Φροντίδα Led φωτισμός σε εσωτερική εκτροφή

Tony Forpus

PB Supporter
Εγγραφή
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
12.056
Πόλη
Athens West side
Τελευταια κοιταω την λυση ενισχυσης του φωτισμου της εσωτερικης εκτροφης με led στα 12v, οποτε με αυτο τον τροπο θα εχω τον εξτρα φωτισμο οταν απαιτειται (ιδιαιτερως σε συνθηκες συννεφιας) και ανατολη δυση σε ενα συστημα.

Σε οτι αναφορα το συστημα ανατολης δυσης καταληγω σε αυτο
https://www.ebay.com/itm/TC420-Time...nkw=tc+420&_from=R40&rt=nc&_trksid=m570.l1313

Ειναι χαμηλο το κοστος του και ειναι πληρως παραμετροποιήσιμο.

Εκει που θα ηθελα την αποψη σας ειναι στα led που θα πρεπει να επιλεξω
Aλλοι βαζουν στα 5000k, αλλοι στα 5500k και αλλοι στα 6500k

Τα 6500κ τα θεωρω υπερβολικα αν κρινω απο μια λεντοταινια που εχω εγω στα 220ν.
Το φως σε στραβωνει και ειναι υπερλευκο. Θεωρω οτι το ιδιο θα συμβαινει και με τα πουλια που θα εχουν τον φωτισμο πανω απο τις κλουβες τους.

Συνφωνα με αυτον εδω τον πινακα
Choosing-the-right-color.png

και αν καταλαβαινω σωστα πρεπει να ειμαστε καπου αναμεσα στα 4100κ και 5000κ
απο και και περα το βλεπω να "μπλεδιζει" πολυ το φως και να μην δεινει αυτο το κιτρινωπο του ηλιου.

Ακουω αποψεις!
 
Τα 6500κ τα θεωρω υπερβολικα αν κρινω απο μια λεντοταινια που εχω εγω στα 220ν.
Δυστυχώς οι κρίσεις μας δεν είναι πάντα σωστές και θα πρέπει να μένουμε σε όσα γράφονται από ειδικούς.
Έχεις διαβάσει το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Φωτισμός-εκτροφείου-πτηνών.21129/
 
Γιαννη το εχω διαβασει και αυτο αλλα και το blog σου
Αν θυμαμαι καλα εσυ χρησημοποιεις τις Philips Master TL-D 90 Graphica 36W/950 συμφωνα με τον κατασκευαστη ειναι στα 5300k με την αποχρωση τους να χαρκτηριζεται ως Daylight

Ως δεδομενο οτι οι τιμές φωτεινότητας του ήλιου κυμαίνονται από 4.874 °Κ, έως 6.774 °Κ ειναι σωστο να εχουμε τον φωτισμο σχεδον στο ανωτερο επιπεδο φωτεινοτητας περα απο την περιοδο της ανατολης-δυσης;
 
Τελευταια κοιταω την λυση ενισχυσης του φωτισμου της εσωτερικης εκτροφης με led στα 12v
Ρήξε μια ματιά και σ' αυτό. Χρησιμοποιείται απο πολλούς εκτροφείς στην Ιταλία. Ισως λύσει και πιθανές απορίες σου.
http://www.fran-pet.com/index.php?p..._id=2&option=com_virtuemart&Itemid=74&lang=en

και αυτό...
http://www.besserelektronik.it/programmatori-luci/30-universal-3000.html
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όχι... χρησιμοποιώ graphica 965 αρκετά χρόνια.
Και το 65 στο συμβολισμό είναι η θερμοκρασία χρώματος της λάμπας που είναι οι 6.500οΚ
Ως δεδομενο οτι οι τιμές φωτεινότητας του ήλιου κυμαίνονται από 4.874 °Κ, έως 6.774 °Κ ειναι σωστο να εχουμε τον φωτισμο σχεδον στο ανωτερο επιπεδο φωτεινοτητας
Αν διαβάσεις όλη την έρευνα του πανεπιστημίου θα διαπιστώσεις πως η θερμοκρασία του Ανοιξιάτικου και καλοκαιρινού φωτός του ήλιου ξεπερνά τους 6400οK.
Οι άλλες τιμές αφορούν τη χειμερινή ηλιοφάνεια.
Μέσα σε όλα τα άλλα δεν θα πρέπει να αγνοήσουμε τις συστάσεις του Ρ. Coutteel που προτείνει λάμπες 865 ή 965 χωρίς να διαπραγματεύεται το "65" αλλά μόνο το "8" με το "9".
Μεταφέρω από το άρθρο μια παράγραφο που παραπέμπει και στις παραπάνω προτάσεις. "Με γεγονός όλα τα παραπάνω, καταλληλότεροι λαμπτήρες σύμφωνα με τον dr Peter Coutteel είναι οι φθορίου Τ5 ή Τ8 απόχρωσης 865 ή 965 ψυχρού φωτός (CoolDayLight), οι οποίοι παρέχουν την πιο φυσική ορατότητα στα πτηνά."
Καλό είναι να ανοιχτεί και ο σύνδεσμος που επισυνάπτεται.

Ασφαλώς αυτό το 6500οΚ είναι μια παράμετρος που προς το παρόν δε θα πρέπει να σε ανησυχεί τόσο όσο η ποιότητα του φωτός.
Από τα όσα γνωρίζω δεν υπάρχουν ταινίες led που να δίνουν έστω και σε ελάχιστα ποσοστά ακτίνες uva και uvb που είναι απολύτως απαραίτητες.
Πως θα καλύψεις τις ανάγκες των πτηνών και του οργανισμού τους;

Μπορεί να μοιάζουν οικονομικές λύσεις οι ταινίες και ο φωτισμός led στα εκτροφεία, στην πραγματικότητα όμως για τους παραπάνω λόγους είναι απόλυτα ακατάλληλος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όχι... χρησιμοποιώ graphica 965 αρκετά χρόνια.
Και το 65 στο συμβολισμό είναι η θερμοκρασία χρώματος της λάμπας που είναι οι 6.500οΚ

πρεπει να διορθωσεις το αρθρο στο blog σου τοτε Γιαννη :)



αυτό το 6500οΚ είναι μια παράμετρος που προς το παρόν δε θα πρέπει να σε ανησυχεί τόσο όσο η ποιότητα του φωτός.
Από τα όσα γνωρίζω δεν υπάρχουν ταινίες led που να δίνουν έστω και σε ελάχιστα ποσοστά ακτίνες uva και uvb που είναι απολύτως απαραίτητες.
Πως θα καλύψεις τις ανάγκες των πτηνών και του οργανισμού τους;
Μπορεί να μοιάζουν οικονομικές λύσεις οι ταινίες και ο φωτισμός led στα εκτροφεία στην πραγματικότητα όμως είναι απόλυτα ακατάλληλος.

Στον χωρο υπαρχει φυσικος φωτισμος και μπαινει ο ηλιος, προβληματιζομαι πιο πολυ για τον χειμωνα και τις συννεφιες. Γι αυτο κοιταω για επικουρικο φωτισμο
 
πρεπει να διορθωσεις το αρθρο στο blog σου τοτε Γιαννη
Το έκανα... ήταν ανενημέρωτο πολύ καιρό...
Τότε δεν μπορούσα να βρω τις graphica σε αυτή τη θερμοκρασία (965) πουθενά στην Ελλάδα.
Εγώ όμως δε σε παρέπεμψα εκεί που υπήρχε λάθος (διορθώθηκε) αλλά στο petbirds που είναι επικαιροποιημένο.
υπαρχει φυσικος φωτισμος
Με τι ένταση;
Από πόσα τετραγωνικά ανοίγματα;
Σε τι χωροταξία είναι οι κλωβοί σε σχέση με τα ανοίγματα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με τι ένταση;
Από πόσα τετραγωνικά ανοίγματα;
Σε τι χωροταξία είναι οι κλωβοί σε σχέση με τα ανοίγματα;

Επειδη χωροταξικα θα κανω καποιες αλλαγες μεχρι το τελος Σεμπτεμβρη που θα παιξουν ρολο και στην ενταση/διαρκεια του φυσικου φωτισμου,θα επανερθω να το δουμε ξανα το θεμα.
 
Σε οτι αναφορα το συστημα ανατολης δυσης καταληγω σε αυτο
https://www.ebay.com/itm/TC420-Time...nkw=tc+420&_from=R40&rt=nc&_trksid=m570.l1313
Ειναι χαμηλο το κοστος του και ειναι πληρως παραμετροποιήσιμο.
Από την ώρα που το έβαλες προσπαθώ να βγάλω άκρη για τος δυνατότητες που έχει και για τον τρόπο λειτουργίας του χωρίς όμως να βγάλω άκρη.
Προφανώς εσύ το έχεις ψάξει περισσότερο ή το έχεις δει σε λειτουργία.
Μπορείς να μας δώσεις πιο περιγραφικά τον τρόπο λειτουργίας του;
 
Γιαννη ριξε μια ματια εδω

http://www.tc420.net

και εδω

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Οι παραπανω εφαρμογες αφορουν ενυδρεια αλλα η λογικη είναι ακριβως η ιδια.
 
Μια που κανετε την συζήτηση να αναφέρω και εγώ πως τα βολεψα φέτος...
Σε δωμάτιο 16 τετραγωνικων με μπαλκονόπορτα 2x1 συνεχώς ανοιχτη τοποθέτησα 3 led ( https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=677_914&products_id=33882)
και μια ομοια σε μπριζα με χρονοδιακόπτη...
Τα αποτελέσματα ήταν παραδόξως πολυ καλά.
Φέτος θα βάλω τις graphica του @misalouris για καλύτερο φωτισμό και ίσως από ανασφάλεια.
 
Τα αποτελέσματα ήταν παραδόξως πολυ καλά
Πως κρίθηκε η απόδοση και η αποτελεσματικότητά τους Γιάννη;
Οι παραπανω εφαρμογες αφορουν ενυδρεια αλλα η λογικη είναι ακριβως η ιδια.
Το έχεις παραγγείλει;
Όταν το πάρεις στα χέρια σου θα περιμένουμε αναλυτικότερη περιγραφή και οδηγίες παραμετροποίησης που θα φανούν πολύτιμες για όλους μας.
 
Πως κρίθηκε η απόδοση και η αποτελεσματικότητά τους Γιάννη;

Σε ένα χρόνο λειτουργίας τα πουλιά όλα χωρίς προβλήματα και η αναπαραγωγή 2 γεννες το κάθε ζευγάρι με 3-4 πουλακια την φορά που μεγαλώνουν μια χαρά...
Η ανασφάλεια έγκειται στο ότι ίσως να ήμουν τυχερός...
 
Το έχεις παραγγείλει;
Όταν το πάρεις στα χέρια σου θα περιμένουμε αναλυτικότερη περιγραφή και οδηγίες παραμετροποίησης που θα φανούν πολύτιμες για όλους μας.

Ναι, μολις μου ερθει και το στησω θα ενημερωσω :)

Μια που κανετε την συζήτηση να αναφέρω και εγώ πως τα βολεψα φέτος...
Σε δωμάτιο 16 τετραγωνικων με μπαλκονόπορτα 2x1 συνεχώς ανοιχτη τοποθέτησα 3 led ( https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=677_914&products_id=33882)
και μια ομοια σε μπριζα με χρονοδιακόπτη...

Oποτε ανατολη-δυση ειχες απο τον φυσικο φωτισμο;
 
Oποτε ανατολη-δυση ειχες απο τον φυσικο φωτισμο;
Ναι σωστά συνεπικουρούμενος ομως από έναν λαμπτήρα led 6200k 1450lumen που αναβε λίγο μετά την ανατολή και έσβηνε λίγο πριν την δύση αυτόματα...

@misalouris μήπως υπερβάλεις λίγο;
Μιλάμε για 16 τετραγωνικων δωμάτιο με φυσικό φως από μπαλκονόπορτα και 4 λαμπτήρες led 16watt ,6200K , 1450lumen η κάθε μια..
Μπορεί να μην αγγιξα το τελειο αλλά δε μπορεί να είναι τόσο τραγικό..
 
με φυσικό φως από μπαλκονόπορτα
Μόνο αυτό μπορεί να μας καλύψει Γιάννη... Οι λάμπες που μας αναφέρεις απλώς βάζουν παραπάνω φως και τίποτε περισσότερο.
Δυστυχώς ακόμη και σήμερα έχω βάσιμες υποψίες πως προσωπικά υπολείπομαι σε φωτισμό στο εκτροφείο μου και συνεπώς δεν υπερβάλω καθόλου.
Υ. Γ.
Για την ποιότητα του φωτισμού στις κλειστές εκτροφές έχω βάσιμες υποψίες πως κάνουμε σοβαρότατες εκπτώσεις και είμαι σίγουρος πως τις περισσότερες φορές πληρώνουμε χωρίς να το γνωρίζουμε. σοβαρότατο τίμημα και κόστος στο ζωικό κεφάλαιο.
Γιατί οικονομία και ποιότητα δεν συμβαδίζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και κάτι ακομη, μιας και στα ενυδρεία υφάλου ο φωτισμός έχει αναχθεί σε επιστήμη. Η βασική διαφορά ανάμεσα σε t5 vs led είναι η διάχυση του φωτός. Με τις t5 δεν υπήρχαν πολύ σκοτεινά σημεία σε σημεία του βράχου όπου υπήρχαν εξέδρες και εξοχές. Με τα λεντ η σκίαση ήταν εμφανής και ειδικά τα κοράλλια σε χαμηλότερα σημεία υπεφεραν αν υπήρχαν κλαδιά ή κάτι άλλο από πάνω τους. Βέβαια η διείσδυση του φωτός με τα λεντ ήταν απίστευτη μέχρι και την άμμο του βυθού.
Καταλήγοντας για να επιτευχθεί το φάσμα των τ5 χρειάζονται πολλοί πειραματισμοι και δοκιμές μιας και το κάθε λεντ διαφορετικής μάρκας έδινε διαφορετικό φάσμα από κάποιο άλλο με τα ίδια χαρακτηριστικά.
Γνώμη μου, αν επιζητατε συγκεκριμένα φάσματα σε εκτροφείο με λίγο φυσικό φωτισμό μείνετε στις τ5, αν απλώς θέλετε μια ανατολή δύση τότε τα λεντ σας καλύπτουν.
 
Εκτός από τα χαρακτηριστικά των λαμπτήρων για ιδανικό φωτισμό, η θέση τους παίζει κάποιο ρόλο για την ευζωία των πουλιών;
 
Back
Top