... ακόμα κι αν νομίζεις ότι δεν υπάρχει αισθητή διαφορά θερμοκρασίας για το καναρινάκι σου είναι αισθητή και μπορεί να κρυώσει.. Άσε που το μέσα έξω τον στρεσάρει και πάει πίσω το κελάηδημα... Να τον έχεις μόνιμα μέσα κατά τη γνώμη μ.. Και φυσικά να κοιμάται με τη δύση του ηλίου και να ξυπνάει με την ανατολή! 👍

Σημερα το μεσημερακι παντως που το εβγαλα για κανενα 3ωρο-4ωρο στην βεραντα, ψιλοξεκινησε να κελαηδα, κατι εκανε, βεβαια οχι τοσο δυνατα και ουτε με την ιδια ενταση-διαρκεια που κελαηδαγε πριν την πτερορροια αλλα τουλαχιστον ειναι ενα θετικο δειγμα πιστευω οτι σιγα σιγα αρχιζει και παιρνει τα πανω του, θα δειξει η πορεια των επομενων ημερων!
Αυτό είναι πολύ θετικό! Είδες που αγχωνόσουν; :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: pwpwpw
Και φυσικά να κοιμάται με τη δύση του ηλίου και να ξυπνάει με την ανατολή! 👍
Παντα ετσι ξυπναει και κοιμαται, τον εχω στο σαλονι ακριβως μπροστα απο την τζαμαρια της μπαλκονοπορτας που βλεπει στην ανατολη του ηλιου!
Θα ακολουθησω την συμβουλη σου και απο αυριο θα τον εχω μονιμα εκει δεν τον ξαναβγαζω βεραντα καθολη την διαρκεια του χειμωνα!
 
δεν τον ξαναβγαζω βεραντα καθολη την διαρκεια του χειμωνα!
Αν στην βεράντα ήταν προστατευμένος από αρπακτικά, ρεύματα αέρα, βροχή, κουνούπια κτλ και τον είχες έξω από τον Σεπτέμβρη τότε θα ήταν καλύτερα γι αυτό να μένει έξω.. Αλλά τώρα θεωρώ πως είναι αργά.. και μιας και έχει συνηθίσει τις θερμοκρασίες του σπιτιού καλύτερα μόνιμα μέσα! Και να δεις θα ξυπνάτε με το τραγούδι του! 😉
 
Αν στην βεράντα ήταν προστατευμένος από αρπακτικά, ρεύματα αέρα, βροχή, κουνούπια κτλ και τον είχες έξω από τον Σεπτέμβρη τότε θα ήταν καλύτερα γι αυτό να μένει έξω.. Αλλά τώρα θεωρώ πως είναι αργά.. και μιας και έχει συνηθίσει τις θερμοκρασίες του σπιτιού καλύτερα μόνιμα μέσα! Και να δεις θα ξυπνάτε με το τραγούδι του! 😉
Πιστεύεις είναι αργά να βγει τώρα για μόνιμα έξω;
 
Πιστεύεις είναι αργά να βγει τώρα για μόνιμα έξω;
Για μένα ναι είναι αργά.. αν είχε βγει και ήταν έξω μόνιμα απ τον Σεπτέμβρη τότε ναι θα είχε προσαρμοστεί και τα φτερά του θα άντεχαν περισσότερο στις εξωτερικές συνθήκες..
 
Back
Top