Γενικά Lizard vs Yorkshire vs Razza Espaniol vs Japan Hoso

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
Καλημέρα σε όλους μας και εύχομαι να'χουμε ένα όμορφο και ήσυχο καλοκαίρι. Γεμάτο πλούσιες συναισθηματικά εμπειρίες και εικόνες!👍
έλειψα για αρκετό καιρό, λόγω μεγάλου φόρτου στην υπηρεσία μου και ότι χρόνος απέμενε.. Τον αξιοποιούσα στην πλήρη και ολική ανακαίνιση του χώρου και του εξοπλισμού των καναρινιών!
διαβάζοντας τον τίτλο..σκέφτομαι να προχωρήσω σε μία ακόμη ράτσα! Έχω διαβάσει αρκετά για τα χαρακτηριστικά καθώς και τις ιδιαιτερότητες της κάθε μιας, αλλά αν ήσασταν στη θέση μου.. Τι θα επιλέγατε; ξέρω, πολύ υποκειμενική ερώτηση καθώς και η απάντηση/τοποθέτηση.. Αλλά μπορεί έτσι να εντοπίσω πράγματα που πιθανόν κάποιοι να γνωρίζετε αλλά ''πουθενά δεν είναι γραμμένα'' ! 🙂
 
Αν τα έβαζα, με σειρά δυσκολίας επίτευξης των προτύπων θα έλεγα
1) ΓΙΟΡΚ. 2) ΛΙΖΑΡΤ 3) ΤΖΑΠΑΝΑΚΙΑ 4) ΡΑΤΖΑ .
Για τα πρώτα μάλιστα η δυσκολία επεκτείνεται και στην αναπαραγωγή.
 
Δημήτρη γιατί δεν θέλεις να το γυρίσεις σε χρώμα;
 
.. Είναι τόσοι πολλοί φίλοι που ασχολούνται με τα κόκκινα, αγαπητέ φίλε Δημήτρηκαι σκέφτηκα να κινηθώ και να ''προχωρήσω'' σε κάτι.. Διαφορετικό! από την άλλη, επέτρεψέ μου να ομολογήσω και την μικρή μου πικρία,όταν πριν 2,5 χρόνια
έψαχνα 2 ή έστω 1 ζευγάρι κόκκινα, να ξεκινούσα και γώ σιγά-σιγά, αλλά κανείς δεν έδινε☹
.. Θα μου πεις, βέβαια, πως πολλά έχουν αλλάξει από τότε.. λες;:)
 
"Ψήνεσαι" βλέπω :)
με τα gloster .. Πλέον το'χω,το'χω:D και πάνε όλα κατ'ευχήν ! Βέβαια..όσο ζεις, μαθαίνεις.. Μαθαίνεις και είτε εξελλίσεσαι είτε εξαφανίζεσαι! Νιώθω καλά με τον εαυτό μου, γι αυτό και..λέω να κάνω το επόμενο βήμα! Για να δούμε.
μεγάλη μου αδυναμία.. Τα Γερμανικά Λοφειοφόρα!
 
είναι τόσοι πολλοί φίλοι που ασχολούνται με τα κόκκινα
Καλέ πιά κόκκινα... Μελανινικά εννοούσα!Χαμός γίνεται με δαύτα.. Και είναι και πανέμορφα και έχουμε και τον guru απο κοντά:D.
Σε κόκκινο άντε το πολύ να βγάλουμε συνεργατικά κανένα ολόλευκο ΚΥΡΙΑΡΧΟ που να κρύβει το κόκκινο με τον παράγοντα ιβουάρ(πωπωπω πάσες που κάνω, για να δούμε θα με μαλώσει👎)
Στα άλλα ψηφίζω ΓΙΟΡΚ, γιατί είμαι και βαθύς γνώστης😎
 
Καλέ πιά κόκκινα... Μελανινικά εννοούσα!Χαμός γίνεται με δαύτα.. Και είναι και πανέμορφα και έχουμε και τον guru απο κοντά:D.
Σε κόκκινο άντε το πολύ να βγάλουμε συνεργατικά κανένα ολόλευκο ΚΥΡΙΑΡΧΟ που να κρύβει το κόκκινο με τον παράγοντα ιβουάρ(πωπωπω πάσες που κάνω, για να δούμε θα με μαλώσει👎)
Στα άλλα ψηφίζω ΓΙΟΡΚ, γιατί είμαι και βαθύς γνώστης😎

:D Καλά το πάς Δημήτρη.Συνέχισε στο ίδιο Τεμπο. Μια χαρά... 😉

...όταν πριν 2,5 χρόνια
έψαχνα 2 ή έστω 1 ζευγάρι κόκκινα, να ξεκινούσα και γώ σιγά-σιγά, αλλά κανείς δεν έδινε☹..

Δημήτρη, ό,τι πουλάκια και να ψάχνεις βρίσκονται. Φυσικά με τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις θα πάρεις και του ανάλογου επιπέδου ζευγάρια. Μια αρχή όμως γίνεται τουλάχιστον με δυο γραμμές. Κάθε γραμμή με δυο θηλυκά κι' ένα αρσενικό. Αρα ένα ξεκίνημα χρειάζεται τουλάχιστον 6 πουλάκια. Αν διατηρήσεις τα γκλόστερ πρέπει να πάρεις μια ποικιλία χρώματος σε κίτρινο λιπόχρωμα. Ετσι θα είχες δυό κατηγορίες. E και D που θα είχαν περίπου τις ίδιες απαιτήσεις και δεν θα υπήρχε σχεδόν κανένα πρόβλημα διαχείρισης ούτε καν στις αυγοτροφές τους
 
:D Καλά το πάς Δημήτρη.Συνέχισε στο ίδιο Τεμπο. Μια χαρά... 😉



Δημήτρη, ό,τι πουλάκια και να ψάχνεις βρίσκονται. Φυσικά με τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις θα πάρεις και του ανάλογου επιπέδου ζευγάρια. Μια αρχή όμως γίνεται τουλάχιστον με δυο γραμμές. Κάθε γραμμή με δυο θηλυκά κι' ένα αρσενικό. Αρα ένα ξεκίνημα χρειάζεται τουλάχιστον 6 πουλάκια. Αν διατηρήσεις τα γκλόστερ πρέπει να πάρεις μια ποικιλία χρώματος σε κίτρινο λιπόχρωμα. Ετσι θα είχες δυό κατηγορίες. E και D που θα είχαν περίπου τις ίδιες απαιτήσεις και δεν θα υπήρχε σχεδόν κανένα πρόβλημα διαχείρισης ούτε καν στις αυγοτροφές τους
..όπως λέει και ο αγαπητός μου φίλος Δημήτρης ''με τον γκουρού του είδους δίπλα μας.. Μη φοβάσαι'' ,θα το υπογράψω και γω με όλη μου την καρδιά και.. Αυτό που μόλις μου προτείνατε και θα ακολουθήσω, κε Γερολυμάτο!
Ώρα να αρχίσω να ψάχνω για κίτρινα Γερμανικά Λοφειοφόρα.. Να ''ολοκληρωθεί ο έρωτας μου'' !
Σας ευχαριστώ..
 
Πολύ ωραία.
-Στα Γερμανικά μεγάλη προσοχή χρειάζεται στο περίγραμμα του σκουφιού.Ιδιαίτερα το τελείωμα στο σβέρκο. Αν αυτό μάλιστα είναι διαφορετικής απόχρωσης απο το όλο σώμα. Σ' ένα σκούρο σκουφάκι κάποιες φορές υπάρχουν πούπουλα μελανινικά λίγο πιο χαμηλά και τότε... αντι ένα Γερμανικό δεν έχεις τίποτα άλλο, απο ένα "κοινό" καναρινάκι.
 
Ώρα να αρχίσω να ψάχνω για κίτρινα Γερμανικά Λοφειοφόρα
Αμάν βρε με τα σκουφοειδή.. Θα μπερδέψεις και τα πρότυπα😱.
Δες εδώ πουλί https://community.petbirds.gr/threads/Ζήτω-για-αγορά-θηλυκό-οπαλ-κίτρινο-μωσαικο.24851/... Και θα έρχομαι εγώ να σκουπίζω το εκτροφείο:), σύν όλα τα ΣΚ free στο Αγκίστρικαι σαν extra θα διαβάζω και τα παιδιά. Εσύ μόνο το μαγείρεμα θα έχεις..
να ''ολοκληρωθεί ο έρωτας μου''
Αφού για τους ανεκπλήρωτους ζούμε, σκέψου το! 😛
 
Δεν θα ειμαι αντικειμενικος και γιαυτο δεν παιρνω θεση Δημητρη! Παντως απο τα 4 ειδη που ψηνεσαι τα 3 βολευονται ανετα με τα κλουβια που ηδη εχεις
 
Δεν θα ειμαι αντικειμενικος και γιαυτο δεν παιρνω θεση Δημητρη! Παντως απο τα 4 ειδη που ψηνεσαι τα 3 βολευονται ανετα με τα κλουβια που ηδη εχεις
Παναγιώτη ποιά αποκλείεις; Τα japan θέλουν ύψος;
 
Δεν θα ειμαι αντικειμενικος και γιαυτο δεν παιρνω θεση Δημητρη! Παντως απο τα 4 ειδη που ψηνεσαι τα 3 βολευονται ανετα με τα κλουβια που ηδη εχεις
καλέ μου φίλε Παναγιώτη.. Το ξέρεις πως θέλω ν'ακούσω την γνώμη σου! 👍

Αμάν βρε με τα σκουφοειδή.. Θα μπερδέψεις και τα πρότυπα😱.
Δες εδώ πουλί https://community.petbirds.gr/threads/Ζήτω-για-αγορά-θηλυκό-οπαλ-κίτρινο-μωσαικο.24851/... Και θα έρχομαι εγώ να σκουπίζω το εκτροφείο:), σύν όλα τα ΣΚ free στο Αγκίστρικαι σαν extra θα διαβάζω και τα παιδιά. Εσύ μόνο το μαγείρεμα θα έχεις..

Αφού για τους ανεκπλήρωτους ζούμε, σκέψου το! 😛
αγαπητέ Δημήτρη.. Το σπίτι μου στο Αγκίστρι είναι ανοιχτό για όλους.. Μα για όλους! Και όπως έλεγε κι ο λατρεμένος μου πατέρας ''στα σπίτια μας..1000 καλοί χωρούν! Ενας κακός δεν χωρά!''👍
 
Εγώ αυτό με τις γραμμές δεν το κατάλαβα πάντως! 😛
Αλίκη αυτό το λέει μάλλον για να μην μπερδεύονται τα αίματα.Αν ξεκινήσεις με ένα ζευγάρι του χρόνου τί θα ζευγαρώσεις;Ενώ έτσι έχεις δύο βασικές γραμμές παραγωγής με τέσσερις υποκατηγορίες να γεφυρώνονται.Ανα δύο έτη μπορεί και μεταξύ της ίδιας γραμμής.
Εγώ γραμμή αρσενικού ή θηλυκού δε σκαμπάζω.
 
Αλίκη αυτό το λέει μάλλον για να μην μπερδεύονται τα αίματα.Αν ξεκινήσεις με ένα ζευγάρι του χρόνου τί θα ζευγαρώσεις;Ενώ έτσι έχεις δύο βασικές γραμμές παραγωγής με τέσσερις υποκατηγορίες να γεφυρώνονται.Ανα δύο έτη μπορεί και μεταξύ της ίδιας γραμμής.
Καλέ εσύ είσαι καλόοος!

Εγώ γραμμή αρσενικού ή θηλυκού δε σκαμπάζω.
Αυτές οι 2 γραμμές είναι άλλο πράγμα και ισχύει στα κόκκινα & κίτρινα μωσαικά! 😉
 
Ο Deukalion μπήκε δυναμικά. Το έχει για καλά. Αυτό που χρειάζεται είναι διευκρινιστικές λεπτομέρειες.
Οι γραμμές αίματος απαιτούν ΜΗ συγγενικά άτομα και τίποτε άλλο. Στα μωσαϊκά οι γραμμές θηλυκών ή αρσενικών έχουν να κάνουν και με τον διαφορετικό φαινότυπο των πουλιών (διμορφισμός ) και σ' αυτόν αναφέρονται.
Υ. Γ Μη το συνεχίσουμε όμως εδώ και χαλάσουμε το θέμα του Δημήτρη. Αν υπάρχουν ερωτήματα, καλύτερα να πάνε σε νέο θέμα.
 
Παναγιώτη ποιά αποκλείεις; Τα japan θέλουν ύψος;
Τα yorkshire θελουν μεγαλυτερα κλουβια, ακομα και τα εκθεσιακα τους ειναι διαφορετικα. Αν τα βαλει και τα 4 πουλια απο τα οποια θα γινει η επιλογη σε ενα κλουβι, τα γιορκ βγαζουν ματι. Οχι μονο λογω μεγεθους αλλα κυριως λογω στησιματος. Γιάυτο ονομαζεται αλλωστε και ο φρουρος του χομπυ. Ομως καθε ρατσα ειναι ξεχωριστη και εχει δικη της χαρη. Δεν ειναι τυχαιο οτι καποιοι ξεχωρισαν πουλια με ιδιαιτερα χαρισματα-γνωρισματα για να κανουν την καθε μια απο τις ρατσες. Πολυ δυσκολη η επιλογη Δημητρη και κανεις δεν μπορει να υποδειξει ποια ειναι η καλυτερη επιλογη
 
Back
Top