Kατασκευή κλουβιού για budgie

arislarisa

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2013
Μηνύματα
73
Πόλη
Λάρισα
καλησπέρα παιδιά, αν και καιρό στο forum σήμερα αποφάσισα να γράψω, θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να κατασκευάσω κλουβί για Budgie με ξύλα(καδρόνια) και από έξω κουνελοσυρμα. σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 
Γεια σου Άρη καλώς ήρθες!
Μπορείς να δεις θέματα ιδιοκατασκευών εδώ Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων (όπου μετέφερα και το θέμα σου).
Δύο σημεία απλά να σου επισημάνω, το άνοιγμα του σύρματος να μην χωράει έστω και δύσκολα το κεφαλάκι του πουλιού και το ξύλο που θα χρησιμοποιήσεις να μην "φουσκώνει" αλλά και να γίνει επεξεργασία για την αποφυγή της ψείρας.
Καλή επιτυχία!
 
σε ευχαριστώ πολύ maria. Θέλω να χρησιμοποιήσω ξύλο γιατί μου είναι πιο εύκολα στην κατασκευή όσο το σκέφτομαι και το σύρμα θα είναι πιο εύκολο να βιδωθεί πάνω του. Βρήκα κάτι καδρόνια από έλατο, ελπίζω να είναι σωστά. σε ευχαριστώ και πάλι
 
καλες διαστασεις
δεν εχει σημασια το ξυλο
εφοσον παρεις καδρονι οπως ειπες υπαρχουν 2,5χ5 κ 5χ5
αν το μετακινεις η γνωμη μου ειναι να παρεις 2,5χ5 για να ειναι κ ελαφρυ
επισης μπορεις να παρεις το χοντρο κουνελοσυρμα κ να ραψεις το συρμα χωρις να βαλεις καδρονια
Ειναι σταθερο κ δεν λυγιζει ουτε παιζει το συρμα γτ ειναι χοντρο κ μετα να φτιαξεις ενα στραντζαριστο πιατο με χειλακια 5 ποντους γυρω γυρω απο κατω κ θα εισαι ενταξει
εσυ αποφασιζεις τι ειναι καλυτερο για σενα
 
καλες διαστασεις
δεν εχει σημασια το ξυλο
εφοσον παρεις καδρονι οπως ειπες υπαρχουν 2,5χ5 κ 5χ5
αν το μετακινεις η γνωμη μου ειναι να παρεις 2,5χ5 για να ειναι κ ελαφρυ
επισης μπορεις να παρεις το χοντρο κουνελοσυρμα κ να ραψεις το συρμα χωρις να βαλεις καδρονια
Ειναι σταθερο κ δεν λυγιζει ουτε παιζει το συρμα γτ ειναι χοντρο κ μετα να φτιαξεις ενα στραντζαριστο πιατο με χειλακια 5 ποντους γυρω γυρω απο κατω κ θα εισαι ενταξει
εσυ αποφασιζεις τι ειναι καλυτερο για σενα
για αυτο σκεφτομαι το ξυλο, λογω μεταφορας, διαστασεις δεν αποφασισα αλλα θα δω μια απο τις 2 που μου προτεινες. αυτο που μου λες να το ραψω δεν το καταλαβα, σκεφτομαι να βιδωσω το συρμα η να το κανω με συραπτικα, εχεις αλλο τροπο; Σε ευχαριστω πολυ
 
να'σαι καλα!
εχω φτιαξει εγω για το κουνελι μου κλουβι με συρμα
αν δεις πως την εχω δεσει θα καταλαβεις τι εννοω να ραψεις το συρμαμου λεει οτι δεν μπορω να ανεβασω φωτο
 
να'σαι καλα!
εχω φτιαξει εγω για το κουνελι μου κλουβι με συρμα
αν δεις πως την εχω δεσει θα καταλαβεις τι εννοω να ραψεις το συρμαμου λεει οτι δεν μπορω να ανεβασω φωτο
κριμα, θα ηθελα να δω τη φωτο (να παρω ιδεες) :)
 
φιλε παρα πολυ ομορφη η κατασκευη σου, κατι τετοιο σκεφτομαι κ εγω, αλλα οχι σε υψος, σε μηκος το μεγαλο μερος για να πετανε κ λιγο (τι λες εσυ) ; Πορτες μονο απο πανω εχεις; Το κατω μερος απο τι ειναι;
 
έδωσα ύψος μιας και οι παπαγάλοι από όσο ξέρω προτιμούν να σκαρφαλώνουν με το ράμφος τους!

Πορτες έχω και κάτω αλλά και στα πλάγια σε ψιλό σημείο για τοποθέτηση φωλιάς. Το κάτω μέρος είναι τσιμεντοσανίδα. την είχα βρει πεταμένη από έναν γείτονα και την έκανα πάτο! 😛
 
ωραια ιδεα η τσιμεντοσανιδα, μπορω ευκολα να βρω, καθαριζετε ευκολα;
 
σχετικά εύκολα! Όπως σε όλα τα υλικά που χρησιμοποιούμε για πάτο, το σωστό είναι να βάζουμε κάποιο χαρτί - εφημερίδα κλπ !
 
θα το δοκιμασω οσο πιο συντομα μπορω και θα ανεβασω φωτο να τις δειτε 😉 σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας
 
να προσθέσω αν χρησιμοποιήσεις γυψοσανίδα να είναι η πράσινη εξωτερικών χώρων που αντέχει νερά, υγρασίες κτλ. η άσπρη εσωτερικών χώρων είναι ευάλωτη.
 
καλησπερα παιδια, κατασκευασα και εγω το δικο μου κλουβακι, ακολουθησα σαν πρωτυπο το σχεδιο του @kostantakis και των ευχαριστω πολυ. Δεν την εχω ολοκληρωση, λειπει η γυψοσανιδα για το συρταρι, οι ταιστρες γιατι δεν εχω για τετοιου ειδος κλουβιου κλπ. και οι πρωταγωνιστες :). Περιμενω σχολιο και διορθωσεις σας. Ευχαριστω

9.webp
 
πολύ όμορφο με το καλό να πάρεις και τα πουλάκια!
Πόρτες έχει μόνο στην οροφή;
 
όμορφο είναι Άρη! Για τον πάτο δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις γυψοσανίδα βρε. κόψε ένα κομμάτι κόντρα πλακέ θαλάσσης ή MDF 6 χιλιοστών !

βάλε περισσότερες φώτο να δούμε πόρτες και λεπτομέρειες κατασκευής!
 
Back
Top