Ασθένειες Lovebird κάνει εμετό

Για το διάστημα που θα δίνεις αντιβίωση, να μην έχεις μέσα στο κλουβί το καρβουνακι.

Αντιβίωση σου έδωσε χωρίς να δει το πουλάκι ε;

Δυστυχώς εμείς που δεν έχουμε κοντά πτηνιατρο αναγκαζόμαστε να κάνουμε πειράματα. Ευτυχώς όμως το μικρό είναι καλύτερα και ελπίζω να γίνει περδικι άμεσα :)
Κι εγώ το ίδιο Ζωή μου, εύχομαι! Δεν είχα άλλη λύση δυστυχώς! Αλλά από το να το βλέπω να υποφέρει κάτι έπρεπε να κάνω!
[automerge]1546872906[/automerge]
Κι εγώ το ίδιο Ζωή μου, εύχομαι! Δεν είχα άλλη λύση δυστυχώς! Αλλά από το να το βλέπω να υποφέρει κάτι έπρεπε να κάνω!
Όχι το καρβουνακι το έχω για ώρα ανάγκης. Τώρα έπαθα κ έμαθα...
 
Να πω κι εγώ έναν δικό μου χαζό προβληματισμό;

Τα λοβακια έχω ακούσει ότι είναι πουλάκια που έχουν μεγάλη ανάγκη την συντροφικοτητα. Απ' ότι είπες ο δικός σου ακόμα δεν βγαινει από το κλουβί για να "παίξετε" και να δεθείτε, επίσης ακούει ένα πουλάκι το οποίο δεν μπορεί επίσης να πλησιάσει. Η συμπεριφορα που είχε μαρτυρά ένα πουλάκι που σαν να θέλει να ζευγαρωσει - κανει φίλους χωρίς όμως να ταΐζει κανέναν πάρα μόνο το κάγκελο του κλουβιού. Οπότε ρωτάω κι εγώ, μήπως υπάρχει περίπτωση η ατονία του πουλιού να οφείλεται σε κάποιου είδους κατάθλιψη;
 
Να πω κι εγώ έναν δικό μου χαζό προβληματισμό;

Τα λοβακια έχω ακούσει ότι είναι πουλάκια που έχουν μεγάλη ανάγκη την συντροφικοτητα. Απ' ότι είπες ο δικός σου ακόμα δεν βγαινει από το κλουβί για να "παίξετε" και να δεθείτε, επίσης ακούει ένα πουλάκι το οποίο δεν μπορεί επίσης να πλησιάσει. Η συμπεριφορα που είχε μαρτυρά ένα πουλάκι που σαν να θέλει να ζευγαρωσει - κανει φίλους χωρίς όμως να ταΐζει κανέναν πάρα μόνο το κάγκελο του κλουβιού. Οπότε ρωτάω κι εγώ, μήπως υπάρχει περίπτωση η ατονία του πουλιού να οφείλεται σε κάποιου είδους κατάθλιψη;
Δεν νομίζω γιατί φαίνεται άρρωστο. Δεν ήταν ήμερο και είναι πολύ καλός θεωρώ χωρίς να γνωρίζω κ πολλά τον έχω από τον Σεπτέμβριο κ ήταν 4 μηνών όλη σχεδόν την ημέρα ασχολούμαστε μαζί του έστω κ μέσα από το κλουβί δεν είναι ότι δεν του δίνουμε σημασία... Δεν ξέρω και εγώ λέω απλά... Πάντως πιστεύω πως αυτό ήταν εμετός από αρρώστια να το πω κι όχι τάισμα.. Φαίνεται στα ματάκια του ότι είναι αρρωστουλι. Δεν κάνω βιαστικές κινήσεις τον πάω αργά κ σταθερά δεν θέλω να τρομάξει θέλω να με εμπιστευτεί πλήρως να νιώθει πολύ σιγουριά κ να τον βγάλω από το κλουβί.όταν βάζω μέσα το χέρι μου τρώει αλλά δεν έχει ακόμη ανέβει πάνω κ δεν θέλω να το πιέζω . Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά πιστεύω ότι θέλει χρόνο...
 
δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά πιστεύω ότι θέλει χρόνο...
Πολύ καλά κάνεις. Βήμα βήμα αλλά με αυτοπεποίθηση... Κάθε φορά που φαίνεται δεκτικό και μία προσέγγιση παραπάνω.

Ελπίζω να γίνει σύντομα καλά!
 
Πολύ καλά κάνεις. Βήμα βήμα αλλά με αυτοπεποίθηση... Κάθε φορά που φαίνεται δεκτικό και μία προσέγγιση παραπάνω.

Ελπίζω να γίνει σύντομα καλά!
Έτσι..,.. Ας γίνει εντελώς καλά γιατί τον /την έχω συνέχεια στο μυαλό μου! ακόμα κ στην δουλειά το σκεφτόμουν συνέχεια.σε ευχαριστώ πολύ!
 
Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την χαρά μου... Το lovebird μου έγινε μια χαρά ευτυχώς! Είναι η τέταρτη μέρα που παίρνει αντιβίωση και μέρα με τη μέρα γινόταν όλο και καλύτερα. Σημερα είναι σαν να μην αρρώστησε ποτέ. Ηθελα να πω επίσης πως ο τρόπος που έκανε εμετό δεν νομίζω να ήταν για να ταϊσει το καναρίνι ή εμένα,ήταν από την αρρώστια του, πιστεύω, αφού δεν το έχει ξανακάνει. Το Σάββατο ή την Δευτέρα θα το πάω στον κτηνίατρο αφού θα έχει τελειώσει την αντιβίωση έως Σάββατο είναι η δοσολογία που μου είπε, να έχω κάποιον που να το έχει εξετάσει για οποιαδήποτε άλλη φορά, αχρειαστος να μας είναι, βέβαια. Να δω τι θα μου προτείνει αφού δεν έχω ιδέα θα σας ρωτήσω κ θα σας ενημερώσω αφού όπως ξαναειπα δεν ασχολείται κανείς εδώ με πτηνά. Παρατηρησα πως χθες έκοψε τα νύχια του με το ράμφος του ένα ενα και πως το ράμφος του δεν είναι τόσο μυτερό όσο ήταν. Το κάνουν αυτό οι παπαγάλοι; κόβουν μόνοι τα νύχια τους; Ευχαριστώ πολύ!
 
Πολύ ευχάριστα νέα. Μπράβο σας.
Θα ήταν ενδιαφέρον να μαθαίναμε τι θεώρησε ότι είχε το πουλάκι και τι αντιβίωση σας έδωσε και τελικά βελτιώθηκε η κατάσταση του.
 
Πολύ ευχάριστα νέα. Μπράβο σας.
Θα ήταν ενδιαφέρον να μαθαίναμε τι θεώρησε ότι είχε το πουλάκι και τι αντιβίωση σας έδωσε και τελικά βελτιώθηκε η κατάσταση του.
Ναι Ζωή μου εννοείται ότι θα ρωτήσω και μην σου πω θα πάρω κ να έχω στο σπίτι γιατί μου αρρώστησε Κυριακή κ δεν ήξερα τι να κάνω! Επίσης ήθελα να ρωτήσω το καρβουνακι κάθε πότε το βάζω κ πως; Στο pet shop που ρώτησα μου είπε μέσα στην ταιστρα θα έχω συνέχεια. ισχύει; Επίσης μου είπε να μην τον βγάλω ποτέ από το κλουβί γιατί μπορεί να τρομάξει και να κόψει κανένα δάχτυλο στα μικρά μου.. Έλεος! Αν δεν ήμουν από εδώ ενημερωμένη σίγουρα θα την πίστευα... είπε είναι σαν μεγάλος παπαγάλος όχι σαν τα κοινά παπαγαλάκια. Για αυτό ρωτάω γιατί το καρβουνακι δεν την εμπιστεύομαι...
[automerge]1547146705[/automerge]
Ναι Ζωή μου εννοείται ότι θα ρωτήσω και μην σου πω θα πάρω κ να έχω στο σπίτι γιατί μου αρρώστησε Κυριακή κ δεν ήξερα τι να κάνω! Επίσης ήθελα να ρωτήσω το καρβουνακι κάθε πότε το βάζω κ πως; Στο pet shop που ρώτησα μου είπε μέσα στην ταιστρα θα έχω συνέχεια. ισχύει; Επίσης μου είπε να μην τον βγάλω ποτέ από το κλουβί γιατί μπορεί να τρομάξει και να κόψει κανένα δάχτυλο στα μικρά μου.. Έλεος! Αν δεν ήμουν από εδώ ενημερωμένη σίγουρα θα την πίστευα... είπε είναι σαν μεγάλος παπαγάλος όχι σαν τα κοινά παπαγαλάκια. Για αυτό ρωτάω γιατί το καρβουνακι δεν την εμπιστεύομαι...
Επίσης μπορώ να το βάλω κ στο καμαρίνι το καρβουνακι;
 
Μπορείς να έχεις μόνιμα μέσα στο κλουβί ώστε να φάει αν παραστεί ανάγκη. Εγώ μετά τους εμετούς του έβαλα μέσα στο κλουβί και ακόμη δεν το έβγαλα αλλα δεν τον ξαναείδα να τρώει. Στο καναρινι είχα βάλει αλλά να σου πω την αλήθεια ήταν τόσο λιχουδικο που το έτρωγε κάθε μέρα σαν αυγοτροφη και φοβήθηκα.

Τα λοβακια έχω διαβάσει ότι το έχουν με το δάγκωμα παραπάνω πχ από τα κοκατιλ αλλά όλα είναι σχετικά. Το κάθε πουλάκι είναι ξεχωριστό. Όταν εξημερωθεί πλήρως εσύ και μόνο εσύ θα ξέρεις μέχρι που το εμπιστεύεσαι.
[automerge]1547147531[/automerge]
https://community.petbirds.gr/threads/Καρβουνακι-για-παπαγαλους.24684/
Σε αυτό το θέμα υπάρχουν συγκεντρωμένα πολλά θέματα για το καρβουνακι. Ρίξε μια ματιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα κ πάλι. Το λοβακι μου ενώ ήταν καλά, πήρα τον κτηνίατρο να τον πάω κ μου είπε να του δώσω για ακόμα 4 ημέρες αντιβίωση μήπως μας κάνει πάλι τα ίδια, κ του είπα να τον πάω να το δεί. Αημερα έλειπε κ θα τον πήγαινα Δευτερα. Ξεκινησε όμως πάλι τα ίδια σήμερα εμετό κ καθόταν στη πατηθρα του έτρωγε κ έπινε νερό αλλά δεν ήταν δραστήριο. Πηρα τηλέφωνο τον κτηνίατρο κ μου είπε να του δώσω Ξανά αντιβίωση. Ετσι έκανα. Δηλαδη την σταματήσα μια μέρα στην ουσία από τότε που την ξεκίνησα. Παρατήρησα πως έχανε κ πούπουλακια σήμερα κ οι κουτσουλιές ήταν μαύρες.χθες έπαιζε με ένα παιχνίδι συνέχεια είχε κλωστή χοντρή σαν αυτή που πλέκουμε. Του το έβγαλα μήπως είναι από αυτό.. Νομίζω παίρνει άδικα πάλι αντιβίωση... Πούπουλακια ξαναχανε τον Σεπτέμβριο όχι πολλά άλλα έχανε. Τώρα να παίρναμε πάλι πτερορροια; Μέσα τον έχω συνέχεια χωρίς αλλαγή θερμοκρασίας. Μπορει κάποιος να μου πει που να απευθυνθώ για να κάνω ανάλυση στις κουτσουλιές του είμαι από επαρχία κ νομίζω ή μάλλον είμαι σίγουρη πως δεν γνωρίζει κανείς από πτηνά εδώ... ευχαριστώ κ πάλι..
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
To να χάνει φτερά δεν σχετίζεται με τον εμετό. Πιθανότατα χάνει φτερά λόγω της θέρμανσης στο σπίτι όπως όλα τα πουλιά που ζουν σε σπίτια με θέρμανση αυτό το διάστημα.

Δυστυχώς η επαρχία αυτό το κακό έχει με τους κτηνιάτρους, δεν ξέρουν οι περισσότεροι απο πουλιά και σου κοτσάρουν μια ευρέως φάσματος αντιβίωση κι ο θεός βοηθός. Αν αυτή είναι η καλύτερή σου επιλογή κάνε ότι σου είπε κι ας ευχηθούμε να πάει καλά. Αν μπορείς να τον πας σε κάποιον απο τους πιο εξειδικευμένους σε κάποια κοντινή μεγαλύτερη πόλη (π.χ. Πάτρα ή Αθήνα) θα έπαιρνες ίσως μια καλύτερη γνωμάτευση.
 
Μένω Αγρίνιο Αιτωλοακαρνανίας δεν έχει κανέναν δυστυχώς. είναι η ΜΟΝΗ μου επιλογή, δεν καταλαβαίνω όμως αφού έγινε καλά γιατί πάλι τα ίδια συμπτώματα... Και με αντιβίωση; Αφού επανήλθε ήταν μια χαρά! Σε ευχαριστώ πολυ Ανέστη! Εύχομαι να είναι καλα αύριο. Απλα θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει που να στείλω τις κουτσουλιές του για ανάλυση... ευχαριστώ κ πάλι...
 
@Φοίβος Ανέστη, θυμάσαι μήπως σε ποιο διαγνωστικό κέντρο έστελναν περιττώματα αλλα μέλη από επαρχία; Εννοώ, ότι αν μένει η Βάσω μακριά από κάποια πόλη, να στείλει τουλάχιστον κουτσουλιές. Επρόκειτο για κτηνιατρείο στην Κομοτηνή; Έχει αναφερθεί σε αρκετά θέματα αλλά δεν το θυμάμαι. Εκτός και αν έπειτα από συνεννόηση με πτηνιατρο μπορεί να στείλει και αλλού.
 
Αν δεν του δώσω αντιβίωση αύριο και του βάλω καρβουνακι θα πάθει κάτι;απλά ρωτάω να δω τι να κάνω μήπως έπαθε δηλητηρίαση..
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Ανέστη, θυμάσαι μήπως σε ποιο διαγνωστικό κέντρο έστελναν περιττώματα αλλα μέλη από επαρχία;

Αυτό λες μάλλον https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-διαγνωστικό-εργαστήριο-Κομοτηνής.33158/

Αντιβίωση για μια μέρα παραπάνω ή παρακάτω δεν λέει τίποτα Βάσω. Επίσης η σωστή αγωγή γίνεται με χορήγηση στο στόμα ή απο το ρουθούνι (αφού σου δείξει κάποιος) διότι το να την βάλεις στην ποτίστρα κι αν πιεί κι όσο πιει δεν είναι σωστός τρόπος δοσολογίας.
 
Καλημέρα σε όλους σας βάζω κ φωτογραφίες με τις κουτσουλιές αν καταλάβει κάποιος κάτι... είναι από χθες το μεσημέρι που το καθαρισα έως τώρα.
[automerge]1547973890[/automerge]

[automerge]1547973931[/automerge]
1d02471b-f603-4b80-ad7d-395ad92366ef.webp8d15a930-f1ed-4caf-8454-ced58ee9f59c.webp1d02471b-f603-4b80-ad7d-395ad92366ef.webp8d15a930-f1ed-4caf-8454-ced58ee9f59c.webp1d02471b-f603-4b80-ad7d-395ad92366ef.webp8d15a930-f1ed-4caf-8454-ced58ee9f59c.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πώς είναι σήμερα Βάσω;
Ξαναεκανε εμετό; Είναι δραστήριο ή όπως εχθές;

Προσωπικά δεν μπορώ να ανοίξω τις φωτογραφίες, μάλλον θα έχει πρόβλημα το τηλέφωνό μου.
 
View attachment 60113View attachment 60114
Πώς είναι σήμερα Βάσω;
Ξαναεκανε εμετό; Είναι δραστήριο ή όπως εχθές;

Προσωπικά δεν μπορώ να ανοίξω τις φωτογραφίες, μάλλον θα έχει πρόβλημα το τηλέφωνό μου.
Λιγάκι πιο δραστήριο κσλαηδησς και λίγο. Μηπως εγώ δεν τις ανέβασα σωστά; Πήγα στο risize now k τις κατέβασα. Δεν έχω ξανακατεβασει..
[automerge]1547974771[/automerge]
View attachment 60113View attachment 60114

Λιγάκι πιο δραστήριο κσλαηδησς και λίγο. Μηπως εγώ δεν τις ανέβασα σωστά; Πήγα στο risize now k τις κατέβασα. Δεν έχω ξανακατεβασει..
Εμετό δεν ξανακανε
[automerge]1547975218[/automerge]
1815c0d9-98d7-4783-bf64-6287626cec8e.webp
[automerge]1547976024[/automerge]
d91353a8-a512-4f82-9f36-ddf06f2f7d1b (1).webpd91353a8-a512-4f82-9f36-ddf06f2f7d1b (1).webpd91353a8-a512-4f82-9f36-ddf06f2f7d1b (1).webp
[automerge]1547976086[/automerge]
d91353a8-a512-4f82-9f36-ddf06f2f7d1b (1).webpd91353a8-a512-4f82-9f36-ddf06f2f7d1b.webpd91353a8-a512-4f82-9f36-ddf06f2f7d1b.webpd91353a8-a512-4f82-9f36-ddf06f2f7d1b (1).webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top