Γενικά Larry - yellow crowned

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης JohnP
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Υπέροχος φτου φτου φτου, να τον χαίρεσαι!
 
Να τον χαιρεσαι! Γνωριζεις την προελευση του; Το φυλο του; Τι τροφες του δινεις;
 
ναι μου έδωσε ένα χαρτί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, είναι γεννημένος στις 15/5/12 loooooool! μόλις συνειδητοτοποίησα οτι έχουμε την ίδια ημέρα γενέθλια (φυσικά με αρκετά χρόνια διαφορά) το φύλο του είναι άγνωστο και το όνομα του εκτροφέα είναι ο Ηλίας Τ. (δεν γράφω το πλήρες επιθετο)
 
Καρμική σχέση :) Σε λίγες μέρες γενέθλια να ζήσετε!
 
Διάβασα και εγώ την αγγελία και το γλυκοκοιταζα αλλά με πρόλαβες! 😛
 
12 μέρα και η σχέση μας έκανε ένα βήμα μπροστά...ίσως και παραπάνω απο ένα :)

rsz_abc.webp rsz_bcd.webp rsz_cde.webp

Να η σημερινή μας ιστορία...
Αρχικά, τον περιποιήθηκα όπως κάθε μέρα, τροφή, νερό, καθάρισμα κλπ (η αλήθεια είναι πως είναι λίγο στρεσάρισμενος, γιατί τον πήρα μέσα στο σπίτι) και αφού είχα όλη την ημέρα την πόρτα του ανοιχτή, σε κάποια φάση πέταξε έξω και κατέληξε πάνω στην πόρτα του δωματίου. Του έδωσα αμύγδαλα, αλλά τίποτα... Μετά του πρόσφερα το δάχτυλο μου σαν σνάκ και αφού με δάγκωσε αρκετές φορές χωρίς να με πονέσει κατέληξε στο χέρι μου. Δυσκολεύτηκα πολύ για να ανέβει ξανά πάνω το χέρι μου και νομίζω ότι έχω αρκετό δρόμο μπροστά μου για να το πετύχω όπως θέλω, αλλά τουλάχιστον με αφήνει και τον χαϊδεύω, να τον αγγίζω σε όλο το σώμα χωρίς να κάνει χαζά. Βέβαια, το γεγονός ότι έχει φτερά και πετάει, θα είναι πρόβλημα στην αρχή μέχρι να τον μάθω να κάθετε μόνο στο κλουβί του απο πάνω και να μην περιφέρετε σε όλο το σπίτι, αλλά θα δείξει ο χρόνος. Πάντως, για πρώτη φάση είμαι ευχαριστημένος ΠΑΡΑ πολύ και ελπίζω αύριο με το νέο του κλουβί να είναι καλύτερα. Αυτά τα δικά μου!
 
Οντως πολυ μεγαλο βημα Γιαννη! Ολα θα γινουν μην βιαζεσαι μονο, μεχρι τωρα το πουλι ζουσε αλλιως, ειναι πολλες οι αλλαγες σε τοσο λιγο διαστημα. Γιαννη αυτο το χρυσο ειναι το καινουριο κλουβι του;
 
όχι είναι το κλουβί μεταφοράς όπως το έχω ονομάσει... Είναι απο προηγούμενο παπαγάλο(μεσαίου μεγέθους) που είχα και είπα να το χρησιμοποιήσω για να βγει έξω (του έβαλα αμύγδαλα, φιστίκια και καρύδια στο κέντρο). Το κλουβί θα το πάρω αύριο το imac που σου έδειξα. Αμύγδαλα και καρύδια του δίνω άφοβα; δηλαδή 8-10 την ημέρα; γιατί τα φιστίκια τα αποφεύγω
 
Πολύ ωραία εξέλιξη! Πρόσεξε τις ανοιχτές πόρτες, κυρίως όταν έχεις επισκέψεις μην γίνει κάποιο λάθος εκ μέρους τρίτου ατόμου. Να περνάτε καλά, υπέροχο πουλί, φτου φτου φτου!
 
αυτή που έτρωγε την manitoba μισή σπόρια μισή φρούτα αποξηραμένα. Τρώει κι πέλετ απ'οτι μου είπε ο Βασίλης, αλλά δεν του έχω δώσει ως τώρα. Το μόνο διαφορετικό που είδα είναι οτι σταμάτησε το καρότο και την Φλωρίνης.
 
Μετά απο πολύ παιχνίδι και προσπάθεια δεν κατάφερα να τον ανεβάσω στο χέρι μου και να τον μεταφέρω ήρεμα στο νέο του κλουβί.

rsz_14036298108_4ae7c640fb_o.webp

Πιστεύω τι αίσθημα της πίνας και η λαχτάρα του για τα παιχνίδια του να τον συνεφέρουν!
 
Γιαννη, μην βιαζεσαι. :) Ασε του το φαγητο του και στο υπαρχον κλουβι του και βαλε στο καινουριο μονο ξηρους καρπους ή κατι που του αρεσει πολυ. Εκει νιωθει ασφαλεια. Ειναι πολυ μεγαλη αλλαγη η αλλαγη κλουβιου σε ενηλικα πουλια. Δεν καταλαβα οτι θα επαιρνες αυτο τελικα, μας ειχες δειξει αλλα μεγαλυτερα. Αυτο μου φαινεται καπως μικρο να σου πω την αληθεια ισως παραπλανει και η φωτογραφια. Ασε το νεο κλουβι διπλα στο αλλο κολλητα ωστε οταν ανοιγεις την πορτα του να μπορει να ανεβει στο καινουριο να το περιεγαστει οταν νιωσει ανετα.
 
Back
Top