Φροντίδα Lovebirds και ύπνος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariah
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariah

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.011
Πόλη
Περιστέρι
Επειδη οπως ηδη ξερετε τα Lovebirds μου ειναι νεοφερτα και δεν θελω να τα στρεσαρω το βραδυ απο ποια ωρα ειναι ιδανικο να κοιμουνται; Το βραδυ τα σκεπαζω με μια κουβερτουλα για να μην ενοχλουνται και τα βαζω σ'ενα δωματιο να μην ενοχλουνται απο τα φωτα και τον ηχο. Ειναι καλο αυτο; Και καποιες ακομα ερωτησεις:
1)Νερο καθημερινη αλλαγη;
2)Τους εχω βαλει αμμο στο κλουβι για τα περιτωματα. Καθε ποσο να αλλαζω;
3)Ειναι η δευτερη μερα που τα εχω και εχουν φαει μονο βιταμινες τα λιοσπορακια δεν τα εχουν πειραξει ακομα. Ειναι φυσιολογικο ε;
 
Οι παπαγάλοι πρέπει να κοιμούνται 10 ώρες την ημέρα.. Το νερό εννοείται θέλει καθημερινή αλλαγή. Αν είμαι σπίτι και δω ότι έχει λερωθεί, πολλές φορές το αλλάζω και παραπάνω φορές την ημέρα.. Πάρα τροφή ειδική για αυτά τα πουλάκια αν δεν το έχεις κάνει ήδη και δοκήμασε να τους δείνεις και σαλάτα από διάφορα φρούτα και λαχανικά.. Λόγω στρες μπορεί τις πρώτες μέρες η όρεξή τους να είναι μειωμένη.. Υπομονή και θα προσαρμωστούν!
 
Καλα κανεις και τα βαζεις σε ησυχο δωματιο για να κοιμηθουνε. :)

Να σε ρωτησω κατι; Εκτος απο βιταμινες και ηλιοσπορο δεν εχουν τιποτα αλλο να φανε; 😕 Δεν τους πηρες μιγμα σπορων τροφη, αλλα σκετο ηλιοσπορο; Εαν ειναι ετσι να πας σημερα κιολας να τους παρεις διοτι δεν μπορουνε να ζησουνε μονο με ηλιοσπορο.

Την αμμο θα δεις ποτε λερωνει αρκετα και θα την αλλαζεις. Εξαρταται και απο το ποσο μεγαλο ειναι το κλουβι τους.

Το νερο να τους το αλλαζεις οπωσδηποτε καθημερινα και αν δεις και κατα τη διαρκεια της ημερας οτι το λερωσανε με τροφες παρολο που το ειχες αλλαξει να το ξαναλλαζεις. Το ιδιο κανουμε και το καλοκαιρι.:)
 
Τους εχω παρει μειγμα σπορων που εχει και λιοσπορο μεσα αλλα δεν το εχουν ακουμπησει ακομα.☹Μαλλον ειναι ακομα στρεσαρισμενα.Ας ελπισουμε οτι θα φανε συντομα και απο αυτα.Φρουτα και λαχανικα να δοκιμασω να τους δινω απο τωρα; Διοτι αν πλησιασω πολυ το κλουβι τρελαινονται φωναζουν και αρχιζουν να πετανε!
 
Τους εχω παρει μειγμα σπορων που εχει και λιοσπορο μεσα αλλα δεν το εχουν ακουμπησει ακομα.☹Μαλλον ειναι ακομα στρεσαρισμενα.Ας ελπισουμε οτι θα φανε συντομα και απο αυτα.Φρουτα και λαχανικα να δοκιμασω να τους δινω απο τωρα; Διοτι αν πλησιασω πολυ το κλουβι τρελαινονται φωναζουν και αρχιζουν να πετανε!
μπορείς να τα ετοιμάσεις απο πρίν και στην ανανέωση του φαγητού-νερού τους,τα προσθέτεις απλά 😉, σε ξεχωριστή ταίστρα μια και τα συγκεκριμένα αφαιρούνται απο το κλουβί σε ένα 4ωρο, λόγω έκθεσης στο φώς, χάνουν βιταμίνες,ιχνοστοιχεία, κλπ.
 
οτι φρουτα και λαχανικα να τους βαλεις δε θα τα ακουμπισουν ακομα.
πρωτα θα εξικοιωθουν με το κλουβι τους, μετα με το σπιτι και γενικα το χωρο εκει, μετα με εσας και μετα ισως δειλα δειλα να αρχισουν να εξερευνουν και νεες τροφές.
οπωτε γνωμη μου ειναι μην πεδευεσαι αδικα τωρα γιατι δε θα φανε ακομα αφου ουτε την τροφή τους δεν πλησιαζουν ανετα. Αργοτερα,υπομονή!
 
Σημερα καθαρισα το κλουβι τους,τους εβαλα νερο και αλλαξα τις τροφες. Καλα βεβαια μεχρι να τα κανω ολα αυτα ειδα και επαθα(τρελαθηκαν απο τις φωνες) ενω παραλληλα τα μιλουσα γλυκα. Εβγαλα την βιταμινη απο την εσωτερικη ταιστρα και εβαλα τους αναμεικτους σπορους εκει μαζι με ανακατεμενη βιταμινη. Και αρχισαν να τρωνε και τους σπορους.Αλλα δεν πλησιαζουν τις εξωτερικες ταιστρες που ειναι απο την αλλη πλευρα!?Μαλλον επειδη φοβουνται ακομη! Πιστευω οτι χρειαζεται πολλη υπομονη.
 
οτι φρουτα και λαχανικα να τους βαλεις δε θα τα ακουμπισουν ακομα.
πρωτα θα εξικοιωθουν με το κλουβι τους, μετα με το σπιτι και γενικα το χωρο εκει, μετα με εσας και μετα ισως δειλα δειλα να αρχισουν να εξερευνουν και νεες τροφές.
οπωτε γνωμη μου ειναι μην πεδευεσαι αδικα τωρα γιατι δε θα φανε ακομα αφου ουτε την τροφή τους δεν πλησιαζουν ανετα. Αργοτερα,υπομονή!
Σίγουρα στην αρχή θα τα πετάει, αλλά πάρα ταύτα, αν τους έβαζε από την αρχή ίσως θα ήταν καλύτερα έστω και για μικρή ποσότητα, για να τα συνηθίζουν σαν μέρος του περιβάλλοντος εξαρχής.. Έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον..
 
Back
Top