Ασθένειες Mου είπαν ότι το καναρίνι μου έχει καρινίαση

Nikosglav198080

PB New Member
Εγγραφή
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους, ειμαι νεο μελος σε αυτο το forum και θα ηθελα την βοηθεια σας, εχω ενα καναρινακι και μου ειπαν οτι εχει καρινιαση,του δινω αντιβιωση αλλα δεν βλεπω καποια καλυτερευση, γνωριζει καποιος κατι; Ευχαριστω
 
μου ειπαν οτι εχει καρινιαση
Με την πρώτη ευκαιρία να πεις σε αυτούς που σου το είπαν ότι δεν υπάρχει τέτοιος όρος ούτε τέτοια ασθένεια. Όταν ασθενεί κάποιος αδυνατίζει εξαιτίας της ασθένειας, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πάσχει από αδυνατίαση.

Στο θέμα μας τώρα, προσπάθησε να βγάλεις μερικές φωτογραφίες. Μια αντιπροσωπευτική της τοποθεσίας, του χώρου πού βρίσκεται το κλουβί, μια δεύτερη το κλουβί με το πουλάκι από κοντά για να δούμε το χώρο του, μια τριτη την κοιλιά του αφού το κρατήσεις στο χέρι σου και παραμερίσεις τα πούπουλα χρησιμοποιώντας λίγο νεράκι για να φαίνεται το δέρμα του από το στήθος μέχρι την ουρά και τέταρτον να φωτογραφίσεις ένα πρόσφατα αλλαγμένο λευκό χαρτί από τον πάτο του κλουβιου με μερικές κουτσουλιές του πουλιου πανω του.
 
Δυστυχως μου λεει συνεχεια οτι δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφια επειδη ειναι μεγαλο το αρχειο.

IMG_1683-min (900 x 626).webp IMG_1682-min.webp IMG_1684-min.webp
 
Διάβασε το παρακάτω αρθρο

petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
 
Δυστυχώς η φωτογραφία της κοιλιάς δεν βοηθάει, δεν διακρίνεται σχεδόν τίποτα. Ποια είναι η διατροφή του καθημερινά;
 
Του δινω καθημερινα στο ενα δοχειο βιταμινες και στο αλλο σφραγισμενη τροφη για καναρινια
 
Του δινω καθημερινα στο ενα δοχειο βιταμινες και στο αλλο σφραγισμενη τροφη για καναρινια
Να το κοψεις, αν ειναι το πολυχρωμο αριστερα. Δεν ειναι βιταμινες, ειναι προιοντα αρτου που παχαινουν.
 
Του δινω augmentin των 400 ετσι μου ειπαν απο το μαγαζι πτηνων που πηγαινω

Απο την παρασκευη την ξεκινησα
 
Είναι ανθρώπινη αντιβίωση με δραστική ουσία Amoxicillin. Καλύπτει τα βασικά στρεπτοκοκους, σαλμονελώσεις, e-coli και μερικά αλλα. Αν δεν έχεις πρόσβαση να πας στο γιατρό για αν δόσεις κουτσουλιές του πουλιού για εξέταση τότε (κατά τη γνώμη μου) τελειωσε τη θεραπεία με augmentin (5-7 ημερες). Και ας ελπίσουμε ότι την θεραπεία δεν την άρχισες πολύ αργά και θα τα καταφέρει το πουλάκι.

... Τη δοσολογία πως τη μέτρησες;

... Κι όπως είπε η Myra, να μην δίνεις τώρα βιταμίνες και αλλα συμπληρώματα (ούτε φρούτα κι λαχανικά). Τώρα μονο σπόρια.

Και προσπάθησε να βρείς έναν κτηνίατρο να πάρει δείγματα από της κουτσουλιές. Mπορεί να είναι βλάβη στο συκώτι από πρωτόζωα ας πούμε. Που η αντιβίωση αυτή δεν θα καλύπτει. Αλλα ο πτηνιατρος με τη μικροσκοπική εξέταση τα ανακαλύπτει άμεσα.
 
Θα σου προτείνω να προσέξεις πολύ την ποιότητα της τροφής - σπόρων που δίνεις.
 
Το σαββατο εχω κλεισει ραντεβου σε πτηνιατρο για να το δει, προσεχω πολυ την τροφη του, δεν παιρνω χυμα τροφη αλλα παντα κλειστη, σας ετχαριστω ολους για την βοηθεια
 
Ειχε ολο ραντεβου μου ειπε αλλα αυριο θα του παω τουλαχιστον να δει τις κουτσουλιες που κανει

Μια ακομα ερωτηση τωρα που ειναι αρρωστο το εχω μεσα στο σπιτι αντι για το μπαλκονι, κανω καλα;
 
Καλο ειναι να μενει μεσα, σε ησυχο μερος και μακρυα απο ρευματα αερα.
 
Νίκο καλό θα ήταν να το πας στον κτηνίατρο αλλά να ξέρει από πτηνά.. μην πας πληρώσεις τσάμπα και σου λέει άλλα αντί άλλων... Επίσης πολύ καλύτερο αφού τελειώσει η θεραπεία, ή αν την σταματήσεις τώρα, μετά από 2 μέρες πάρε σε ένα αλουμινόχαρτο κουτσουλιές για ανάλυση! Θα μάθεις πολλά περισσότερα! Πίστεψε με! Εύχομαι περαστικά σας!
 
Νίκο καλό θα ήταν να το πας στον κτηνίατρο αλλά να ξέρει από πτηνά.. μην πας πληρώσεις τσάμπα και σου λέει άλλα αντί άλλων... Επίσης πολύ καλύτερο αφού τελειώσει η θεραπεία, ή αν την σταματήσεις τώρα, μετά από 2 μέρες πάρε σε ένα αλουμινόχαρτο κουτσουλιές για ανάλυση! Θα μάθεις πολλά περισσότερα! Πίστεψε με! Εύχομαι περαστικά σας!
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου, αυριο κιολας θα παω τις κουτσουλιες του για αναλυση
 
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου, αυριο κιολας θα παω τις κουτσουλιες του για αναλυση
Πολύ χαίρομαι! Που μένεις; Αν μένεις Αθήνα ξέρω να σου πω ένα καλό κέντρο που αναλαμβάνει αναλύσεις κοπράνων! 😉
 
Back
Top