Γενικά Lovebird, ένα πολύ όμορφο και ευφυές πουλί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bts328
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bts328

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
57
Πόλη
Κύπρος
Οι Παπαγάλοι κερδίζουν συνεχώς δημοτικότητα ως κατοικίδια ζώα. Ένα αγαπημένο είδος σε αυτή την ομάδα είναι το Lovebirds για τα οποία υπάρχουν 9 διαφορετικά ειδή. Είναι ένα πολύ όμορφο και ευφυές πουλί, και μια καλή επιλογή για έναν αρχάριο (που θα πρέπει όμως να λατρεύει την συμπεριφορά του παπαγάλου).

Το Lovebird γίνεται πολύ αγαπητό και στοργικό, ειδικά όταν συντηρείται μόνο του. Έχει παρατηρηθεί ότι το πουλί αυτό αναπτύσσει με το ταίρι του ιδιαίτερα στενούς δεσμούς, οι οποίοι συχνά κρατάνε για μια ζωή και είναι τόσο ισχυροί, ώστε εάν ψοφήσει το ένα από τα δύο πουλιά, σύντομα ακολουθεί και το άλλο. Για το λόγο αυτό οι αγαπόρνιθες αποκαλούνται και «αχώριστοι». Πολλοί θεωρούν ότι οι αγαπόρνιθες σε αιχμαλωσία πρέπει να ζουν πάντα μαζί και να μην αγοράζονται μεμονωμένα. Άλλοι θεωρούν ότι ένας αγαπόρνις μπορεί να ζει κοντά στους ανθρώπους χωρίς ταίρι, φτάνει να του δείχνουν ιδιαίτερη αγάπη και στοργή (συστήνω όμως να αποφεύγεται να τα διατηρείται χωρίς το ταίρι τους διότι θα ευνουχίσετε την αξιολάτρευτη συμπεριφορά που εκδηλώνει προς το ταίρι του). Ειδικά για τα η συντροφιά του ταιριού είναι καθοριστικής σημασίας.

Εισάγεται για πρώτη φορά το 1926, ο Fischer Αγαπορνις προέρχεται από την κεντρική και δυτική Αφρική Βόρεια Τανζανία, τη λίμνη Βικτωρία και την Nzega περιφέρεια, μια περιοχή που λέγεται Rift Valley. Το Fischer Αγαπορνις θεωρείται μονομορφική ποικιλία επειδή τα αρσενικά και θηλυκά έχουν παρόμοιες αποχρώσεις. Με μια διασκεδαστική προσωπικότητα, τα πουλιά είναι σχετικά εύκολο να έχουν διάρκεια ζωής 10-15 χρόνια. Είναι επίσης πολύ δημιουργικά στην απόδραση και έχουν σε μεγάλο βαθμό αναπτυγμένη την περιέργεια και τον ενθουσιασμό.

Το ράμφος του Fischer Αγαπορνις είναι σκληρό και χρησιμοποιείται ως εργαλείο για τη σίτιση, για να αγωνίζονται και την εξερεύνηση.
Είναι "παπαγαλάκι εξερευνητής-κλόουν!" αν το ελευθερώσετε μέσα στο σπίτι θα ελέγξει κάθε σημείο στο όποιο έχει πρόσβαση. Στην πραγματικότητα, όταν είναι χωρίς ταίρι το Fischer είναι πιο ευαίσθητο και κάνει λιγότερο θόρυβο από ο, τι όταν φυλάσσονται σε ζεύγη ή σε αποικίες. Αυτό μπορεί να είναι ένα σημαντικό στοιχειό, δεδομένου οτι είναι θορυβώδη χρησιμοποιώντας σφυρίγματα σε οξείς ή υψηλούς τόνους. Τα Fischer του δεν πρέπει να φυλάσσονται σε εξωτερικούς χώρους με χαμηλή θερμοκρασία ή σε ρεύματα αέρα ή σε σημείο με έντονη ηλιοφάνεια χωρίς να έχουν χώρους να προφυλαχτούν(π.χ ξύλινη φώλια).

Στατιστικα: Fischer Αγαπορνις
Οικογένεια: Psittacidae
Προέλευση: Χερσαία οροπέδια της Βόρειας και Ανατολικής Αφρικής και στην. Τανζανία
Μεγεθος: 15 εκ. Περίπου
Χρώματα: Ενήλικες πράσινο σώμα, φωτεινό πορτοκαλί-κόκκινο μέτωπο μάγουλα και στο λαιμό ωχρό πορτοκαλί, κίτρινο-πράσινο μαστού, μηριαίο μπλε βιολετί, πράσινο ουράς, άσπρο δαχτυλίδι γύρω από τα μάτια, φωτεινό κόκκινο ράμφος και γκρι πόδια.
Διατροφή: 65-80% ποιότητας σπόρους –κόκκους δίαιτα, 15-30% λαχανικά (π.χ., χόρτα, όσπρια, καλαμπόκι), και 5% φρούτα. Χρησιμοποιήστε πολλές ποικιλίες των φρούτων και λαχανικών. Να πλένονται καλά. Παρέχουν μεγάλες ποσότητες νερού.
Κλουβί Μέγεθος: ελάχιστο 40Υx 40 Μ x 31Π· ζεύγος: ελάχιστο 76 Υ x 60Μ x 45 Π
Συμβατότητα: Γενικά συμβατή με άλλα Fischers. · Επιθετικό προς αλλά είδη Lovebirds · ενεργό και περίεργο · στοργικό, · εύκολα να εκπαιδευτεί για απλά τρικ.
Κελάιδισμα
: θορυβώδες πουλί με οξύ σφύριγμα
Παιχνίδι: "Ευφυές πτηνό. Απαιτεί συντρόφια για να αποφευχθεί η πλήξη.
Διάρκεια ζωής : 10-15 τόποι φωλιάσματος τρύπες στα δένδρα, κτίρια.
Περίοδος αναπαραγωγής : Μάιος-Ιούλιος
Φύλο: Δύσκολη χωρίς εξέταση DNA χρωματισμός των θηλυκών είναι μονό ελαφρώς λιγότερο λαμπερά.
Special: καλλιτέχνες στην απόδραση. Πολύ γρήγορα στην πτήση.
 
σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες! Δηλαδη να μην απογοητευομαι που δεν εχουν κανει αυγα ακομα τα μικρακια μου...

να ρωτησω και κατι αμα ξερετε να μου απαντησετε, απο τη στιγμη της αναπαραγωγης σε ποσο καιρο κανουν το πρωτο αυγο...
 
Mαρία μου δεν υπάρχει στιγμή αναπαραγωγής... Η αναπαραγωγική περίοδος είναι ανάλογα με τα πουλιά μια ολόκληρη φάση, στην αρχη της οποίας γίνεται μια προετοιμασία με σωστή διατροφή προκειμένου να πυρώσουν τα πουλιά και στην συνεχεια ακολουθεί το ζευγάρωμα... Το αν θα έρθουν οι απόγονοι είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων! Εχοντας πουλιά συντροφιάς μπορεί να απολάυσει κανείς ολη την αναπαραγωγική διαδικασία, το αποτέλεσμα όμως άλλοτε μας χαροποεί και αλλωτε κρύβει μεγάλες απογοητεύσεις...

Μην βιαζεσαι να αποκτήσεις μωρά... Δεν ξερω πόσο καιρό έχεις το ζευγαράκι σου, δώστους όμως όλο τον χρόνο που χρειάζονται, δώστους όλα τα απαραιτητα για μια σωστή διαβίωση, πολύ πολύ αγάπη και όταν θα είναι έτοιμα θα σου χαρίσουν πολύ όμορφες στιγμές... Επιπλέον θα πρέπει να προνοήσεις για το πως θα διαχειριστείς τα μωράκια που κάποια στιγμη θα έρθουν, μιας και ειναι διαφορετικό το να διαχειρίζεσαι 2 πουλάκια και αλλιώς 6, 8, η 10!

Ερχεται και καλοκαίρι και αν εισαι νεα κοπέλα θα πρέπει να αναθέσεις την φροντίδα τους σε κάποιους που θεωρείς υπέυθυνους και καταλληλους! Συγνωμη αν σε κουρασα με την πολυλογία μου. 🙂
 
δεν με κουρασες καθολου! Σε ευχαριστω και για τον χρονο που αφιερωσες!:D

εχεις δικιο! Εξαλλου ακομα δεν εχουμε και τις καλυτερες σχεσεις! Οσο για το καλοκαιρι ευτυχως εχω εμπειρο ατομο σπιτι αν και δεν εχω σκοπο να τα αφησω για πολυ! Ειναι τοσο αξιαγαπητα!

τωρα για τη τροφη ειμαι ακομα χαμενη και δεν ξερω τον σωστο συνδιασμο! Τα φρουτα δεν τα τρωνε! Ακομα και το πορτοκαλι που το τρωγανε σταματησαν, δεν ξερω γιατι😕
 
Θα πρέπει το κλουβί που θα πάρεις να μην μπορούν να του ανοίξουν την πόρτα. Δεσ'την με κάποιο συρματάκι. Προσοχή και στις ταΐστρες.Αν είναι απο αυτές που τις γεμίζεις εξωτερικά. Μπορούν και απο εκει να το σκάσουν.
 
εννουμε οτι ειναι πολυ καλοι στο να ανοιγουν την πορτουλα του κλουβιου τους και να ξεπορτιζουν.
γι' αυτο πρεπει αν εχουμε πορτουλα που συρεται ειναι καλο να βαζουμε μανταλακι...ή αν ειναι να αγορασουμε καινουριο κλουβι να επιλεγουμε κλουβι με ελατηριο.
 
Και το μανταλάκι εγώ τουλάχιστον δεν θα το εμπιστευόμουνα πλήρως. Εδώ ξεβιδώνουν τα παιχνίδια τους που τα έχω βιδώσει με πένσα! Επίσης συνεργάζονται κιόλας στις αποδράσεις, ο ένας να κρατάει την πόρτα ψηλά κι ο άλλος να το σκάει. Σε κλουβί με πόρτες με ελατήριο που τα έχω εγώ πάντως δεν τις έχουν ανοίξει ποτέ.
 
τοτε ενα κρικακι θα ηταν καλο υποκαταστατο...ωστε να μην ανοιγει η πορτα... Ενα μικρο ανοιγμα θα το εχει αλλα δεν θα χωρανε να βγουν εξω.
 
ακομα καλυτερα, δεν προκειται να το ανοιξουν ποτε.
ειναι πολυ ασφαλες!
 
εγω ασφαλιζω τις πορτες με 2-3 μεταλλικα τσιμπιδακια(πιαστρακια) για τα μαλλια.
προς το παρον δεν εχω προβλημα και ειναι πρακτικα στο ανοιξε - κλεισε
 
παιδια μπορουν να συμβιωσουν δυο Lovebirds το ενα σαν αυτο που εχει avatar ο χρηστης bts328 με ενα αλλο σαν της παρακατω φωτογραφιας😕
 

Συνημμένα

  • Εικόνα 206.webp
    Εικόνα 206.webp
    45,5 KB · Προβολές: 147
Μπορουνε να συμβιωσουνε αν ταιριαξουνε και δεν μαλωνουνε πραγμα το οποιο δεν εξαρταται απο το ειδος των Lovebirds αλλα απο τους χαρακτηρες τους. Δηλαδη μπορει να μην ταιριαξουνε ακομη και του ιδιου ειδους. Γιατι θελεις να παρεις διαφορετικο; Διαβασες τα θεματα περι αναπαραγωγης τους;
 
δεν θελω νατα αναπαραξω απλα επειδη δεν μπορω παιρναω παρα πολυ χρονο μαζι του αποφασησα να του παρω ενα φιλαρακι για να μην ειναι συνεχεια του αλλα οτι οταν πεθαινει το ενα μετα απο μερικες μερες παιθενει και το αλλο με προβληματιζει λιγο
 
Τοτε καλα θα κανεις να παρεις ενα του ιδιου φυλου με το δικο σου! 😉 Αν δεν μπορεις να τα ξεχωρισεις τοτε να παρεις ενα τουλαχιστον του ιδιου ειδους.
Αυτο με το θανατο δεν ισχυει παντα. Και σε αυτες τις περιπτωσεις το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να αλλαξουμε στο πουλι κλουβι, παιχνιδια και δωματιο απο εκει που το ειχαμε οταν ζουσε το αλλο. Σαν να εκανε δηλαδη μια μετακομιση σε αλλο περιβαλλον τελειως.
 
ευχαριστω ανεστη αλλα αν παρω ενα του ιδιου φυλλου δεν θα μπορω να δω πως θα ειναι αγαπημενα και θα φιλιουνται και θα ειναι μια νεα εμπειρεια για εμενα και ειπηδη μου αρεσουν πολυ τα love birds ή φισκερ θελω να του παρω ή αυτα που ειναι κιτρινα με πορτοκαλι κεφαλακι!
 
ευχαριστω ανεστη αλλα αν παρω ενα του ιδιου φυλλου δεν θα μπορω να δω πως θα ειναι αγαπημενα και θα φιλιουνται και θα ειναι μια νεα εμπειρεια για εμενα και ειπηδη μου αρεσουν πολυ τα love birds ή φισκερ θελω να του παρω ή αυτα που ειναι κιτρινα με πορτοκαλι κεφαλακι!


Θα μπορεις... Καμια φορα οταν συγκατοικουνε 2 παπαγαλοι ανεξαρτητως φυλου δηλαδη ακομη και του ιδιου φυλου ταιζονται στο στομα(αυτο ειναι που φαινεται σαν φιλι)... 😉 Αν παρολα αυτα θελεις ζευγαρι τοτε φροντισε να ειναι του ιδιου φυλου διοτι μπορει καποια στιγμη παρολο που εσυ δεν θελεις να δεις αυγα στο πατωμα! 😉
 
καλα αλλα επειδη θελω να ειναι διαφορετικου φυλλου θα παρω και μια φωλια για καλο και για κακο και απογονους να κανουν δεν θα μεπειραξει ουτως η αλλως καποια στιγμη θα πειραματιζομουνα να τα αναπαραξω .
 
Back
Top