Γενικά Lovebird και απορίες

Aristea sg

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2020
Μηνύματα
29
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα.
Εχω 4 παπαγαλάκια. Τα 2 είναι budgie και τα άλλα 2 lovebird.
Τα έχω πάρει απο το ίδιο κατάστημα με χρονική διαφορά.
Το θηλυκό budgie το έχω 2 χρόνια.
Τα Χριστούγεννα που πέρασαν πήρα και ένα lovebird μετά από παρότρυνση αυτού που είχε το Pet Shop, ότι θα τα πήγαιναν καλά και θα ταίριαζαν, και ότι ήταν και αυτό θηλυκό.
Ενω τα είχα ελεύθερα το lovebird πολλές φορές έκανε επιθέσεις στο budgie και αυτό άρχισε να μαζεύεται και να χάνει την εμπιστοσύνη του και σε μένα.
Έτσι αποφάσισα να πάρω ένα ζευγάρι για το καθένα τον Ιούνιο και να τα χωρίσω.
Πήγα στο ίδιο κατάστημα και πήρα ένα αρσενικό από το καθένα.
Τα budgie τα έχουν βρει μεταξύ τους και το αρσενικό είναι αρκετά φιλικό προς εμένα.
Τα lovebird ίσως είναι το αντίθετο φύλο από αυτό που μου είπε αυτός. Ωστόσο εχουν κάνει 5 αυγά και κανένα τους δεν τα κλωσσάει.
Παρόλα αυτά δε φαίνονταν να είναι και γονιμοποιημενα.
Σε πρόσφατη επίσκεψη στο κατάστημα, μου είπε ότι αν ήταν ίδιο φύλο δε θα ζευγάρωναν και το πιθανό είναι να είναι ανάποδα από ότι μου είπε στην αρχή.
Επίσης, ότι δεν είναι γονιμοποιημενα τα αυγά γιατί είναι μικρά σε ηλικία.
(Τα εξέτασε στην κοιλιά χαμηλά για να καταλάβει το φυλο πριν τα αγοράσω.)
Του εξηγησα ότι πολλές φορές το ενα επιτίθεται στο άλλο και έτσι τα χώρισα.
Μου είπε ότι αν δε του προκαλεί ζημιά δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι είναι λάθος να τα χωρισω επειδή αυτά τα πουλιά έχουν εξάρτηση από το ταίρι τους.
Τα ένωσα ξανά και τους έβγαλα τη φωλιά.
Απο τότε δεν έκαναν ξανά αυγά αλλά συνεχίζουν να τσακωνονται κάποιες φορές.
Επίσης μεγάλο θέμα είναι ότι δε μπορώ πλέον να τα εχω ελεύθερα γιατί επιτίθενται στα budgie.
Εχει τύχει στο κλουβί τους που είναι να προσπαθούν να αρπάξουν το ποδαράκι από τα budgie που είναι ελεύθερα και κάθονται πάνω στο κλουβί.
Έτσι σκέφτομαι μήπως ενδιαφέρεται κάποιος να τα αγοράσει στη μισή τιμή από ότι τα πήρα.
Παρόλο που τα αγαπώ, δε θέλω να τα έχω περιορισμενα.
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για όσα γράφω πιο πάνω σε ότι αφορά τον ιδιοκτήτη του Pet Shop και αν κάνω κάτι λάθος.
Συγγνώμη για την έκθεση αλλά δεν ήθελα να αφήσω κάτι εκτός.
 
Δεν πανε μαζι budgie με lovebirds ειναι λαθος εξαρχης αυτο που σου ειπε αυτος στο petshop. Αν τα αφησεις μονα τους πολυ πιθανο να τα σκοτωσουν , καλα εκανες και τα χωρισες. Για το χωρισμα στα lovebirds δεν ξερω να σου απαντησω.
 
@HxC ναι το κατάλαβα νωρίς ευτυχώς γιατί τα έχω στο δωμάτιο κ τα παρακολουθώ. Ίσως ήθελε απλά να πουλήσει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: HxC
Τα lovebirds γενικά δεν είναι και τα πιο ήσυχα πουλάκια. Αυτά βλέπω και στα δικά μου.
Γενικά είναι επιθετικά με άλλα είδη. Έχουν δυνατό δάγκωμα και είναι πάρα πολύ έξυπνα.
Είχα για λίγες μέρες ένα ζευγαράκι που ήταν καιρό μαζί και ήταν απίστευτα συντροφικα μεταξύ τους.
Για να δεις το φύλο τους πρέπει να κάνεις τεστ dna,όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ γενικά και αναξιόπιστα.
Το θηλυκό μπορεί να κάνει αυγουλάκια και χωρίς να ζευγαρώσει.
Βάλε μας μια φωτογραφία να τα δούμε.
 
Είναι πολύ έξυπνα και δραστήρια. Έχουν δυνατό δάγκωμα το έχω νιώσει 😅
Είναι πολύ συντροφικα και φροντίζει το ενα το άλλο. Το μόνο περίεργο είναι που το ένα τσιμπάει στο σβερκο πίσω το άλλο ή του τσιμπάει το πόδι κάποιες φορές.
Τα έχω δει να ζευγαρώνουν με το υποτιθέμενο θηλυκό από πάνω, οπότε θεωρώ ότι είναι λάθος η κατεύθυνση των φύλων τους.
[automerge]1635111501[/automerge]
 

Συνημμένα

  • IMG_20211025_003516.webp
    IMG_20211025_003516.webp
    60,9 KB · Προβολές: 20
  • Screenshot_20211025_005337.webp
    Screenshot_20211025_005337.webp
    27 KB · Προβολές: 21
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top