Γενικά Lovebirds αρσενικά στο ίδιο κλουβί μαλώνουν

Οντως είναι καλύτερα ετσι, πετανε πιο πολυ, να τους βαλω καμια φωλια να μπαίνουν μεσα, επισης θελω να ρωτήσω πρέπει να τους παρω καποια βιταμινη η οτι παιρνουν απο φρούτα,λαχανικα,pellet και αυγοτροφη ειναι αρκετα?
 

Συνημμένα

  • IMG_20220917_085039.webp
    IMG_20220917_085039.webp
    187,2 KB · Προβολές: 9
@Charialos Μην πάρεις φωλιά έχει πολλά μειονεκτηματα.
Πρώτον θα τους ανέβουν οι ορμόνες τους στα ύψη καθώς θα το περάσουν ως φωλιά κανονική.
Δεύτερων τα περισσότερα πουλιά παθαίνουν εμμονή με αυτές και δεν βγαίνουν από εκεί.
Τρίτον το υλικό που είναι οι περισσότερες Φωλιές φτιαγμένες είναι από ύφασμα που σε περίπτωση που κατάποσης θα πάθουν απόφραξη πρόλοβου και εντέρου που είναι εξαιρετικά επικίνδυνο.
Βιταμίνες κατά την άποψή μου δεν χρειάζονται αν τρώνε σωστά
 
@Charialos
Οι συγκεκριμένες δεν θεωρούνται βασικό, απαραίτητο αξεσουάρ.
Ήδη το κλουβί είναι αρκετά φορτωμένο, δεν χρειάζεται κάτι άλλο, τουλάχιστον από πατήθρα.
Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να τοποθετήσεις πιο ψηλά το κλουβί, περίπου στο ύψος των ματιών σου, γιατί όταν βρίσκεται σε χαμηλό ύψος τα πουλάκια στρεσάρονται, αγχώνονται, και δεν το θέλουμε.
 
@Vada Δεν εχω καπου αλλου να τα βαλω, αν και δεν μου φενονται καθόλου στρεσαρισμενα, ολη μερα παίζουν, και συνηθως στον καναπε καθομαστε οποτε ειναι στο υψος των ματιων μας😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Charialos δεν χρειάζεται να τα μετακινήσεις. Θα μπορούσες να έβαζες κάτι που να πιάνει την επιφάνεια ανάμεσα στο έπιπλο κ την Ζευγαρώστρα ώστε να ανέβει σε ύψος. Είναι πολύ καλύτερα από το να βλέπουν τα πόδια μας ή τον κορμό μας να κινούνται.
 
Τροφες με ηλιοσπορο να τους δινω?Επειδη καπου διαβασα οτι δεν κανει οταν ειναι πολυ μικρα, ειναι 3 μηνων.
 
Διάβασε το παρακάτω άρθρο:

Οι ηλιόσποροι είναι από τους αγαπημένους σπόρους των παπαγάλων.
Από την στιγμή που αρχίζει να τρώει σπόρους μπορείς να δίνεις, απλά θεωρούνται ιδιαίτερα λιπαροί και θα πρέπει να δίνονται με μέτρο.
 
Back
Top