Γενικά Mε εξαπάτησαν, το ζακό που αγόρασα ως μωρό δεν είναι

ΠΑΝΟΣ

PB Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2008
Μηνύματα
141
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σε όλους. Είμαι πολύ δυσαρεστημένος😡, διότι μόλις κατάλαβα ότι με εξαπάτησαν! Το ζακό που πήρα πρόσφατα το αγόρασα ως μωρό αλλά δεν είναι. Είναι του 2008 και γι'αυτό με δαγκώνει σε σημείο να βγάζει αίμα. Και μάλιστα το πήρα απο εκτροφέα που έχει προτείνει το pb πολλές φορές!
 
γκρίζος παπαγάλος γεννημένος το 2008 δεν είναι μεγάλος Πάνο!
δεν του αφήνεις λίγο χώρο και χρόνο να συνηθίσει την νέα κατάσταση;
απο την ημέρα που τον πήρες παραπονείσαι οτι... Δαγκώνει... Αν παραβίασες τον χώρο του τι να κάνει κι αυτό;αμύνεται σε νέες καταστάσεις που του είναι άγνωστες και τον αποδιοργανώνουν...
Ακόμη και σκύλος μπορεί να δαγκώσει και οτιδήποτε αλλο ζώο, αν αισθανθεί οτι παραβιάζεται ψυχικά...
ασε το πουλάκι στην ησυχία του, μη παρασύρεσαι απο αυτά που βλέπεις εδώ, στο φόρουμ, που τα πουλάκια παίζουν, κοιμούνται, τρώνε με τους περήφανους ιδιοκτήτες. 🙂
Ο κάθε ζωντανός οργανισμός,έχει το χρόνο του να αποδεχτεί ή οχι νέα πρόσωπα και καταστάσεις...υπομονή δεν αγόρασες παπαγάλο απο τα jumbo,ένα ζώο που έχει μυαλόκαι κρίση αγόρασες, ασε το να αποφασίσει μόνο του πότε θα σε εμπιστευτεί... Κέρδισέ το, στο χέρι σου είναι...
 
Σε ευχαριστώ πολύ Σοφία. Εγώ όμως δεν τον αγόρασα για του 08 αλλα για 3-4 μηνών του 09. Τέλος πάντων ότι έγινε έγινε. Σοφία δεν παραβιάζω τον χώρο του του ανοίγω το κλουβί και βγαίνει μόνος του και έρχεται και κάθετε πάνω μου. Έπειτα με δαγκώνει στα αυτιά.
 
έχουμε μόνο Μάιο του 2009, οπότε μπορεί να γεννήθηκε τέλος του 2008, σωστά;
δεν ειναι φασόν τα πουλιά, να γεννάνε οποτε θελήσουμε,έχουν κιαυτά τη λογική τους και το βιοχρόνο τους, σωστά;
αν σκεφτούμε οτι άγρια πουλιά, προσαρμόζονται, σε ευλογο χρονικό διάστημα, ο δικός σου που είναι ημερος, δεν θα προσαρμοστεί;ίσα ισα, εγω διαφωνω κάθετα με εκτροφείς που στο βωμό του κέρδους,θυσιάζουν μωράκια τόσο μικρής ηλικίας, που δεν είναι βιώσιμα...
μη βιάζεσαι λοιπόν,θα τα καταφέρεις,θα δείς.. 😉
 
Πολύ σωστά όλα αυτά που σου επισήμανε η Σοφία! 🙂
Πάνο εγω θα ήθελα να σταθώ σε καποια άλλα σημεία και θα ήθελα να σε ρωτήσω κατι: Πως κατάλαβες οτι το πουλί ειναι του 2008? Φορούσε δαχτυλίδι; Αν ναι, δεν το πρόσεξες όταν πήγες στο εκτροφείο και πήρες το πουλάκι;Φυσικά μπορεί να σου διέφυγε απο τον ενθουσιασμό σου για το νέο σου φιλαράκι, αλλά είσαι και εσυ συνυπέυθυνος. :) (δεν σε μαλώνω)

Μιλησες με τον εκτροφέα σχετικά με την απάτη που πιστευεις οτι σου έκανε και αν ναι, πως το αντιμετώπισε; Παραδέχτηκε το λαθος του; Εισαι σε επαφή μαζί του για να σε βοηθάει στον χειρισμό τετοιων καταστάσεων όπως τα δαγκώματα που υφίστασε; Η η σχεση σας τελείωσε με την αγοροπωλησία του πουλιού; :)

Πιστευω ότι ένας σωστός εκτροφέας είναι πάντα κοντά σε αυτους που αναλαμβάνουν τα μωρά του και θα πρέπει να τους συμβουλεύει και όχι να τους αφήνει έρμαια της τύχης τους.

Θα ηταν πολύ χρησιμο να μας ενημερώσεις σχετικά ( χωρις να αναφέρεις δημόσια το όνομα του εκτροφέα) για να ξέρουν και τα άλλα μέλη τι πρέπει να προσέχουν. Για παράδειγμα: Σου έδωσε κάποια άλλα συνοδευτικά έγγραφα που αφορουν το πουλί;
 
Δεν πήγα να το δω στον εκτροφέα μιας και το εκτροφείο του δεν είναι στην Αθήνα. Κατάλαβα ότι είναι του 08 όταν ανέφερα σε κάποιον φίλο μου που εκτρέφει πολλά χρόνια ότι με δάγκωνε και μου είπε ζακό μωρό και δαγκώνει σε σημείο να βγάζει αίμα; Μου λέει κοίταξε το δαχτυλίδι του και τότε κατάλαβα ότι είναι του 08. Του έχω στείλει ένα e-mail αλλά δεν έχει απαντήσει ακόμα.Βρισκόμαστε σε επαφή πολύ λίγο για την διατροφή του. Δεν μου έδωσε κανένα έγγραφο.
 
Επισης, για να σε δαγκώνει στα αυτιά, σημαίνει ότι τον αφήνεις να κάθεται στον ώμο σου. Κάτι που όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ μέσα δεν είναι ΑΠΟΔΕΚΤΟ κατά τον πρώτο καιρό μαζί του!
 
Πανο το πουλι δεν ειναι μεγαλο σε ηλικια και αρα γι αυτο δαγκωνει. Αλλα σαφεστατα εχεις δικιο, επειδη αλλο πραγμα συμφωνησατε και αλλο πηρες στο τελος.

Αλλα κι ενα ακομη σημαντικο θεμα ειναι το οτι αφηνεις ενα νεο πουλι το οποιο ακομη δεν εχει καταλαβει ποια ειναι η θεση του στην ιεαραρχια του σπιτιου να ανεβαινει στον ωμο σου. Ο ωμος απαγορευεται σε αυτες τις περιπτωσεις. Δεν εχει καμια θεση να καθεται εκει. Εσυ θα του δειχνεις που να καθισει διοτι εσυ εισαι ο αρχηγος και αυτο θα ειναι πιο χαμηλα απο το επιπεδο των ματιων σου. Εαν πιστευεις πως δεν μπορεις να τον "φερεις βολτα" πλεον τοτε ισως να σκεφτοσουν το ψαλιδισμα των φτερων πτησης.

Εγω προσωπικα βρισκω αυτο το πειρατικο στυλ με τον παπαγαλο στον ωμο τελειως ξεπερασμενο. :D
 
Γειά σε όλους. Είμαι πολύ δυσαρεστημένος😡, διότι μόλις κατάλαβα ότι με εξαπάτησαν! Το ζακό που πήρα πρόσφατα το αγόρασα ως μωρό αλλά δεν είναι. Είναι του 2008 και γι'αυτό με δαγκώνει σε σημείο να βγάζει αίμα. Και μάλιστα το πήρα απο εκτροφέα που έχει προτείνει το pb πολλές φορές!
Πάνο το σωστό είναι, το κατάστημα να μας προσφέρει μια εγγύηση για το πουλί που θα αγοράσουμε. Η εγγύηση αυτή περιορίζεται σε μικρό χρονικό διάστημα π.χ. μια εβδομάδα ή 10 ημέρες. Το έγγραφο που θα πάρουμε θα αναφέρει το είδος του πουλιού, ότι έχει ζευγαρώσει οικόσιτα (με αριθμό σειράς στο πλάι), ότι το πουλί είναι υγιές και ότι έχεις τη δυνατότητα να το πας στον κτηνίατρο για έλεγχο. Αν οι εξετάσεις του κτηνιάτρου δείξουν προβλήματα υγείας, θα πρέπει να έχετε εξασφαλίσει ότι μπορείς να το επιστρέψεις και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω! Επειδή πολλοί από εμάς δεν επισκέφθηκαν αμέσως γιατρό, ακολούθησαν δυσάρεστες συνέπειες!
 
Και μάλιστα το πήρα απο εκτροφέα που έχει προτείνει το pb πολλές φορές!
Το PetBirds δεν προτείνει ούτε διατηρεί κανενός είδους συνεργασία με κανέναν εκτροφέα. Για την ακρίβεια, απαγορεύει τη διαφήμιση όταν αυτή γίνεται από τον ίδιο τον επιχειρηματία. Αν εννοείς ότι το πήρες από εκτροφέα που έχουν προτείνει μέλη του PB, αυτό έγινε επειδή έχουν μείνει ευχαριστημένοι και προφανώς έχουν το δικαίωμα να το πουν εφόσον ερωτηθούν. Έγινε δηλαδή με το ίδιο δικαίωμα που έχεις και εσύ λέγοντας ότι δεν είσαι ευχαριστημένος από τον εκτροφέα με τον οποίο συνεργάστηκες.
 
Πάνο είναι κρίμα να νιώθεις τόσο θυμωμένος. Αγάπησε τον φιλαράκο σου και δώσε του χρόνο. Οταν μου έδωσαν τον μακάο μου ήταν 1 ετους κι αυτό θεωρέιται μωρό. Αν και ήταν φιλικός σε απίστευτο βαθμό με την κόρη μου (11 χρόνων ) από την πρώτη μέρα, εμένα μου έβγαζε κομμάτια από τα χέρια. Αυτο επειδή πολύ απλά εγώ τον έβαζα στο κλουβί το βράδυ. Φοβόταν πως θα τον κλείσω και με δάγκωνε. Τα πράγματα καμιά φορά είναι πολύ απλά. Τώρα τρίβεται πάνω μου σαν γάτα. Αν τον βάλω στον ώμο όμως, τρελένεται να πειράξει λιγο το αυτί... Βρέσ αλλους τρόπους χειρισμού κι όλα θα πάνε καλά.
 
ίσα ισα, εγω διαφωνω κάθετα με εκτροφείς που στο βωμό του κέρδους,θυσιάζουν μωράκια τόσο μικρής ηλικίας, που δεν είναι βιώσιμα...
μη βιάζεσαι λοιπόν,θα τα καταφέρεις,θα δείς..

Συμφωνώ με την Σοφία για τα μωρά.
Γιατί έχουν πάθει όλοι υστερία με τα μωρά;
Ναι, είναι ωραία να δένεται από μικρό μαζί σου... και άλλα πολλά που έχω ακούσει. Αλλά το τι κινδυνεύει να περάσει εκείνο και εμείς δεν το σκέφτονται;

Ενός έτους παπαγάλος δεν είναι μεγάλος για μένα, ναι και αυτό ακόμα είναι μωρό και είναι και ήρεμο (εννοώ εκτροφείου).
Και όπως κάθε μωρό το πώς θα το διαπαιδαγωγήσεις εξαρτάται αποκλειστικά από σένα Πάνο. :)

Προσπάθησε να ψάξεις λίγο παραπάνω στο φόρουν και να διαβάσεις και άλλα άρθρα και πιο παλιά, περί διαπαιδαγώγησης και φροντίδας παπαγάλων.
Αυτά με παπαγάλο στον ώμο και δάγκωμα έχει αναφερθεί πολλές φορές και κάθε φορά ο Ανέστης (Φοίβος) επεξηγεί το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουμε.

Εγώ έχω άγριο ζακό τίμνεϊ 8 χρόνια και το έχω εξημερώσει μόνη μου.
Φανταστείτε τι προσπάθεια, χρόνο, υπομονή θέλει κάτι τέτοιο.
Δαγκώματα υπήρχαν δυνατά και υπάρχουν που και που τώρα.
Ακόμα χτίζουμε την σχέση μας μετά από τόσα χρόνια.

Φιλικά,
Α. Τ.
 
Πανο ηρεμησε λιγο, εχουμε 5 μηνα του 2009 κ τον εχεις λιγο καιρο, αν ειναι γεννημενος 12 του 2008 ειναι ή δεν μωρο;και στην χειροτερη να ειναι 1 ετος,ξερεις ποσο ζουν τα ζακο;κανε υπομονη κ μην βιαζεσε ολα θα γινουν τελεια στην σχεση σας αρκει να του δειξεις την απαιτουμενη αγαπη κ φροντιδα κ μην το πιεζεις, σιγα-σιγα!
 
συνονοματε υπομονη οπως σου λεει η elize και εγω εχω τιμνιχ ειναι πιο ανεξαρτητοι και θελουν πολυ πιο μεγαλη υπομονη εμενα να δεις ο σειριος τι μου κανει... Προσπαθω οσο το δυνατον να τον εχω ηρεμο ακομη δεν λεει να ηρεμησει οι παπαγαλοι θελουν χρονο να εισαι ευγνωμων που ερχεται επανω σου εμενα δεν με αφηνει να τον πλησιασω ακομη διπλα του να κατσω θα μου μιλισει με τον δικο του τροπο αλλα αν απλωσω το χερι θα αρχισει να φωναζει απο τρομο αλλα προσπαθω να πλησιασω εγω το πουλι με τον τροπο μου ηρεμα και αργα να το καταλαβω οποτε μην ανησυχεις απλα απολαυσε την ενηλικιωση του μικρου σου... μαζι σου ειναι φοβεροσ ο δεσμος που θα αναπτυξετε
 
Πανο βιαζεσαι... :D
Καταρχην τον ζακο απο παραγγελια τον πηρες ή τον ειδες και τον πηρες; Απο που καταλαβες οτι σε εξαπατησαν(ειδες την ηλικια); Αν απο το δαχτυλιδι ειναι δικο σου λαθος νομιζω γιατι μπορεις να ειχες δει την ηλικια του και μετα να τον παρεις. Δεν το παιζω εξυπνος, εγω προσωπικα το εκανα με τον δικο μου.

και κατι ακομη...
ΔΩΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟ ;), δεν ειναι σκυλος. Ειναι πολυ νωρις να το κρινεις αυτο.
 
μα... Και του 6-7 μηνων να ειναι.. Μωρο ειναι... Εσυ του ειπες οτι θες μωρο..ή οτι θες μεχρι 3 μηνων;
 
τοτε παρτον τηλ και ρωτα... Να δουμε τι θα σου πει, αλλα μου φενετε χαζο να σου ειπε ο αλλος 4 μηνων. Για χαζο σε περναει.. Το δαχτυλιδι τοσο δυσκολο νομιζε οτι θα ηταν να το δεις; Παρε για να δεις πως εχουν τα πραγματα.. Και να σου εξηγισει...
 
Back
Top