Αναπαραγωγή Lovebirds με φωλιά και αυγά, τι πρέπει να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NADINE66
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NADINE66

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιαν 2021
Μηνύματα
41
Πόλη
Μαρούσι
Καλησπέρα σας καλη χρονια ευχομαι.

Μόλις εγινα μελος, θα ήθελα την βοηθεια σας, εχω 2 lovebirds.Τα αγορασα απο pet shop τον Ιουνιο ήταν περιπου 8 μηνων,το ενα απο τα 2 εχει δαχτυλιδι στο ποδι του.Τα εχω σε εσωτερικο χωρο κοντα σε παραθυρο μπαλκονιου. Δεν γνωριζουμε φύλο μας ειπαν για να το μαθουμε χρειαζομαστε εξεταση dna , γενικα παιζουν ειναι συνεχεια μαζι καθαριζοναται και ταιζονται. Καποια στιγμη ηθελα να καθαρισω το κλουβι και δεν ειχα αμμο να βαλω και εβαλα χαρτι, παρατηρησαμε οτι αυτο που ειχε το δαχτυλιδι πηρε σχεδον ολο το χαρτι και το εκανε κομματακια, μας ειπαν οτι αυτο εινια δειγμα οτι μαλλον ειναι θηλυκο . Πριν ενα μιση μηνα περιπου αγορασαμε μια φωλια, με το που την βαλαμε μπηκανε μεσα περιπου μετα απο 4 ωρες , απο την στιγμη που βαλαμε την φωλια ηρεμησανε (πριν γενικα ηταν πολυ φωνακλα
e5Gq0N0pcnlak0yU-RQoootGBnvaosqirGdvEtX1I1ojwqIKd5W1dlymNltg8hi6zgVQuXSBYen77ApzdKrVioX_MTT-W_-PYQ=s0-d-e1-ft
) και γενικα περναγαν αρκετο χρονο μεσα στην φωλια. Κατα την διαρκεια των Χριστουγεννων εχω την εντυπωση οτι τα ειδα το ενα πανω στο αλλο μεσα την φωλια.Γενικα απο θεμα συμπεριφορας αρχιζε το ενα ναι παιρνει χαρτακια που τους ειχαμε βαλει στο κλουβι και να τα βαζει στην φωλια το εκανε συνεχεια, και γενικα περναγανε πιο πολυ χρονο μεσα στην φωλια .Την πρωτοχρονια ειδαμε το 1ο αυγο . Απο εκεινη την ημερα παρατηρησαμε οτι το ενα ηταν συνεχεια μεσα εβγαινε ελαχιστα για να φαει να πιει νερο η να παρει χαρτακια και το αλλο καθοταν συνεχεια εξω ακριβως απο την φωλια σαν φυλακας και γενικα επαιρνε φαγητο και το πηγαινε στην φωλια και ταιζε το αλλο.Μετα απο 2 μερες ειχαμε και 2ο αυγο ,μεχρι σημερα εχουμε κανει 5 αυγα με αποκλιση 2 με 4 μερες μεταξυ τους.Απο διατροφη τους βαζουμε γενικα απο την αρχη που τα πηραμε παπαγαλινη , αυγοτροφη σαπιοκοκαλο .Παλια τουσ βαζαμε και ηλιοσπορους αλλα εμαθα οτι ειναι πολυ λιπαρη τροφη και απο την ωρα που εκανε τα αυγουλακια τους την κοψαμε. Ηθελα να ρωτησω αν τους κανω σωστη διατροφη
αν μπορουμε να καταλαβουμε απο αυτα που σας ειπα αν ειναι αρσινικο-θυληκο
αν μπορω να καθαρισω τωρα το κλουβι τους που εχουν κανει αυγουλακια
υπαρχρει πιθανοτητα να γεννηθουν πουλακια;
και γενικα αν χρειαζεται να κανω κατι αλλο.

επισης το πουλακι που ειναι συνεχεια στην φωλια εχει παχυνει καπως.


σας ευχαριστώ πολύ , είναι η πρώτη φορα που αντιμετωπίζω κατι τετοιο, συγχωρήστε με αν ήμουν πολύ αναλυτική.
 
@NADINE66 εγώ πάντως θα έκανα μια εξέταση dna για να είμαι σίγουρη, πολλά μπορεί να σημαίνουν αυτές οι συμπεριφορές, τουλάχιστον εγώ έχω δει αρσενικά να ταΐζονται, θηλυκά να ανεβαίνουν το ένα πάνω στο άλλο, και αρσενικά να σχίζουν και να παίζουν με το χαρτί. Τώρα θα πρέπει φαντάζομαι να δείτε αν είναι ασπορα ή όχι τα αυγά, επίσης χρειάζονται λαχανικά και φρούτα. Παραπάνω για ζευγαρώματα δεν γνωριζω όποτε ας περιμένουμε κάποιον με γνώσεις! Καλώς μας ήρθατε!
 
Καλωσόρισες,οντως μπορεις να εισαι τυχερη και να έπεσες σε ζευγαρακι.Πες μας λιγο εχουν μεγαλο κλουβι;Απο τα λογια σου καταλαβα οτι πριν ζευγαρωσουν τα πουλια δεν αυξησες την διατροφη τους.Εγω θα σου ελεγα να αρχισεις με ωοσκοπιση δες εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Μέσα-και-τρόποι-ωοσκόπησης.29732/
να δεις αν ειναι γονιμα μην κουράζεται τσαμπα το ζευγαρι!Επισης με την θηλυκια θα σου ελεγα μην αγχώνεσαι πολυ θα το καυση με τα ταισματα το λιπος αλλα προσεχε ταυτοχρονα την διατροφη τους!Και κατι πολυ σημαντικο σε περιπτωση που βγουν μικρα,τα πουλακια τρωνε αυγο περα απο την αυγοτροφη;Το αυγο λειτουργει ως η βαση για τα μικρα τις πρωτες μερεςτις ζωης τους.Αν τα δεις και ειναι ασπορα λογικα εχεις δυο θηλυκα!
 
@NADINE66 Κάνε αναζήτηση στο Παπαγάλοι Lovebirds και αρκετές από τις απορίες σου θα απαντηθούν.Την φωλιά μην την πειράζεις,ίσως τα αυγά να είναι γόνιμα,θέλουν 22-23ημέρες να εκκολαπτουν.
[automerge]1610542530[/automerge]
@NADINE66 Κάνε αναζήτηση στο Παπαγάλοι Lovebirds και αρκετές από τις απορίες σου θα απαντηθούν.Την φωλιά μην την πειράζεις,ίσως τα αυγά να είναι γόνιμα,θέλουν 22-23ημέρες να εκκολαπτουν.
Αναζήτηση μέσω του forum εννοώ😁
 
@christina07 σε ευχαριστώ πολύ να σ καλά
!
[automerge]1610543291[/automerge]
@giannisvlg το αυγο να το βάλω σε περίπτωση που γεννηθούν μικρά? η από τώρα ?τώρα τα εχω με αυγοτροφή .Ωοσκόπιση να κανω από τωρα η να το αφησω ακομα μηπωσ δεν εχουν αναπτυχθεί; ευχαριστώ πολύ για τισ συμβουλες
[automerge]1610543390[/automerge]
@Vada τέλεια οποτε να μην καθαρισω το κλουβι τωρα και τα αναστατώσω ; γιατι καπου διαβασα οτι δεν πρπει να μετακινουμε το κλουβι οταν εχουν αυγα ... ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια 😀
 
Τελευταία επεξεργασία:
@giannisvlg μου διέφυγε να απαντησω, το κλουβι ναι ειναι αρκετα μεγαλο, και η διατροφή τους ναι είναι η ιδια απο την αρχη που τα πηρα . Δεν τουσ δινω φρουτα και λαχανικα . Να τα ξεκινησω τωρα ? η δεν χρειαζεται?
ευχαριστω😊
 
Το αυγο για να φανεί αν ειναι γονιμο παρατηρείτε την 7η μερα!
[automerge]1610545709[/automerge]
Επρεπε να ηταν ηδη 1 μηνα πριν κανουν αυγα η διατροφικη προετοιμασια!Τωρα αστα ξεκινα να βαζεις με το καλο βγουν μωρα(αν βγουν) και μολις συμπληρωσουν ολα 15 με 20 μερες.
 
@NADINE66 Ακούγεται σαν να έχεις ζευγάρι χωρίς τίποτα να είναι απόλυτο βέβαια μέχρι να δεις ότι τα αυγά είναι γόνιμα. Τα πουλιά θα ήταν καλό να τα έχεις σε χώρο που να μην αναστατώνονται με τα αναμμένα φώτα μέχρι πολύ αργά σε αυτή τη φάση. Πώς είναι η ρουτίνα τους, τι ώρα σβήνουν τα φώτα και τι ώρα ξυπνούν? Πώς ξέρεις ότι είναι έτοιμα για να κοιμηθούν?
 
Απο διατροφη τους βαζουμε γενικα απο την αρχη που τα πηραμε παπαγαλινη ,
Αν εννοείς χύμα, καλό είναι σιγά σιγά να αρχίσεις συσκευασμένα μίγματα...
Καλή επιτυχία αν είναι ενσπορα!
 
@Φοίβος καλησπέρα σας τις καθημερινές λόγω εργασίας μένουν για 9 ώρες μόνα τους σε σχετικά όχι με πολύ φωτισμό (με το φως τήσ ημέρας οσο καταφέρνει Να μπει από το πάτζούρι) απο της 6 παρά είμαστε μαζί τους τα έχουμε στο σαλόνι και όταν καθομαστε μαζι τους ειδικά τώρα που έχουμε αυγά το ένα είναι μέσα και τ άλλο είναι έξω και κοιμάται! Ενώ παλιά κοιμόντουσαν μαζί τώρα η θυλάκια είναι στην φωλιά με τα αυγά και το άλλο κοιμάται έξω,! Το πρωί βέβαια όταν ξυπναμε είναι κ τα 2 μέσα στην φωλιά
[automerge]1610565330[/automerge]
@fortunatos ναι χύμα έχω αυγότροφή οκ θα πάρω συσκευασμένη για καλυτερα! σας Ευχαριστώ πολύ !
 
με το φως τήσ ημέρας οσο καταφέρνει Να μπει από το πάτζούρι
Δεν ξέρω πως είναι το σπίτι σας αλλά οι παπαγάλοι είναι ζώα της ημέρας. Αν υπάρχει η δυνατότητα να μένει ανοιχτό το πατζούρι στο χώρο τους θα ήταν ιδανικό.
απο της 6 παρά είμαστε μαζί τους τα έχουμε στο σαλόνι και όταν καθομαστε μαζι τους ειδικά τώρα που έχουμε αυγά το ένα είναι μέσα και τ άλλο είναι έξω και κοιμάται!
Τι ώρα σβήνουν τα φώτα? Τι ώρα ξυπνάτε και είναι και τα δύο μέσα? Δεν αποκλείεται να μπαίνει και το άλλο πουλάκι το βράδυ μόλις φεύγετε απο το δωμάτιο.
 
@Φοίβος καλημερα σας,
τα φώτα σβήνουν γύρω στις 12 , κατά της 7μισι το πρωί ξυπνάμε και συνήθως είναι και τα 2 μέσα, το θηλυκό είναι φυσιολογικο που παιρναει περισσοτερο καιρο μεσα στην φωλια;
 
@giannisvlg δυστυχως δεν καταφερα να ανεβάσω φωτογραφια χτες , για καποιο λογο δεν μ αφηνει επειδη το θεωρει μεγαλο αρχειο. Θα το ξανα προσπαθησω . καλη σας μερα!
[automerge]1610609960[/automerge]
@giannisvlg οπότε καλυτέρα να τα βάλω σε άλλο δωμάτιο μονα τους ? η αν τουσ αλλαξω θεση τωρα που εχουν κανει τα αυγα δεν κανει?
[automerge]1610610929[/automerge]
Καλημέρα σας, κατάφερα να ανεβασω τις φωτογραφίες!

Πεπη & Πιπινος 😍
[automerge]1610610958[/automerge]
@giannisvlg
 

Συνημμένα

  • IMG_0852.webp
    IMG_0852.webp
    25,9 KB · Προβολές: 23
  • IMG_0853.webp
    IMG_0853.webp
    23,4 KB · Προβολές: 21
  • IMG_0855.webp
    IMG_0855.webp
    60,7 KB · Προβολές: 23
  • IMG_0856.webp
    IMG_0856.webp
    66,9 KB · Προβολές: 22
Τελευταία επεξεργασία:
@NADINE66 Οντως εχουν ενα ευρύχωρο κλουβι!Εγω θα ελεγα να μετακινηθεί σε ηρεμο δωματιο με φως την μερα.Αυτο αν γινει μια φορα δε θα τα επηρεασει το συνεχεια τα ενοχλει!
 
@giannisvlg δυστυχώς όμως δεν έχω άλλο δωμάτιο που να μπαίνει φως εκτός από την κουζίνα και το υπνοδωμάτιο και απο τι ξερω στην κουζίνα δεν κάνει λόγω των εντόνων μυρωδιών ☹️
 
@NADINE66 Ενα υπνοδωματιο δε θα μπορουσε να αποτελεσει ενα ωραιο χωρο για τα πουλια;Εσυ μπορεις να κρινεις που θα τα βαλεις ωστε να εχουν σωστο προγραμμα!
 
Back
Top