Ασθένειες Lovebird ανεβοκατεβάζει το κεφάλι και ξερνάει τα σπόρια του

Βλαδίμηρος

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2017
Μηνύματα
17
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σας,
Σήμερα το πουλακι με τρόμαξε με τη συμπεριφορά τουκαι μπήκα αμέσως για πληροφόρηση.
Το πουλί ανεβοκατέβαζε το κεφάλι τουκαι ξερνούσε ολόκληρα τα σπόρια του! Επαναληφθηκε 5-6 φορές σε συνέχεια.
Λιγες πληροφορίες:
Το πουλί το εχω 3-4 μηνες και εχουμε δεθεί.
Αυτες τις μέρες της καραντίνας, για να μη το αφήνω σπίτι μονο του και πηγαινω στη δουλεια, το παίρνω μαζι μου ελευθερο στο αμαξι.
Μενει μονο του χωρίς επίβλεψη μεσα για 30 λεπτά 4-5 φορές στο 8άωρο μου. Μπορεί να βρεί διάφορα να μασουλήσει, αλλα 3 βδομάδες τώρα δεν ειχα κανενα πρόβλημα.
Σήμερα εκανα μια σταση για προμήθειες. Πήρα μπανιέρα, νέα τροφή (διαφορετικη αλλα συσκευασμενη), σουπιοκοκκαλο και μια φωλιά (παρόλο που ειναι μονο του).
Σημερα στο αμαξι τσίμπησε τα σπορακια του (προηγουμενη τροφή) και ηπιε αρκετο νεράκι).
Οταν λοιπον γυρίσαμε σπίτι και το εβαλα στη κλουβα με τα νεα του παιχνιδια, πλακωθηκε στο φαικαι μπηκε στη φωλια και την επεξεργάστηκε με το ραμφος.
Το πουλι μετα απο 30 λεπτα χωρις να με βλεπει εκανε αυτες τις βίαιες κινησεις και ξερνουσε τα σπόρια του.
Δε ξερω αν το πείραξε η σουπια, άν η τροφή η νεα ειχε θεμα,ή αν εφαγε κανα ροκανιδι απο τη φωλιά ή τελικα πρόκειτε για αρρώστεια.
Αυτες τις μερες ηταν υδαρές οι κουτσουλιες του, εκανε μπανακι εξω και μάλλον την άρπαξε, αλλα οχι τιποτα σημαντικο. Κανα φτάρνσιμα μονο.
Τωρα το άφησα ησυχο να ηρεμησει.
Αυριο πρωί σηκώνω φωτο περιττωμάτων και γενικότερης διάθεσης.
Καμμιά σκέψη;
 
Καλησπερα,

Μηπως εννοεις μια τετοια κινηση του κεφαλιου;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Η αποψη μου ειναι οτι οταν δεν βρισκεσαι στο αυτοκινητο θα πρεπει να το βαζεις σε ενα μικρο κλουβακι.
 
Οχι.
Μιλάω για βίαιη κίνηση.
Το πουλί φαινόταν οτι έπρεπε να αδειάσει. Σηκωνε το κεφάλι τερμα ψηλάκαι έσκυβε να φτύσει.
Ηρθε πεινασμένο σπίτι. Μετά τον εμετό δεν ξαναέφαγεκαι δεν ειχε όρεξη να βγεί εξω απο τη πορτα.
Επλεινα αμέσως το κλουβικαι το κρέμασα για υπνο 2 ωρες νωρίτερα απ οτι συνήθως.
Δε μπορεί να ξεγελάστηκα.Ήταν φρικαλέο!
Μαζεψα λιγα απο τις εξαγωγές. Υπηρχαν μαλακα σπόρια που εμφανώς τα ξεφλούδισε,υπήρχαν ομως και αυτά τα καφετιά, απ τα οποια εβγαλε πολλά και δεν μαλάκωσαν καθόλου σε σχέση με τα υπόλοιπα, ποι κιαυτα βεβαια δεν ειχαν χασει το σχήμα τους.
Δε δίδω μεγάλη πιθανότητα να έφαγε κάτι στο αμάξι. Γύρισε κεφατο έφαγε και επαιζε με τη φωλιά.
Παραθέτω μια φωτό με μέρος των εξαγωγών και δείγμα της τροφής.
 

Συνημμένα

  • emetos3.webp
    emetos3.webp
    41,8 KB · Προβολές: 25
Μερικοί παπαγάλοι παθαίνουν ναυτία στο αυτοκίνητο και ξερνάνε. Ήταν μόνο σήμερα με τη βόλτα στο αυτοκίνητο; Επίσης τώρα που έγινε αυτό καλό είναι να το κρατήσεις στη ζέστη για μερικές ημέρες, να μην το πας πουθενά ούτε στο μπαλκόνι. Τη φωλιά καλύτερα να την πας πίσω, μόνο δυσάρεστα μπορεί να σου φέρει όπως αλλαγές στη συμπεριφορά, στις ορμόνες και γενικά δεν προσφέρει το παραμικρό. Θα έβγαζα ότι καινούριο έβαλες στο κλουβί του σήμερα και θα πήγαινα δοκιμαστικά ένα προς ένα για να δω αν φταίει κάτι απο αυτά.
 
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον σας.
Το πουλάκι ειναι ζωηρό,τσίμπησε σπορακιακαι φωνάζει τα σπουργίτια.
Παραθέτω πρωινες κουτσουλιες. Τι να πω.
Όσο για τη ναυτία στο αυτοκίνητο, δεν ειχε ξαναπαρουσιάσει τιποτα κοντά ένα μηνα τωρα.
Η μόνη ισως διαφορά, ειναι πως χτές δε ταίριαξε το πρόγραμμα να πάρει το μεσημεριανό της χουζούρι.
Ελπίζω να μη μου βγει τιποτα άλλο μυστήριο.
 

Συνημμένα

  • perit.webp
    perit.webp
    27,3 KB · Προβολές: 18
Back
Top