Ασθένειες Lump resolution εφαρμογή

Antmerkara

PB New Member
Εγγραφή
20 Σεπ 2023
Μηνύματα
26
Καλησπέρα παλαιοτερα ειχα ξαναγραψει σχετικά με το καναρίνι μου. Έχω λοιπόν ενα λευκο αρσενικό κυρίαρχο το οποιο δυστυχώς απο κακη επιλογη εκτροφεα μου κανει συνέχεια κύστες στα φτερα. Σήμερα βρήκα και πηρα το lump resolution μπας και βοηθήσει ετσι λοιπον σήμερα πηγα να κανω εφαρμογή αλλα είδα οτι το χαζοπουλι εχει παει και εχει τσιμπήσει σε δυο σημεία τη κυστη κοντα στη βαση και εκανε πληγη.... Εγω εβαλα το σκευασμα φυσικα οχι στις πληγες αλλα γυρω γυρω στην υπόλοιπη, τωρα βλέπω ομως οτι το ξανα τσιμπάει.... Όσοι εχουν χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο ξερετε μηπως αν ειναι επικίνδυνο που το τσιμπάει? Να πω οτι η κύστη ειναι στο φτερό και σχετικά μεγαλουτσικη στο οριο. Πηγα σε πτηνιατρο που δεν μπορεσε να μου την αφαιρέσει ουτε με νυστέρι( και πηρε και 35€ χωρίς να κανει τιποτα!), εβαλα και pyralvex αλλα δεν επεσε οποτε αυτό τώρα είναι η τελευταία μου λύση. Εχω διαβασει και παρομοιες περιπτωσεις απλα αυτός το πληγωσε.....
 
Μάτωσε από τα τσιμπήματα ή μήπως επιχείρησε ο γιατρός να την αφαιρέσει και κάποια στιγμή είπε άστο καλύτερα;
 
@Stavros μάτωσε γιατί το πειράζει. Εννοείται οτι αφησα ενα διάστημα απο το γιατρό να περάσει γιατι εκτός του οτι δεν βοήθησε στρεσαρονται κιολας αν τα πιάνουμε και τα ζοριζουμε πολυ οποτε του εδωσα χρονο να ηρεμήσει. Ο γιατρός εβαλε νυστέρι να ανοίξει την κύστη να βγάλει τα φτερά αλλα το νυστέρι δεν περνούσε ηταν φτερα μαζεμενα τα οποία ηταν πολυ σκληρα. Μετα απο καμια βδομάδα εβαλα pyralvex ( μίλησα με το εργαστήριο στην Κομοτηνή) και επιχείρησα να την αφαιρέσω μονη μου. Τα πούπουλα ηταν σαν σκονη δεν πιάνονταν.. καταφερα και αφαιρεσα αρκετα αλλα οχι ολα. Αυτο εντωμεταξυ συνέχιζει να βγάζει και να μεγαλώνει πουπουλα. Τωρα μόλις εγινε διαθέσιμο το φάρμακο το πηρα...! Ισως αν του βαζω μονο νύχτα για να μη το πειράζει
 
Δεν φαίνεται πολυ καλα. Βαζω κυριως στη βαση γυρω γυρω. Παρατήρησα οτι σήμερα ξεχωρίζει παραπανω και δεν ειναι ολο κολλημένο πανω του καπως κρέμεται επίσης ειναι κοκκινο γιατι εβαζά pyravlex αν και στη βαση εκει που κανω εφαρμογη μου φανηκε λιγο πιο μαυρο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20240412_141801.webp
    IMG_20240412_141801.webp
    467,5 KB · Προβολές: 12
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπέρα. Αρχικά για το pyralvex που είναι προϊόν για τις ανθρώπινη χρήση.

Το κοινό στα συστατικά είναι το σαλυκιλικο οξύ. Τώρα συγκεντρώσεις του ενός και του άλλου και περιεκτικότητες δεν ξέρω.


Οι οδηγίες για το lump είναι σαφείς.αποκλειστικα πάνω στην κύστη βάζουμε και όχι περιμετρικά πάνω σε υγιή ιστό. Τι εννοείς βάζεις στην βάση γύρω γύρω? έκανες από την αρχή εφαρμογή πάνω στην κύστη και τώρα βάζεις περιμετρικά σε περιοχή που δεν έχει πρόβλημα?


 
Το pyralvex το έβαλα με οδηγία του κτηνιατρικου Κομοτηνής το οποιο θεωρω απο τα καλύτερα εργαστήρια. Το σκεύασμα το βαζω πανω στη κύστη και οταν λεω στη βαση εννοώ οτι μπαίνει καλα να πιανει ολη τη κύστη. Οχι υγιή ιστό. Εχω διαβάσει αντιστοιχο θέμα εδώ που ελεγε καλη και προσεκτική εφαρμογή να πιανει ολη τη κύστη. Θα επανέλθω σε λίγες μερες με ενημερωση και φωτογραφίες. Θα βαζω το βράδυ για να μη το τσιμπάει
 
Τα τσιμπήματα μετά την εφαρμογή του φαρμάκου είναι λίγο πολύ αναμενόμενα, οπότε από αυτό υποθέτω ότι το προϊόν είναι ασφαλές. Κατά τα άλλα από τη συγκεκριμένη φωτογραφία δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά πράγματα. Γενικά πάντως πρέπει να βάζεις επάνω στην κύστη, σταθερά στην ίδια περιοχή συνέχεια μέχρι να ανοίξει κάποια στιγμή.
 
Λοιπον η κύστη σήμερα επεσε με 3 εφαρμογές μερα παρα μερα. Τωρα εχω βάλει μπεταντιν αραιωμένο σε αναλογια1:1 απο το κτηνιατρικο Κομοτηνής και απο αυριο ξεκιναω και βιταμίνες. Δε ξέρω αν πρέπει να βαλω απλη πολύ βιταμίνη η πτεροφεν. Στη φωτογραφία η κύστη
[automerge]1713350530[/automerge]
Πιο κοντά. Στη βάση ειχε λιγο αιμα γιατί ηταν το σημείο που το πειραζε. Το πουλακι τρωει πινει κανονικα
 

Συνημμένα

  • IMG_20240417_132412.webp
    IMG_20240417_132412.webp
    151,1 KB · Προβολές: 8
  • IMG_20240417_132412.webp
    IMG_20240417_132412.webp
    151,1 KB · Προβολές: 8
  • IMG_20240417_132408.webp
    IMG_20240417_132408.webp
    154,2 KB · Προβολές: 8
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπέρα παλαιοτερα ειχα ξαναγραψει σχετικά με το καναρίνι μου. Έχω λοιπόν ενα λευκο αρσενικό κυρίαρχο το οποιο δυστυχώς απο κακη επιλογη εκτροφεα μου κανει συνέχεια κύστες στα φτερα. Σήμερα βρήκα και πηρα το lump resolution μπας και βοηθήσει ετσι λοιπον σήμερα πηγα να κανω εφαρμογή αλλα είδα οτι το χαζοπουλι εχει παει και εχει τσιμπήσει σε δυο σημεία τη κυστη κοντα στη βαση και εκανε πληγη.... Εγω εβαλα το σκευασμα φυσικα οχι στις πληγες αλλα γυρω γυρω στην υπόλοιπη, τωρα βλέπω ομως οτι το ξανα τσιμπάει.... Όσοι εχουν χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο ξερετε μηπως αν ειναι επικίνδυνο που το τσιμπάει? Να πω οτι η κύστη ειναι στο φτερό και σχετικά μεγαλουτσικη στο οριο. Πηγα σε πτηνιατρο που δεν μπορεσε να μου την αφαιρέσει ουτε με νυστέρι( και πηρε και 35€ χωρίς να κανει Dubai τιποτα!), εβαλα και pyralvex αλλα δεν επεσε οποτε αυτό τώρα είναι η τελευταία μου λύση. Εχω διαβασει και παρομοιες περιπτωσεις απλα αυτός το πληγωσε.....
Γεια σου! Το να τσιμπάει το καναρίνι τις κύστες μπορεί να οδηγήσει σε λοιμώξεις εάν δεν αντιμετωπιστεί σωστά. Συνήθως, αυτό συμβαίνει επειδή το πουλί αισθάνεται δυσφορία ή κνησμό. Συστήνω να το κρατήσεις καθαρό και ίσως να χρησιμοποιήσεις κάποιο ειδικό κολάρο για να αποτρέψεις την πρόσβαση στην πληγείσα περιοχή, ώστε να διασφαλίσεις ότι δεν θα το πειράξει περαιτέρω.
 
Συστήνω να το κρατήσεις καθαρό και ίσως να χρησιμοποιήσεις κάποιο ειδικό κολάρο για να αποτρέψεις την πρόσβαση στην πληγείσα περιοχή, ώστε να διασφαλίσεις ότι δεν θα το πειράξει περαιτέρω.
Πολύ καλή λύση. Νόμιζα ότι δεν υπήρχε κολάρο για μέγεθος καναρινιού. Που το πουλάνε; Ή μιλάς για κάποια πατέντα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos

Σχετικά θέματα

Απαντήσεις
2
Προβολές
299
Απαντήσεις
46
Προβολές
2K
Back
Top