Γενικά My new friend (african grey)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πριν μια ωρα ηρθε στο σπιτι μου ενας καινουριος φιλος ενα African Grey. Ειναι 5 χρονων αρσενικο μεγαλομενος στο χερι! Τον ονομασα Τσαρλι και αποοτι ειδα οταν τον φεραμε στο σπιτι το κοκατιλ μου φωναζε! Τωρα ειναι πανω σε ενα stand και πρωσπαθω να του μαθω να πει καμια λεξη!
 
Είναι πανέμορφος να το χαίρεσαι και περιμένουμε περισσότερες φώτο. Κάνε υπομονή για να σου πει κάτι. Χωρίς παρεξήγηση έπρεπε να το γράψεις στα θέματα των παπαγάλων
 
Ουπς... Δεν το προσεξα απ'την βιασηνη μου το εγραψα στα καναρινια συγνωμη! Ευχαριστω γιατα καλα λογια! 🙂Γνωριζεις πως το κανω μεταφορα;
 
Δεν πειράζει και εγώ έχω κάνει τέτοια. Από ότι ξέρω ο Σταύρος μπορεί να κάνει μεταφορά εμείς οχί αλλά δεν είμαι και σίγουρος και δεν τα παω και πολύ καλά με την τεχνολογία
 
να το χαιρεσαι το νεο σου φιλαρακι, να το φροντιζεις με αγαπη κ να εχεις υπομονη
φιλικα:)
 
Nα τον χαιρεστε! :D Γιατι σε σταντ? Θα καθεται σε ενα μονο ξυλο; Τα παιχνιδια του που θα τα βαλετε; 😕
 
Να σας ζήσει Στέφανε! 5 χρονών ή 5 μηνών είναι το πουλί;

Αν είναι 5 μηνών μπορέις να του μάθεις πολλά πράγματα, αλλά θα χρειαστεί να κανεις μεγάλη υπομονη και να καταβάλεις μεγάλο κόπο! Αν είναι 5 ετών, δες πρώτα τί γνωρίζει ήδη απο λεξούλες και ήχους και στην συνέχεια προχώρα σταδιακά στην εκμάθηση νέων λέξεων!

Προς το παρών δώστου χρόνο να προσαρμοστεί στον νέο του περιβάλλον και ολα τα άλλα θα ερθουν σιγα σιγά!
 
Georgina μαλλον 5 μηνων γιατι ο μπαμπας θυμαμε που μου ειπε οτι ειναι μωρο καιτον ρωτησα κιολας και μου ειπε 5 μηνων! Αλλα δεν ειναι σιγουρο! Εσεις τι λετε απ'την εικονα;
 
Στέφανε αν και η φωτογραφία είναι μακρυνή, μοιάζει με νεαρό πουλί. Για αυτό και σε ρώτησα επειδή στο πρώτο σου πόστ αναφέρεις οτι είναι 5 ετων αρσενικό.
Συνηθως ειναι δύσκολο να ξερει κανείς απο την ηλικία των 5 μηνων αν πρόκειται για αρσενικό η θηληκό εκτός αν έχει κάνει τεστ DNA. Oτι και να είναι να σου ζήσει και να το προσέχεις σαν τα μάτια σου!

Ειναι πραγματικά μια μεγαλη ευθύνη για ενα μικρό παιδί η φροντίδα τετοιων πουλιών. Ελπίζω να εχεις και την συμπαράσταση των γονιών σου και να υπάρχει και καποιος άνθρωπος να βοηθήσει σε περίπτωση που λείψετε για καλοκαιρινές διακοπές!
 
Back
Top