Διατροφή Kαρπουζι στα καναρινια καρδερινες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kostas21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kostas21

PB Member
Εγγραφή
9 Απρ 2008
Μηνύματα
1.106
Πόλη
Αθήνα
Θα θελα να ρωτησω αν κανει να βαλω στα πουλια μου(καναρινια, καρδερινες)καρπουζι.:)Και αν γινετε πως να το βαλω με φλουδα;
 
Εγω τους εβαζα την φλουδα και την τσιμπουσαν. Αλλα κ απο το πεπονι.
 
Τους έχω βάλει καρπούζι και τρελαίνονται! Φοβάμαι όμως την περιεκτικότητα που έχει σε ζάχαρη και δεν βάζω συχνά. Οπότε θα πρότεινα χορήγηση με μέτρο.
 
Πως να το βαλω;Εννοω να το βαλω με την φλουδα η να βαλω κομματι ξεφλουδισμενο;
 
Και με τη φλούδα να το βάλεις δεν έχεις πρόβλημα, αρκεί να είναι καλά πλημμένη. Εγώ το βάζω σε αυγοθήκες χωρίς φλούδα για να μην έχω το άγχος ότι μπορεί να μην πλυθεί καλά και να πάθουν καμιά δηλητηρίαση. Διάλεξε κομάτι που να μην έχει καρδιά καρπουζιού καθώς αυτή είναι πιο γλυκιά και πιο υγρή και καλύτερα να την αποφεύγεις. Πάντως ξαναλέω ότι εγώ δεν το προτιμώ για τα πουλιά μου και σπάνια δίνω. Δεν έχει τόσο μεγάλη θρεπτική αξία όσο άλλα φρούτα και περιέχει πολύ ζάχαρη.
 
Κι εγω συμφωνω με τον Βασιλη. Εχει πολυ ζαχαρη. Ισως ειναι καλυτερα να βαλεις μονο τη φλουδα, με πολυ λιγο κοκκινο. Για να δροσιζονται.

Χτες εβαλα βερυκοκο (ποικιλία αρόρα) και παρατηρησα οτι προτιμησαν την φλουδα που ηταν ξινουτσικη, παρα το εσωτερικο. Γουστα ειναι αυτα. 🙂
 
Τι αλλα φρουτα και λαχανικα δινετε στα καναρινια σας;Εγω δινω μαρουλι, μηλο, αχλαδι, λαχανο, τριμμενο καροτο(συνηθως φθινοπωρο), σπανακι, μπροκολο, αγγουρι.
 
Κωστα εγω ενα καλοκαιρι που εβαλα καρπουζι σε 1 καναρινι για δοκιμη το επιασε ευχηλια και μετα απο λιγες ημερες ψοφησε. Βεβαια μπορει να μην ηταν απο το καρπουζι δεν θελω να σε φοβησω. Αλλα ετσι το συνδιασα.
 
Εκτος απο αυτα τα λαχανικα και φρουτα που λεει ο Κωστας, τους δινω μερικες φορες πορτοκαλι. τους αρεσει πολυ. Παντως την προηγουμενη εβδομαδα που εβαλα πατζαρι ωμο, δεν το ακουμπησαν καθολου.
 
παιδια κανετε ενα λαθος νομιζω,ΚΑΝΕΝΑ φρουτο δεν εχει ζαχαρη, εχει φρουκτοζη που καμαι σχεση με την ζαχαρη δεν εχει, η ζαχαρη εινα ιχημικο προιον
 
Δώσε λίγη προσοχή, όσον αφορά το πόσο ζουμερά είναι αυτά που βάζεις στα πουλιά, όπως είπε και ο Valantis1 παραπάνω αν το φρούτο είναι πολύ ζουμερό μπορεί να τα πιάσει διάρροια
 
Βασικα δεν το πιανει διαρροια το πουλι με τα ζουμερα φρουτα απλως γινετε υπερβολικη συσωρευση ουρων και ετσι βγαινει πιο υγρη η κουτσουλια αλλα οπως και να'ναι εμεις πρεπει να προσεχουμε την ποσοτητα και ποσο συχνα βαζουμε καποιο φρουτο γιατι ''παν μετρον αριστον''!
 
Κωστα εγω ενα καλοκαιρι που εβαλα καρπουζι σε 1 καναρινι για δοκιμη το επιασε ευχηλια και μετα απο λιγες ημερες ψοφησε. Βεβαια μπορει να μην ηταν απο το καρπουζι δεν θελω να σε φοβησω. Αλλα ετσι το συνδιασα.

Το ειχες πλυνει καλα; Γιατι υπαρχει περιπτωση να επαθε δηλητηριαση το καναρινι.
 
παιδια κανετε ενα λαθος νομιζω,ΚΑΝΕΝΑ φρουτο δεν εχει ζαχαρη, εχει φρουκτοζη που καμαι σχεση με την ζαχαρη δεν εχει, η ζαχαρη εινα ιχημικο προιον
Μπορεί να έχει φρουκτόζη αλλά ακόμη και από τους διαβητικούς τα απαγορεύουν. Δεν ξέρω σίγουρα κατά πόσο μπορεί να πειράζει αλλά γενικά προσπαθώ να προσέχω. Γι αυτό δίνω μεν αλλά σε περιορισμένη ποσότητα. Άλλα φρούτα όπως το μήλο το αχλάδι το πορτοκάλι έχουν πολύ περισσότερες βιταμίνες έτσι κι αλλιώς οπότε δεν βρίσκω κάποιο λόγο να μην δίνω αυτά αντί για καρπούζι.
 
Κωστα εβαλα μονο το μεσα του καρπουζιου οχι την φλουδα. Και οπως ειπα και ποιο πανω μπορει να μην αποδημησε εις Κυριον απο το καρπουζι. Απλα ετσι το συνδιασα εγω και ειπα να το αναφερω μηπως και βοηθησω.
 
Back
Top