Γενικά Lovebird, ένα πολύ όμορφο και ευφυές πουλί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bts328
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
οπως λεει κι ο φοιβος. Ειναι θεμα χαρακτηρα εφοσον ειναι και τα 2 Lovebirds.kalytera ομως να ειναι ιδια...
 
οπως ειπαν ολα τα παιδια παραπανω... Καλα ειναι να παρεις ιδια ρατσα!
οσο για το αν θα ταιριαξουν... Μακροπροθεσμα, σιγουρα ναι!
στην αρχη θα τα βαλεις διπλα διπλα σε κλουβια διαφορετικα! Κ ολα θα πανε καλα!
 
Να προσέξεις επίσης το κλουβί να μην είναι παλιό κ έχει φθαρμένα κάγκελα γιατί το δικό μου τα έσπασε κ δραπέτευσε 2 φορές αλλά ευτυχώς το ξαναπιασα κ του έχω αλλάξει τουλάχιστον 3 κλουβιά γιαυτόν το λόγο 😉
 
Εγώ απέκτησα πριν λίγες μέρες δύο υπέροχα αγαπόρνις, είναι όντως αξιολάτρευτα, θορυβώδη και παιχνιδιάρικα. Κάθονται συνέχεια μαζί, είναι αεικίνητα, δεν ησυχάζουν στιγμή! Τα λατρεύω! Είναι πανέξυπνα και η κυρία του πετ σοπ μας προειδοποίησε ότι είναι μανούλες στην απόδραση, γιατί είναι ευφυή. Οπότε αγοράσαμε ένα καλό κλουβί με ταϊστρες που ασφαλίζουν με ένα ηχηρό "κλικ". αν και μετά από όσα διάβασα, μαλλον λουκέτο θέλουν, όπως σωστά σημείωσε κάποιος, χα χα!
 
Παιδιά, ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΕ Ο WAGNER!☹ Οπως διάβασα στα μηνύματά σας, είναι όντως αστέρια στο να δραπετεύουν! Το πρωί άλλαξα την εφημερίδα τους, τα τάϊσα και είμαι βέβαιη ότι ασφάλισα καλά το πορτάκι της ταϊστρας μέχρι να ακούσω το "κλικ" το περίφημο... ήμουν υποψιασμένη με όσα δημοσιεύσατε όλοι σας εδώ στο ποστ αλλά τελικά δεν ήταν αρκετό... ☹ ΛΟΥΚΕΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ, είχε δίκιο όποιος το ανέφερε! Τώρα έφυγε, έψαξα μήπως ήταν κάπου εδώ γύρω ή στο μπαλκόνι αλλά έγινε άφαντος, καπνός... "Χουντίνι" έγινε, μάγος στην εξαφάνιση ο Βάγκνερ... Τώρα ο άλλος Lovebird, o Puccini, έχει μελαγχωλία, κάθεται ακίνητος και δαγκώνει το κάγκελο εδώ και 4 ώρες... Δεν μιλάει, δεν λαλάει, δεν κουνιέται... ☹ πάω να σκάσωω! Πώς την έπαθα έτσι; 😡 ήταν παμπόνηρο και έξυπνο το αγαπόρνις που δραπέτευσε... Τώρα θα πάω να αγοράσω ένα καινούριο, μήπως και συνέλθει το άλλο που έμεινε μονάχο... Και μαζί, καμία δεκαριά λουκέτα...
 
πωπω πολυ κριμα! Και μολις τα χες αγορασει!☹βαλε αφισες και ψαξε στα ψηλα δεντρα! Επισης ασε και το κλουβι εξω μηπως το ακουσει και γυρισει!
 
Nτίνα μου μην βιαστείς να αγοράσεις άλλο κιόλας! Δώσε μια μικρη πίστωση χρόνου στο άλλο μήπως και επιστρέψει. Οδηγίες εχουν δοθεί σε άλλα πόστ του τι ακριβώς πρέπει να κάνεις.

Σκέψου και το γεγονός οτι θα χρειαστει το νέο πουλάκι να περάσει μια περίοδο καραντίνας και δεν μπορείς να τα βάλεις αμέσως μαζί!
 
Πρόσεχε πολύ! Το δικό μου δραπέτευσε από το πορτάκι της ταϊστρας... Το άλλο προφανώς το βοηθούσε και στην προσπάθεια, τραυματίστηκε στο ράμφος... Ποιός ξέρει τι δύναμη θα έβαλε ώστε να τραυματιστεί έτσι... Λυπήθηκα πάρα πολύ που έφυγε, αλλά έκανε την επιλογή του. Πρέπει να παραδεχτώ πάντως πως είναι πανέξυπνα! Τώρα έκλεισα με χαρτοταινία τις εξωτερικές ταϊστρες και τους αγόρασα εσωτερικές, από αλουμίνιο, που μοιάζουν με μικρά κουβαδάκια.
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Αφαντος ο Βάγκνερ, δεν νομίζω να γυρίσει. Μου είπε ο πετσοπάς ότι τα αγαπόρνις είναι αρκετά ευφυή οπότε θα επιβιώσει το χρυσό μου... επίσης, ότι πηγαίνουν σε κήπους σπιτιών, όπου τα υιοθετούν τα καινούρια τους αφεντικά. Η μητέρα του πετσοπά βρήκε δύο την προηγούμενη εβδομάδα στον κήπο της!
Τελικά αγοράσαμε άμεσα ένα δεύτερο πουλάκι για να αντικαταστήσουμε τον δραπέτη, γιατί ο Πουτσίνι έπεσε σε μελαχολία... Οπότε η καραντίνα πήγε περίπατο... Θα το ρισκάρω τελικά... Χθες το βράδυ πάντως, κοιμήθηκαν το ένα δίπλα στο άλλο και κάνουν τα πάντα μαζί!
 
και δεν εβαλες τουλαχιστον ενα χωρισμα να γνωριστουν; Αν θες βαλε και φωτο τους...)
 
Οχι, ο μοναχικός Βάγκνερ ήταν χάλια, έβαλα τον Verdi κατ'ευθείαν μέσα στο κλουβί. Τα έπαιξα όλα για όλα, δεν τήρησα τον κανόνα της καραντίνας εν γνώση μου. Πάντως, είναι συνέχεια μαζί και δείχνει να τα πηγαίνουν μια χαρά μεταξύ τους. Ο Βάγκνερ ζωντάνεψε και ζωήρεψε! Πριν λίγο καθάρισα το κλουβί και παίξαμε κιόλας! Φωτογραφίες θα βγάλω σύντομα και θα τις δημοσιεύσω, είμαι μία χαζομαμά! Με πειράζουν οι κόρες μου... Δούλεμα να δεις... χα χα!
 
Back
Top