Φροντίδα Macaw και δάγκωμα

aterzakis

PB New Member
Εγγραφή
27 Σεπ 2009
Μηνύματα
1
Πόλη
Χαλκίδα
Καλησπέρα στην ομάδα σας..
Πριν 2 μήνες απέκτησα μία μικρούλα blue & yellow macaw 6 μηνών..
Όταν την παίρνω στο χέρι μου πολύ συχνά δαγκώνει τα ρούχα ή τα χέρια..
Δε δαγκώνει δυνατά για να σε πονέσει.. Θεωρώ ότι παίζει ή ανακαλύτει..
Βέβαια καμιά φορά μπορεί να πονέσει λιγάκι αλλά όχι σε βαθμό που θα πονούσε αν ήθελε να δαγκώσει κανονικά. Ξέρω ότι αν θέλουν κόβουν δάχτυλα..
Η ερώτησή μου είναι πως αυτό μπορεί να κοπεί τώρα που είναι μικρή.. Και αν συμφωνείτε βέβαια ότι αυτό το δάγκωμα είναι "αθώο" όπως το θεωρώ εγώ ή έχετε άλλη γνώμη..
 
O καλύτερος τρόπος για να μην μάθει ένα πουλί να δαγκώνει είναι να μην παίζεις με τα δάχτυλά σου και το στόμα του. Ένα κοφτό "Μη" και το απομακρύνεις βάζοντας το πίσω στο κλουβί του μόλις το κάνει.
 
ακριβως αυτο που ειπε ο φοιβος. Πες μας οποτε μπορεσεις δυο λογια για τον παπαγαλο σου και αν εχεις χρονο να μας τον παρουσιασης.
 
Όταν με δάγκωνε η Λινκ έβαζα τα χέρια στις τσέπες. Πλέον με δαγκώνει στο αυτί και φοράω κουκούλα. Σιγά σιγά το κόβει αλλά έχω προσέξει ότι με δαγκώνει πιο συχνά αν δει κοπέλα στο σπίτι (λόγο ζήλιας) η αν φτιάξω πρώτα καφέ αντί να του δώσω λαχανικά (μάλλον του αλλάζω το απλό καθημερινό ξύπνημα και του προκαλεί εκνευρισμό). Έχει αλλάξει καθόλου η συμπεριφορά σου απέναντι του; υπάρχει και θέμα με τις παραξενιές των φίλων μας που τους προκαλούνε νευρικότητα. Τέλος το δάγκωμα είναι ο τρόπος επικοινωνίας τους. Πάντα θα υπάρχει οπότε θα το συνηθίσεις όπως όλοι μας.
 
Να χαίρεσαι την μικρούλα σου ή μάλλον καλύτερα την μπεμπα σου, αυτά τα πουλιά λόγω της πολύ μεγάλης διάρκειας ζωής που έχουν ωριμαζουν πολύ αργά όπως ο άνθρωπος, γιαυτό σου προτείνω να είσαι πολύ προσεκτικός και ιδιαίτερα με φιλοξενουμενους που θέλουν να το πλησιάζουν, έχεις να κάνεις με ένα μωρό που θέλει αρκετά χρόνια υπομονής και επιμονής στην εκπαίδευση του, το ράμφος τους είναι πολύ κοφτερο το κάτω μέρος του και ιδιαίτερα δυνατό θα το καταλάβεις όταν της δώσεις ενα καρύδι, είναι πανέξυπνο πουλί, δεν τους αρέσει η μοναξιά και δενονται με συγκεκριμένα πρόσωπα που μόνα τους επιλέγουν άσχετα με το ποιος τα τα'ι'ζει, το ράμφος τους λειτουργεί όπως ακριβώς τα δικά μας χέρια και συνεχώς προσπαθούν να το έχουν απασχολημενο όταν δεν τρώνε τους αρέσει να καταστρέφουν κάτι όπως πατιθρες, τα κουπακια τους, ακόμα και τα κάγκελα από το κλουβί τους τα σπάνε, αν την πλησιάσεις και έχει σηκώσει τα φτερά του κεφαλιού μην βάλεις χέρι σίγουρα θα σου βγάλει αίμα, έχουν τις στιγμές τους και αυτά που είναι όλο γλυκά με φιλάκια η να παίζει με της ώρες με τα μαλια σου αλλά έχουν και κάποιες στιγμές που θα νομίζεις ότι έβαλες τον διάβολο μες το σπίτι σου με γκρίνιες και καταστροφές, τώρα για το ερώτημα σου όσο μπορείς να πεις σε ένα μικρό παιδί να μην κάνει σκανδαλιες και πιστεύεις ότι δεν θα ξανακάνει άλλο τόσο να πιστέψεις ότι δεν θα σε ξαναδαγκωσει η μικρή.
 
Back
Top