Φροντίδα Ringneck με έχει πεθάνει στο δάγκωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Kostas Pyl Αυτό σίγουρα ισχύει, ιδιαίτερα πιστεύω στους σκύλους. Επίσης προσωπικά όταν γελάω και ο Patrick είναι στο χέρι μου, αρχίζει να με δαγκώνει δυνατά, χωρίς λόγο. Δεν κουνάω έντονα το χέρι μου και δεν τον ενοχλώ όμως εκείνη την ώρα. Σαν να αισθάνεται κάτι. Όλα τα ζώα έχουν χαρίσματα που οι άνθρωποι πολλές φορές δεν τα αντιλαμβάνονται.
@mariam Ίσως παίζει ρόλο και αυτό. Όταν τον έχεις στο χέρι σου μπορεί να είσαι φοβισμένος κι αγχωμένος για το ενδεχόμενο να σε τσιμπήσει κι έτσι στρεσάρεται κι αυτός. Προσπάθησε να είσαι χαλαρός, να μην τραβάς το χέρι σου απότομα και γρήγορα ταν σε τσιμπάει, διότι είναι σαν να υποτάσσεσαι σε αυτόν. Προσωπικά όταν ο Patrick έχει νεύρα για τον τάδε λόγο, βάζω λίγο κεχρί το χέρι μου, κατευθείαν έρχεται σε εμένα και όλα περασμένα ξεχασμένα.
 
@Spiros Xalkidiki ώρες που κοιμαται ειναι κανονικές μεσημέρι λίγο το πρωί και μόλις πέσει ο ήλιος όποτε θέλει δλδ δεν ενοχλείται σε αυτο ειναι τέλεια ήσυχη δεν κράζει ολα μια χαρά μόνο δαγκώνει
[automerge]1664136854[/automerge]
Σίγουρα εκπεμπω φοβο αφού μου κανει σοβαρές πληγές και οπωσδήποτε δεν το μαλώνω ούτε φωνάζω κρατιέμαι παρα πολυ την αφήνω ήσυχα της μιλάω γλυκά και μετά τι να πω λιποθυμάω απο πόνο σημερα με τσίμπησε στο μάγουλο και να το αποτέλεσμα
 

Συνημμένα

  • DCE0C0FA-82C1-47BE-A746-75DDC8DB97A0.webp
    DCE0C0FA-82C1-47BE-A746-75DDC8DB97A0.webp
    92,9 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγω παλι πιστευω πως ειναι στον χαρακτηρα του καθε πουλιου. Και ο δικος μου δαγκωνει αλλα σε σχεση με τους πρωτους μηνες που τον ειχαμε το εχει ελαττωσει αρκετα, αλλα ακομα συνεχιζει. Το δικο σου απο οτι καταλαβα ειναι οι πρωτοι μηνες ακομα που τον εχετε, μπορει να το ελαττωσει με την παροδο του χρονου αφου σας μαθει καλυτερα και σας εμπιστευτει, αλλα αυτη η συνηθεια πιστευω θα του μεινει απλα δε θα δαγκωνει τοσο συχνα και τοσο δυνατα ωστε να βγαλει αιμα. Και εγω εχω αναρτησει το ιδιο θεμα και τα παιδια μου ειπαν για target training, να του δινω καποιο παιχνιδι οταν παει να δαγκωσει για να δαγκωσει εκεινο, η καποια λιχουδια. Εαν τα δοκιμασετε παντως και πετυχει καποιο απο αυτα ενημερωστε και μενα να δοκιμασω, αλλα με οσο τον κοβω το δικο μου δε νομιζω αλλαξει κατι.
 
καλημερα στην ομάδα και καταρχάς ευχαριστώ παρα πολυ για όλες τις συμβουλές σας.

αφου διάβασα και ενημερώθηκα και έψαξα και ολα τα καλά πριν αποκτήσω παπαγάλο αποφάσισα λοιπόν να παρω ένα παπαγάλο απο έναν εμπόρα ο οποίος μου πρότεινε αυτο που εχω τωρα και ειναι μικρό και θα ταΐσεις και εσυ με κρέμα είπε και πιο ήμερο δεν γίνεται γιαούρτι είπε .Εγω το πήρα ποσα θες τόσα τα έδωσα ήρθε το πουλάκι μικρό όντως και άρχισα να ταΐζω και εγω απειρη βέβαια το πουλάκι δεν γνώριζε την σύριγγα δλδ το ταισμα του χεριού διότι δεν άνοιγε το στόμα του να φαει πρώτο σημάδι ψέμματος του εμπόρα ότι τάιζε με χέρι και το πιο σημαντικό λοιπόν εκεί την πάτησα εγω γιατι τα πουλακια που ταΐζονται με το χέρι μόλις βλέπουν σύριγγα ανοίγουν το στομα τους μονα τους η ζητάνε να φάνε όταν ερθεις κοντά εμένα ούτε καν το έκανε αυτο άρα το πουλάκι είχε ταϊστεί απο γονείς και μεγάλωσε με γονείς μέχρι των δυο μηνων που το άρπαξε αυτός το έβαλε σε ένα κλουβάκι και μου το έστειλε εκεί δευτερο λάθος έστειλε δλδ δεν το ειδα απο κοντά ταξίδεψε άρα το πουλάκι ειναι άγριο και δεν ημερεύει ποτέ γιατί ειναι η φύση του ταιστηκε απο τους γονείς του και το άρπαξε έπαθε σοκ και ενά μήνα μέχρι να συνηθίσει ήταν ένα γλυκό πουλάκι όταν ομως ξύπνησε και σταμάτησε το σοκ έγινε το πουλάκι που έπρεπε να ειναι απο την φύση του απο τους γονείς του που μεγάλωσε απλα θα ειναι έτσι θα έρχεται πανω μας θα τρώει απο το χέρι μας αλλά άμα κάνουμε κίνηση χεριού να χαϊδέψουμε δεν πρόκειται να κάτσει ολα λοιπόν αυτα τα έμαθα χτες που ήρθε ένας κύριος πολυ γνωστης με τα ρικ νεκ ειδικά και θα μπορούσε να με βοηθήσει να το ημερέψω αλλά αφού το είδε είδε τις κινησεις του και την συμπεριφορά του είπε τα παραπανω που σας περιεγραψα

συμπερασμα λοιπόν μην αγοράζεται πουλακια αν δεν τα βλέπετε πρωτα αν σας λένε ειναι ημέρα ταϊσμένα με κρέμα τότε όταν θα πάτε απο κοντά θα έρθουν στο χέρι σας και θα τα χαϊδέψετε ειδικά στην πλάτη ένα ημερο πουλάκι θα κάτσει ένα άγριο θα φυγει η θα δαγκώσει και αν σας πει τρόμαξε γι αυτο έφυγε μην το πιστέψετε δεν ισχύει
Αυτα λοιπόν έμαθα χτες απο το κύριο ο οποίος με βοήθησε όσο μπορούσε ο άνθρωπος γιατί όπως σας ειπα δεν το άφηνα καθόλου μόνο του όλη μέρα μαζί (δεν δουλεύω είμαι σπίτι συνέχεια ) παρα μόνο για σούπερ μάρκετ και για ψωνια τα οποία ήταν η ώρα ύπνου του
 
@mariam
Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση.
Ένα πουλάκι που ταΐστηκε από τους γονείς του τις πρώτες εβδομάδες της ζωής του, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γίνει άγριο.
Το απέκτησες σε ηλικία δύο μηνών που
θεωρείται η κατάλληλη ηλικία για να φύγει από τους γονείς του, και λογικά μετά από πέντε μήνες θα έπρεπε να είναι πλήρως εξοικειωμένο μαζί σου.
Το γιατί δεν συμβαίνει αυτό μπορεί να οφείλεται στο χαρακτήρα της, στις ορμόνες της, και όχι μόνο σε δικά σου λάθη.

αφου διάβασα και ενημερώθηκα και έψαξα και ολα τα καλά πριν αποκτήσω παπαγάλο αποφάσισα λοιπόν να παρω ένα παπαγάλο
Εφόσον το έψαξες σίγουρα θα διάβασες ότι αρκετά Ringneck, και περισσότερο τα θηλυκά, δεν είναι και τα πιο εύκολα πουλιά, έχουν θέματα στην συμπεριφορά τους και πολύ συχνά δαγκώνουν τους ιδιοκτήτες τους.
Γενικά δεν θεωρούνται ιδανικά πουλιά για αρχάριους.
 
Back
Top