Γενικά La Sagrada Familia

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν και πρώτη γέννα, νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με 3 αρσενικά και 2 θηλυκά. Πίστευα 2 και 3, μέχρι σήμερα που αντιλήφθηκα το ένα μικρό της κλούβας να προσπαθεί να τα "πει". Είναι απίστευτο που τα ακούω να μουρμουράνε, νομίζω όταν αρχίσουν να κελαηδάνε θα χαρώ περισσότερο και από όταν τα είδα γυμνούλια στη φωλιά! 45 ημερών σήμερα...
 
Καλημέρα Σταύρο! Πολύ ευχάριστα τα νέα σου! Είναι πράγματι μεγάλη η ικανοποίηση, η περηφάνια και η συγκίνηση που σου δίνει αυτό το στιγμιότυπο. Περίπου σε αυτήν την ηλικία αρχίζουν τις πρώτες προσπάθειες να "σαλιαρίσουν". Πολύ πιθανόν να είναι όντως αρσενικά, αλλά να έχεις υπόψη σου ότι μπορεί να είναι και νεαρά θηλυκά που τσιρτσιρίζουν. Το φθινόπωρο θα είσαι απολύτως σίγουρος για το φύλο τους. Μακάρι πάντως να έχεις δίκιο!
 
Καλημέρα στην παρέα, τα μικρά είναι σχεδόν δύο μηνών πλέον. Ενδείκνυται να βάλω τη μητέρα μαζί με τα δύο θηλυκά μωρά σε 60άρα ζευγαρώστρα και αν ναι, πότε μπορεί να γίνει αυτό?
 
αν είναι πράγματι θηλυκά
Είναι τα μόνα δύο που δεν σαλιαρίζουνε καθόλου, ενώ και από έναν μικρό έλεγχο της αμάρας το άπειρο μάτι μου τα είδε θηλυκά.

Δεν ενδείκνυται
Κανονικά ποιο θα ήταν το σωστό κύριε Μάκη; Μεγαλύτερη κλούβα; Να μην υπάρχουν συγγένειες σε αυτήν; Ή το πρόβλημα είναι η ηλικία;
 
Κανονικά ποιο θα ήταν το σωστό κύριε Μάκη;
Τα ενήλικα θηλυκά μαζί. Τα ενήλικα αρσενικά σε ατομικά κλουβάκια(ή πολύ ευρύχωρες κλούβες). Τα νεαρά, μαζί μέχρι την συμπλήρωση του πτερώματός τους (1η αλλαγή). Διαχωρισμός μετά την ολοκλήρωση και πιθανά μετά την αναγνώριση του φύλλου. Φυσικά, αυτό δεν είναι κάποιος απαράβατος κανόνας. Εξυπηρετεί όμως την διαχείριση και βοηθάει στην κοινωνικοποίηση των μικρών.
 
Back
Top