Γενικά lovebird πως μπορω να καταλαβω ποσο χρονων ειναι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aggel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aggel

PB Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
843
Πόλη
Ρόδος
τελικα θα παρω Lovebird. Την ημερα που θα παω να παρω πως μπορω να καταλαβω ποσο χρονων ειναι 😕. Τωρα ειναι καλη εποχη ναπαρω ή καλυτερα να παρω τον Ιουλιο-Αυγουστο για να βρω μικρο ωστε να το εξημερωσω😕:)
 
Ειναι υποχρεωτικο τα pet shop να εχουν πουλια με δαχτυλιδια;Γιατι και εγω θελω να παρω ενα μικρο Budgie αλλα εχω την εντυπωση οτι οσα ειδα δεν ειχαν.:)
 
Ειναι υποχρεωτικο τα pet shop να εχουν πουλια με δαχτυλιδια;Γιατι και εγω θελω να παρω ενα μικρο Budgie αλλα εχω την εντυπωση οτι οσα ειδα δεν ειχαν.:)


Τα Budgies συνηθως δεν εχουν εκτος και αν ερχονται απο το εξωτερικο δηλ. απο Ευρωπαικη χωρα. Λιγα εχω δει με δαχτυλιδια! Κι εγω δεν εχω ιδεα γιατι; 😕 Και σημερα πηγα σε ενα πετ σοπ που ολα τα πουλια τα φερνει με χαρτια λεει και δαχτυλιδια. Ειχε μερικα Budgie αλλα δεν προσεξα για δαχτυλιδια. Οταν ξαναπαω θα κοιταξω παντως! 😉
 
ομως το Lovebird μου δεν εχει δακτυλιδι και ετσι οπως τα πιανουν δεν μπορεις να δεις τα δακτυλιδια τους. Και πως θα καταλαβω ποσων χρονων ειναι;
 
Ενα μικρό σημάδι για την μικρή ηλικία των love είναι το μαύρο του ράμφους οταν αυτά ειναι ακόμα μέχρι και 4-6 μηνών
Lovebird1.jpg
 
mipos mporeis na katalavis tin ilikia apo ta matia? Opos sta Cockatiel? Oso pio mayra einai toso pio mikro pouli einai... ta kafe matia exoune ta megala poulia...
Mipos to idio isxei kai gia ta Lovebird?
 
Ακριβώς Γιώργο, όταν ενηλικιώνοντε εξαφανίζετε το μαύρο του ράμφους, απλά δεν θυμάμαι γιατί δεν το είχα παρατηρήσει και καταγράψει ποτέ, τον ακριβή χρόνο.
 
το μαυρο εξαφανιζεται μετα τους πρωτους μηνες!
επισης στα peachfaced... Το... Μετωπο(forehead) ειναι θαμπο στο χρωμα... Οσο μεγαλωνουν γινεται εντονο!
 
Ευχαριστώ Γρηγόρη.Αυτό ισχύει σε όλα τα είδη;Εχω ένα Lovebird με μαύρα μάγουλα που το ράμφος του είναι κόκκινο με δαχτυλίδι του 2007. Να υποθέσω ότι έχει ενηλικιωθεί;Δεν έχει ίχνος μαύρο.
 
Αν και δεν είχα ποτέ αυτό το είδος, υποθέτω πως ναί, χωρίς να είμαι βέβαιος.
 
δηλαδη οταν εχουν μαυρο ραμφος ειναι μικρα. Εγω θελω ενα απο 1 χρονου και κατω να ειναι το Lovebird μου. Για να βρω μικρο παπαγαλακι ειναι καλη εποχη ή να το αφησο για τον Αυγουστο😕
 
Back
Top