Ασθένειες Lovebird κάνει εμετό

Omorfoulis

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2018
Μηνύματα
1.313
Πόλη
Αγρίνιο
Καλημέρα σας; Κ χρόνια πολλά! Σήμερα το πρωί είδα το κλουβί του μικρού μου να είναι λερωμένο στα κάγκελα σαν να έκανε εμετό. Τον παρακολούθησα κ ενώ πήγε να φάει ξαφνικά άρχισε να κουνάει το κεφάλι του πέρα δώθε και έβγαλε κάτι σαν πολτό και πήγε κ το ξαναεφαγε. Καθόταν στο κλαράκι με το κεφάλι στη πλάτη. Αλλα είναι ζωηρός. Στο ίδιο δωμάτιο έχω κ ένα καναρίνι. κατεβαίνει στο πάτο του κλουβί ου κ πάει πέρα δώθε στη μεριά που είναι το καναρίνι. Παει παίρνει τροφή κ τρώει κάνοντας πέρα δώθε κ κοιτάζει το καναρίνι. Να μου κρύωσε; Είναι Κυριακή κ δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν βγαίνει έξω από το κλουβί τρώει από το χέρι μου αλλά φοβάται ακόμα κ δεν τον έχω βγάλει έξω ακόμα. Ευχαριστώ Πόλυ!
[automerge]1546774354[/automerge]
Μόλις πήγα δίπλα του πήγε να φάει κουνούσε πάλι το κεφάλι του μου φαίνεται πως είχε σαν πολτό στο στόμα του αλλά. Δεν τον έβγαλε κ κάθησε στο κλαράκι με το κεφάλι στην πλάτη! Τι να κάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν κουνουσε το κεφαλι δεν νομιζω οτι εκανε εμετο. Ειναι η συμμπεριφορα των παπαγαλων οταν ανεβαζουν τροφη για να ταισουν το ταιρι τους. Του εχεις μηπως καποιον καθρεφτη στο κλουβι;
 
Όχι, δεν του έχω καθρέφτη.. κάθεται στο κλαράκι με το κεφάλι στη πλάτη τώρα...
 
Κοιτα ειδικος δεν ειμαι, ωστοσο δεν νομιζω οτι εχει κατι σοβαρο.

Κανει καπως ετσι;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ναι ακριβώς αλλά με έχει προβληματίσει ότι κάθεται στο κλαράκι του συνεχώς με το ένα ματάκι του κλειστό κ άρχισε να μην είναι κ τόσο ζωηρός όσο ήταν στην καθημερινότητα του.
 
Γενικα οταν οι παπαγαλοι χανουν την ζωηραδα τους ισως κρυβει καποιο προβλημα υγειας. Καλυτερα βεβαια να σου απαντησει και καποιος κατοχος lovebird.
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον...
[automerge]1546776861[/automerge]
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον...
Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό αύριο θα ξέρω.. Αν γνωρίζει κάποιος εδώ που είμαι από πτηνά...
 
Ο Σεμπάστιαν (lovebird) κάνει ακριβός το ίδιο πράγμα θα ενδιαφεομουν και εγώ να ακούσω κάποιες γνώμες σχετικά με το πως να τον αποτρεψω να το κάνει
Και ο δικός σου τις ημέρες που το κάνει βάζει το κεφάλι στις φτερούγες και κοιμάται; Ή τέλος πάντων είναι λιγότερο δραστήριος;
 
Ο Σεμπάστιαν (lovebird) κάνει ακριβός το ίδιο πράγμα θα ενδιαφεομουν και εγώ να ακούσω κάποιες γνώμες σχετικά με το πως να τον αποτρεψω να το κάνει
Όταν το κάνει πως είναι η διάθεση του;
 
Και ο δικός σου τις ημέρες που το κάνει βάζει το κεφάλι στις φτερούγες και κοιμάται; Ή τέλος πάντων είναι λιγότερο δραστήριος;
Αυτό με τις φτερούγες όχι δεν το κάνει. Δραστήριος... Όχι μια χαρά δραστήριος είναι όπως πάντα
[automerge]1546785007[/automerge]
Όταν το κάνει πως είναι η διάθεση του;
Μία χαρά είναι η διάθεση του και πριν και μετά
 
Γενικά είναι καλό να αποφεύγεται αυτή η συμπεριφορά. Αφού βλέπεις ότι το κάνει στην πλευρά του καναρινιού ίσως δείχνει ότι προσπαθεί να το προσελκύσει. Μπορείς να τα αλλάξεις θέση να μην βλέπονται για να δεις αν θα το συνεχίσει. Δεν είναι ασυνήθιστο ακόμη και αδέρφια στη φωλιά να ταΐζονται μεταξύ τους ή πουλιά να προσπαθούν να ταΐσουν τους ανθρώπους με τους οποίους είναι περισσότερο δεμένοι.

Μόνο τρώει ο δικός μου για αυτό μόνο μετακινείται
Tι εννοείς;
 
Γενικά είναι καλό να αποφεύγεται αυτή η συμπεριφορά. Αφού βλέπεις ότι το κάνει στην πλευρά του καναρινιού ίσως δείχνει ότι προσπαθεί να το προσελκύσει. Μπορείς να τα αλλάξεις θέση να μην βλέπονται για να δεις αν θα το συνεχίσει. Δεν είναι ασυνήθιστο ακόμη και αδέρφια στη φωλιά να ταΐζονται μεταξύ τους ή πουλιά να προσπαθούν να ταΐσουν τους ανθρώπους με τους οποίους είναι περισσότερο δεμένοι.


Tι εννοείς;
Άρα πως το σταματάμε;
 
Γενικά είναι καλό να αποφεύγεται αυτή η συμπεριφορά. Αφού βλέπεις ότι το κάνει στην πλευρά του καναρινιού ίσως δείχνει ότι προσπαθεί να το προσελκύσει. Μπορείς να τα αλλάξεις θέση να μην βλέπονται για να δεις αν θα το συνεχίσει. Δεν είναι ασυνήθιστο ακόμη και αδέρφια στη φωλιά να ταΐζονται μεταξύ τους ή πουλιά να προσπαθούν να ταΐσουν τους ανθρώπους με τους οποίους είναι περισσότερο δεμένοι.


Tι εννοείς;
Το πήρα το καναρίνι από δίπλα του αλλά το έκανε προς εμένα. Εννοω με το παραπάνω πως ενώ καθόταν στο κλαδάκι με το κεφάλι στην πλάτη του συνεχώς μόνο να πάει να φάει μετακινούνταν προς την ταιστρα.
[automerge]1546805766[/automerge]
αν δεν ειναι πολυ κινητικο σε συνδυασμο με τον εμετο να το πας αμεσα στο γιατρο αυριο!
Εννοείται τώρα κατά πόσο θα ξέρει ο κτηνίατρος από πτηνά δεν ξέρω εδώ όσους είχα πάρε ι τηλ. Να ρωτήσω αν ήξεραν από πτηνά μου έλεγαν ναι αλλά δεν με έπειθαν κιόλας. Εδώ που μένω Αγρίνιο δεν ξέρω αν θα βγάλω αποτελέσμα. Ευχαριστώ πολύ πάντως πριν το βάλω για ύπνο έφαγε πάλι κ ήταν λίγο ζωηρός ανέβηκε κανονικά στην κούνια του όπως κάθε βράδυ και κοιμάται καλά έως τώρα.. Εύχομαι να πάνε όλα καλά ως το πρωί...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ήθελα να σας ενημερώσω πως το μικρούλη μου ειναι καλύτερα σήμερα. Εδώ δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας πτηνιατρος αλλά ένας κτηνίατρος μου έδωσε αντιβίωση για 6 ημέρες ν βάζω 10 σταγόνες σε 100 μλ νερό κ έχει πιει από το πρωί λιγάκι τρώει, δεν κάθεται με το κεφάλι στην πλάτη συνεχώς αλλά πιο λίγες φορές από χθες που ήταν έτσι συνεχώς! Ευτυχώς πιστεύω όλα καλά... Τρώει μια χαρά το γλυκούλη μου! Όταν τελείωσε ι η αντιβίωση μου είπε να το πάω να το δεί. Τον έχω σε ζεστό μέρος. Δεν ξέρω ποια αντιβίωση μου έδωσε γιατί έλειπε όταν πήγα να την πάρω μου την είχε σε σύριγγα θα τον ρωτήσω σε 6 μέρες που θα τον πάω. Παντως εγώ πήρα καρβουνακι κ ένα προληπτικό για να ρίχνω στο νερό του μια σταγόνα κάθε εβδομάδα που λέγεται landmark ενισχυμένο ριγανελαιο. Σας ευχαριστώ όλους κ ειδικά εσένα Ζωή μου!
 
Για το διάστημα που θα δίνεις αντιβίωση, να μην έχεις μέσα στο κλουβί το καρβουνακι.

Αντιβίωση σου έδωσε χωρίς να δει το πουλάκι ε;

Δυστυχώς εμείς που δεν έχουμε κοντά πτηνιατρο αναγκαζόμαστε να κάνουμε πειράματα. Ευτυχώς όμως το μικρό είναι καλύτερα και ελπίζω να γίνει περδικι άμεσα :)
 
Back
Top