Φροντίδα Lovebirds ή κοκατίλ για πρωτάρη;

Ελενα1993

PB New Member
Εγγραφή
3 Νοε 2018
Μηνύματα
13
2 lovebirds 10 μηνών η ένα κοκατιλ δυο μηνών και είμαι πρωτάρα πιο θεωρείτε πιο εύκολο για έναν πρωτάρη; Τι θεωρείτε πιο εύκολο από αυτές τις στο φυλές σε θέμα εύκολο και στην κοινωνικοποίηση;
 
Κατα τη γνώμη μου το cockatiel γιατί είναι πιο μικρής ηλικίας και θα το μεγαλώσεις εσύ, θα το εκπαιδεύσεις και γενικότερα θα το έχεις σαν παίδι σου. Ένω απ' οτι κατάλαβα τα lovebirds θα είναι ζευγάρι και δεν γνωρίζω κατα πόσο σαν αρχάρια θα μπορέσεις να τα εκπαιδεύσεις και τα δύο ταυτόχρονα. Η ηλικία δεν παίζει και πάρα πολυ μεγάλο ρόλο γιατι και πουλιά τα οποιά είναι και πάνω απο 1 χρονών μπορούν να εξημερωθούν κανονικότατα αλλα όχι με την ίδια πρόοδο που θα έχει ενα πουλί μικρότερο των 6 μηνών. Εχεις διαβάσει τις ανάγκες του κάθε είδους;Εσύ ποιό πιστεύεις οτι σου ταιριάζει περισσότερο;
 
Μιλάμε για εξημερωμενο πουλάκι
Όχι οι γονείς τον τάιζαν τώρα βγήκε από την φώλια
Κατα τη γνώμη μου το cockatiel γιατί είναι πιο μικρής ηλικίας και θα το μεγαλώσεις εσύ, θα το εκπαιδεύσεις και γενικότερα θα το έχεις σαν παίδι σου. Ένω απ' οτι κατάλαβα τα lovebirds θα είναι ζευγάρι και δεν γνωρίζω κατα πόσο σαν αρχάρια θα μπορέσεις να τα εκπαιδεύσεις και τα δύο ταυτόχρονα. Η ηλικία δεν παίζει και πάρα πολυ μεγάλο ρόλο γιατι και πουλιά τα οποιά είναι και πάνω απο 1 χρονών μπορούν να εξημερωθούν κανονικότατα αλλα όχι με την ίδια πρόοδο που θα έχει ενα πουλί μικρότερο των 6 μηνών. Εχεις διαβάσει τις ανάγκες του κάθε είδους;Εσύ ποιό πιστεύεις οτι σου ταιριάζει περισσότερο;
Όχι που μπορώ να το διαβάσω;
 
Όχι οι γονείς τον τάιζαν τώρα βγήκε από την φώλια

Όχι που μπορώ να το διαβάσω;

Γιατί δεν παίρνεις ένα ήμερο ταϊσμένο στο χέρι πουλί απο ένα απο τα 2 είδη που προανέφερες ώστε να το χαρείς εξαρχής και να μην δυσκολευτείς;
 
Κοκατιλ δαγκωτο 😛
Όχι ότι τους έχω αδυναμία, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι νομίζω η καλύτερη επιλογή. Αφενός γιατί πρόκειται για μικρότερο πουλάκι και αφετέρου γιατί τα κοκατιλ έχουν πιο εύκολο χαρακτηρα από τα λοβακια. Επιπλέον, αν έχεις στο μυαλό σου ένα πουλάκι που θα το βγάζεις καθημερινά έξω και θα το εξημερώσεις με δυο λόγια, τότε το να έχεις ένα μόνο πουλάκι θα κάνει τη διαδικασία πολύ πολύ πιο εύκολη. Ό,τι και να λεμε όμως εμείς βασισμένοι στις προσωπικές εμπειρίες μας, το σημαντικότερο είναι να ενημερωθείς εσύ όσο καλύτερα μπορείς για τις ανάγκες του κάθε είδους και εφόσον είσαι σε θέση να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις του, να προβείς και στην αγορά.

ΥΓ1. Θα πάρεις τα πουλάκια από εκτροφεα; Θα έχουν δαχτυλίδι κλειστού τύπου;
ΥΓ2. Εάν πάρεις το κοκατιλ να βεβαιωθεις ότι τρέφεται μόνο του.
 
Γιατί δεν παίρνεις ένα ήμερο ταϊσμένο στο χέρι πουλί απο ένα απο τα 2 είδη που προανέφερες ώστε να το χαρείς εξαρχής και να μην δυσκολευτείς;
Γιατί αυτήν την στιγμή έχω ένα δυο λοβ και με ρώτησαν αν θέλω ένα κοκατιλ και να τα επιστρέψω τα λοβ γιατί έπαθε ψυχολογικό η θηλυκιά μου και δεν τον θέλει και δεν μπορώ να διαθέσω χρόνο και για τα δυο ξεχωριστά και δεν θέλω να παθει κάτι όποτε για αυτό ρωτάω αν το πάρω θα τα καταφέρω να το ημερεψω έτσι όπως θέλω με πολύ χρόνο
 
Γιατί αυτήν την στιγμή έχω ένα δυο λοβ και με ρώτησαν αν θέλω ένα κοκατιλ και να τα επιστρέψω τα λοβ γιατί έπαθε ψυχολογικό η θηλυκιά μου και δεν τον θέλει και δεν μπορώ να διαθέσω χρόνο και για τα δυο ξεχωριστά και δεν θέλω να παθει κάτι όποτε για αυτό ρωτάω αν το πάρω θα τα καταφέρω να το ημερεψω έτσι όπως θέλω με πολύ χρόνο

Eγω δε καταλαβα ποια επαθε ψυχολογικο; Εχεις παρει ηδη 2 λοβακια; Και τι να κανεις να τα επιστρεψεις για να παρεις ενα κοκατιλ?
 
Γιατί αυτήν την στιγμή έχω ένα δυο λοβ και με ρώτησαν αν θέλω ένα κοκατιλ και να τα επιστρέψω τα λοβ γιατί έπαθε ψυχολογικό η θηλυκιά μου και δεν τον θέλει και δεν μπορώ να διαθέσω χρόνο και για τα δυο ξεχωριστά και δεν θέλω να παθει κάτι όποτε για αυτό ρωτάω αν το πάρω θα τα καταφέρω να το ημερεψω έτσι όπως θέλω με πολύ χρόνο

Έλενα τώρα ανακάλυψα ότι μιλάς για τα λαβμπερντς που το ένα μαδιέται https://community.petbirds.gr/threads/Θηλυκό-lovebird-άρχισε-να-ξεπουπουλιάζεται.33856/#post-2374534.

Το θεωρώ τουλάχιστον άδικο να ξεφορτωθείς τα πουλιά αυτά επειδή το ένα μαδήθηκε. Πρέπει να βρεις τι φταίει και να βελτιώσεις τις συνθήκες. Αν δεν έχεις χρόνο τότε δεν έχεις χρόνο για κανένα πουλί, δώσε κ αυτά και μην ξαναπάρεις.

Σου δώσαμε κάποιες συμβουλές σε εκείνο το θέμα. Έκανες τίποτα απο όσα σου προτείναμε;
 
Eγω δε καταλαβα ποια επαθε ψυχολογικο; Εχεις παρει ηδη 2 λοβακια; Και τι να κανεις να τα επιστρεψεις για να παρεις ενα κοκατιλ?
Έχω δυο λοβ το θηλυκό έπαθε ψυχολογικό και δεν θέλει τον αρσενικο και τα αλλάξαμε κλουβιά γιατί έβγαλε όλα τις τα πούπουλα το γιατί το μάθαμε πηγαίνοντας στην πτηνιατρο που κάναμε εξετάσεις. Και μου είπε δεν πρέπει ούτε στον ίδιο χώρο να τα έχω και τα λείπαμε όποτε θα το δώσω το θηλυκό πίσω να κρατήσω αυτόν. και Σκέφτομαι να πάρω ένα κοκατιλ. Δεν μας πειράζει σε ξεχωριστά κλουβιά απλά στον ίδιο χώρο; Σωστά.
Έλενα τώρα ανακάλυψα ότι μιλάς για τα λαβμπερντς που το ένα μαδιέται https://community.petbirds.gr/threads/Θηλυκό-lovebird-άρχισε-να-ξεπουπουλιάζεται.33856/#post-2374534.

Το θεωρώ τουλάχιστον άδικο να ξεφορτωθείς τα πουλιά αυτά επειδή το ένα μαδήθηκε. Πρέπει να βρεις τι φταίει και να βελτιώσεις τις συνθήκες. Αν δεν έχεις χρόνο τότε δεν έχεις χρόνο για κανένα πουλί, δώσε κ αυτά και μην ξαναπάρεις.

Σου δώσαμε κάποιες συμβουλές σε εκείνο το θέμα. Έκανες τίποτα απο όσα σου προτείναμε;
Ναι πήγα σε πτηνιατρο και μου είπε ότι έχει παθολογικό πρόβλημα και πρέπει να μην είναι ουτε στον ίδιο χώρο από την μέρα που τα χώρισα κάνουμε θεραπεία με σταγόνες για τα φτερά για να μεγαλώσουν και πίνει και σταγόνες αντιστρες που τελειώσαμε σήμερα. Την Παρασκευή θα την επιστρέψω στον κύριο που την πήρα για να μην ξανά παθει τίποτα γιατί έσκασα από την στεναχώρια μου και θα μου δώσει ένα άλλο. Του εξήγησα φυσικά τι έχει το πουλί και μου είπε πολύ ευχαρίστως να το πάω πίσω και ότι πρώτη φορά έπαθε και αυτός μαζί με εμένα σε ένα δικό του κοκατιλ. Και του εξήγησα να πάει και εκείνος σε ένα πτηνιατρο να δει τι έχει γιατί το δικό του πουλάκι εκτός ότι είχε βγάλει όλα τα φτερά πληγωνοταν κιόλας
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οχι δεν πειράζει σε διαφορετικά κλουβιά αλλά στον ίδιο χώρο αφού βέβαια περάσει η περίοδος της καραντίνας για το νεοφερμένο πουλί.
Για ποιο λόγο σας είπε ο πτηνιατρος ότι το κάνει αυτό; Που θα τη δώσεις;
Και για ποιο λόγο θεωρείς ότι πρέπει να πάρεις δεύτερο παπαγάλο;
Δεν έχω καταλάβει ποιο από τα πουλάκια σου λυπάσαι αλλά το να δώσεις το θηλυκό που σε χρειάζεται τώρα και να μπεις στη διαδικασία να πάρεις εναν άλλο παπαγάλο δεν το καταλαβαίνω. Δεν θα τελειώσουν έτσι τα οποιαδήποτε προβλήματα αντιμετωπίζετε τώρα.
 
Θα πρέπει να γνωρίζεις οτι και το αρσενικό που υπάρξαν μαζί ενω μαδουσε τα φτερά της η μικρή, μπορεί να του έχει μεταδοθει η ασθένεια εφόσον σου είπε οτι είναι παθολογικό, αυτό δε στο είπε ο ο πτηνίατρος;Και τι μέτρα πρέπει να λάβεις για να μην εκδηλωθεί και σε εκείνο το πουλάκι κάτι;
 
Οχι δεν πειράζει σε διαφορετικά κλουβιά αλλά στον ίδιο χώρο αφού βέβαια περάσει η περίοδος της καραντίνας για το νεοφερμένο πουλί.
Για ποιο λόγο σας είπε ο πτηνιατρος ότι το κάνει αυτό; Που θα τη δώσεις;
Και για ποιο λόγο θεωρείς ότι πρέπει να πάρεις δεύτερο παπαγάλο;
Δεν έχω καταλάβει ποιο από τα πουλάκια σου λυπάσαι αλλά το να δώσεις το θηλυκό που σε χρειάζεται τώρα και να μπεις στη διαδικασία να πάρεις εναν άλλο παπαγάλο δεν το καταλαβαίνω. Δεν θα τελειώσουν έτσι τα οποιαδήποτε προβλήματα αντιμετωπίζετε τώρα.
Στεναχωριέμαι και φοβόμουν μην πάθουν κάτι γιατί τα πήρα εγώ και διάλεξα αυτό το ζευγάρι δεν το αγόρασα σαν ζευγάρι και μετά από τρεις μήνες μαζί έγινε αυτό και δεν θέλει ένα από τα δυο το άλλο τα χώρισα και από τότε ηρέμησε αυτή και τώρα ξανά έβγαλε φτερά καινούργια.η πτηνιατρος ανέφερε ότι δεν πρέπει αν είναι εφικτό να μην είναι καν και στον ίδιο χώρο. Και προκειμένου να παθει κάτι ένα από τα δυο σκέφτηκα να το επιστρέψω πίσω στον κύριο που τα αγοράσα και το δέχτηκε. Και σκέφτηκα να πάρω ένα άλλο είδος και για παρέα του άλλου εννοειτε πάντα σε ξεχωριστά κλουβιά αλλά και θέλω και μπορώ τώρα να διαθέσω χρόνο και μια καλή ζωή πιστεύω σε έναν παπαγάλο.
Θα πρέπει να γνωρίζεις οτι και το αρσενικό που υπάρξαν μαζί ενω μαδουσε τα φτερά της η μικρή, μπορεί να του έχει μεταδοθει η ασθένεια εφόσον σου είπε οτι είναι παθολογικό, αυτό δε στο είπε ο ο πτηνίατρος;Και τι μέτρα πρέπει να λάβεις για να μην εκδηλωθεί και σε εκείνο το πουλάκι κάτι;
Κάναμε εξετάσεις είναι υγειεστατα η πτηνιατρος είπες τα έχω σε πολύ καλή κατάσταση και ότι δεν έχει κάτι και ότι αν το ξανά κάνει και τώρα που είναι χωριά τότε θα είναι κάτι παθολογικό.
 
Εγώ δεν κατάλαβα. Έχει ψυχολογικό ή παθολογικό πρόβλημα;
κι εγω μπερδευτηκα, αλλα δε ξέρουμε και αν αυτός που το έκρινε έχει γνωσεις από πουλια. Δε μας είπε σε ποιον τα πηγε τα πουλάκια.
 
κι εγω μπερδευτηκα, αλλα δε ξέρουμε και αν αυτός που το έκρινε έχει γνωσεις από πουλια. Δε μας είπε σε ποιον τα πηγε τα πουλάκια.
Στην κυρία στην κυρία Δουκάκη στον Πειραιά κλινική ήταν και ιδικευεται στα πτηνά.
Εγώ δεν κατάλαβα. Έχει ψυχολογικό ή παθολογικό πρόβλημα;
Ψυχολογικό δεν θέλει τον αρσενικο
Στην κυρία στην κυρία Δουκάκη στον Πειραιά κλινική ήταν και ιδικευεται στα πτηνά.

Ψυχολογικό δεν θέλει τον αρσενικο
Δεν θέλει το θηλυκό τον αρσενικο το θηλυκό έβγαζα τα πούπουλα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι σίγουρο ότι θα εξακολουθήσει να έχει πρόβλημα εάν βρίσκονται σε διαφορετικά κλουβιά αλλά στον ίδιο χώρο;
Και αφού ειναι ψυχολογικό πως γίνεται μαζί με εσενα να το έπαθε και ένα κοκατιλ του ανθρώπου που σου τα έδωσε;
Στη θέση σου θα φοβόμουν να ξαναπάρω πουλάκι από το κοπάδι του.
Σε κάθε περίπτωση πολλή προσοχή και σκέψη πριν καταλήξεις ωστε να μην πηγαινοέρχονται τα πουλάκια γιατί και εσύ στεναχωριέσαι αλλά και για τα ίδια είναι καταστροφικό.
 
Back
Top