Ασθένειες Mου είπαν ότι το καναρίνι μου έχει καρινίαση

Μενω βυρωνα

Μενω
http://animalclinic.gr/epikoinoneste-mazi-mas/
Αυτη ειναι η κλινικη που σου λεω.. σου πεφτει λιγο μακρια αλλα χαλαλι του μικρου! Για την υγεια του!

Λοιπον θα βαλεις ενα κομματι αλπυμινοχαρτο στον πατο, μολις το κουτσουλησει το πιανεις προσεκτικα χωρις να ακουμπησεις τις κουτσουλιες και το βαζεις σε ενα κουτακι. Πας εκει το δινεις, σε 24 ωρες βγαινουν τ αποτελεσματα και δινεις 30 ευρω. :)
 
Φυσικα και το ειχα παει, μου ειχε αλλαξει την αντιβιωση μου ειχε δωσει την aviomycine, δυστυχως δεν εγινε κατι
 
Όταν τα πουλιά κάνουν ορατή την ασθένειά τους στους ανθρώπους... συνήθως είναι πολύ δύσκολο να τα γλιτώσουμε χωρίς άμεση βοήθεια ειδικών.
Λυπάμαι για την απώλεια του φίλου σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Δεν ξερω τι να πω,το κλουβακι του ειναι πεντακαθαρο και τροφη του επαιρνα κλειστη εταιριας
 
Μη στεναχωριέσαι φίλε μου γίνοντε δυστηχώς αυτά ☹
 
Νίκο μου λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου! Τουλάχιστον δεν το άφησες στην τύχη του και μπράβο σου γι αυτό!

Γενικά τα καναρινάκια μας είναι πολύ ευαίσθητα και αν αρρωστήσουν και δεν το πάρουμε χαμπάρι εγκαίρως συνήθως τα χάνουμε... Αυτό το κάνουν από ένστικτο γιατί το άγριο καναρίνι προκειμένου να μην γίνει εύκολο θήραμα εμφανίζει την όποια ασθένεια τις τελευταίες ώρες πριν "φύγει"... Δυστυχώς για εμάς που τα φροντίζουμε...

Γι αυτό το λόγο, στο λέω γενικά για να το ξέρεις μιας και έχω καταλάβει πόσο πολύ αγαπάς τα καναρινάκια που φροσντίζεις, πρέπει καθημερινά να παρατηρούμε τις συμπεριφορές τους, τα κόπρανα τους, το πόσο τρώνε (τον χειμώνα πάντα τρώνε περισσότερο γιατί έχουν ανάγκη από λίπος, λόγω του κρύου), τα ποδαράκια τους, τα ματάκια τους, και πιο αραιά και που ένα τσεκ φυσώντας τα πούπουλα της κοιλιάς μας σώνει από πολλά! Προσέχουμε για να έχουμε! Σου παραθέτω και μερικά άρθρα για να κάνεις τον έλεγχο που σου είπα:
  1. https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/
Άλλα καναρινάκια έχεις; Σκέφτεσαι να πάρεις κάποιο καινούργιο φιλαράκι μετά την απώλεια σου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δυστυχως δεν εχω καποιο αλλο, ακομα δεν θελω να παρω κατι ειναι μεσα στο μυαλο μου ο φιλαρακος που εχασα, σε ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου
 
Δυστυχως δεν εχω καποιο αλλο, ακομα δεν θελω να παρω κατι ειναι μεσα στο μυαλο μου ο φιλαρακος που εχασα, σε ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου
Πάρε το χρόνο σου... καταλαβαίνω πως όταν αγαπάς και φροντίζεις ένα ζωάκι όταν το χάσεις στεναχωριέσαι πολύ... όπως και να χει όταν αποφασίσεις να πάρεις ένα νέο φιλαράκι εμείς είμαστε εδώ!
 
  • Σε ευχαριστω και παλι Αλικη
    Πάρε το χρόνο σου... καταλαβαίνω πως όταν αγαπάς και φροντίζεις ένα ζωάκι όταν το χάσεις στεναχωριέσαι πολύ... όπως και να χει όταν αποφασίσεις να πάρεις ένα νέο φιλαράκι εμείς είμαστε εδώ!
 
Back
Top