Γενικά My new friend (african grey)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να μερηκες ακομα φοτος [x]
 

Συνημμένα

  • African%20Grey%20(1).webp
    African%20Grey%20(1).webp
    9,4 KB · Προβολές: 79
  • 1CCAT1CAEMCAELAXNYCA8251GACAPI2RTICAQHOWBSCACNG48ZCADD3TT2CA0F9MR2CA203XOZCAIRE004CATKOCYUCAG...webp
    1CCAT1CAEMCAELAXNYCA8251GACAPI2RTICAQHOWBSCACNG48ZCADD3TT2CA0F9MR2CA203XOZCAIRE004CATKOCYUCAG...webp
    1,8 KB · Προβολές: 80
Na sou zisei Ftefane!Tora exeis poli eythini!
To pouli den foraei daxtilidi? Eisai sigouros oti einai arseniko? tou exoune kanei test DNA?
 
Αρσενικο πρεπει να ειναι αφου ετσι μας ειπε ο καταστηματαρχης. Δαχτυλιδι φοραει αν πατε στις φωτογραφιες μου θα δειτε σε μια απ'αυτες οτι φοραει!Για DNA δεν ξερω.
 
Na min pisteveis ti sou eipane...den tous niazei tipota...theloun mono na poulisoune to pouli!
Sto daxtilidi tou papagalou prepei na einai grameno etos genisis...kita to prosektika kai tha mathis poso xronon\minon einai! Kanena xarti sou diksane otan to agorases? Apo giatro h apotelesmata tou test DNA? Ton pires apo megalo eponimo katastima h mikro? Kai na ksereis oti poli spania sou lenei tin alithia sta Pet...Oute kseroune pola pragmata gia ta poulia kai alla zoa...
 
να σου ζησει! Ειναι πολυ ομορφος... Και φυσικα να τον προσεχεις πολυ και να δινεις σημασια και στο κακατιλ σου... Μην το παραμελησεις...
 
Georgina μαλλον 5 μηνων γιατι ο μπαμπας θυμαμε που μου ειπε οτι ειναι μωρο καιτον ρωτησα κιολας και μου ειπε 5 μηνων! Αλλα δεν ειναι σιγουρο! Εσεις τι λετε απ'την εικονα;

Να σου ζήσει μικρέ 😉 (αν και μεταξύ μας βιάστηκες λίγο αλλά δεν πειράζει) Προσπάθησε να ενημερωθείς όσο μπορείς περισσότερο για την φροντίδα του κτλ. Απο τις εικόνες, αν και καμιά φορά μας παραπλανούν, το πουλί φαίνεται νεαρό. Παρατήρησα οτι η ουρά του δεν έχει κοκκινίσει επαρκώς όπως συμβαίνει με τα ενήλικα πουλία και επίσης η μύτη (κοντή και γυαλιστερή) δείχνει νεαρό πουλί (δεν έχει χάσει φλοιούς ακόμα). Μπορείς να δείς τι γράφει το δαχτυλίδι του και να μας το πείς, μιας και αυτό θα αποδείξει την ακριβή ηλικία του (αλλά χωρίς να τον ζορίσεις και χωρίς να τον στρεσάρεις). Δώσε χρόνο στο πουλί να σε μάθει, να γνωρίσει καλά τους νέους του ιδιοκτήτες και θα σε ανταμείψει αυτό εν καιρό με τον τρόπο του. Να σου ζήσει και πάλι!

Φιλικά
 
Na min pisteveis ti sou eipane...den tous niazei tipota...theloun mono na poulisoune to pouli!
Sto daxtilidi tou papagalou prepei na einai grameno etos genisis...kita to prosektika kai tha mathis poso xronon\minon einai! Kanena xarti sou diksane otan to agorases? Apo giatro h apotelesmata tou test DNA? Ton pires apo megalo eponimo katastima h mikro? Kai na ksereis oti poli spania sou lenei tin alithia sta Pet...Oute kseroune pola pragmata gia ta poulia kai alla zoa...
Στο δαχτυλιδι γραφει οτι γεννηθηκε το 2008. Τον αγορασα απο το μεγαλο πετ σοπ τις Θεσσαλονικης Megapet. Μας εδωσαν ενα χαρτι το οποιο το πηρε ο μπαμπας μου αλλα εγω δεν το κοιταξα μαλλον DNA ειναι!
 
να σου ζησει! Ειναι πολυ ομορφος... Και φυσικα να τον προσεχεις πολυ και να δινεις σημασια και στο κακατιλ σου... Μην το παραμελησεις...
Σαφως και δεν θα αφησω το κοκατιλ μου τα αγαπαω ολα το ιδιο!
 
Στέφανε να σου ζήσει ο νέος σου φίλος! Εύχομαι να σε κάνει και να τον κάνεις ευτυχισμένο, να περνάτε τέλεια και να γίνει και φιλαράκος με το κοκατίλ!
Είναι πραγματικά κούκλος! Αν και δε ματιάζω, φτου φτου!
 
Επειδη γνωριζω το συγκεκριμενο πετ σοπ και το εχω επισκεφτει αρκετες φορες σχεδον σιγουρα το πουλι ειναι μωρο διοτι φερνουνε μονο μωρα και ταισμενο στο χερι! Το μαγαζι αυτο κραταει τους παπαγαλους του σε τεραστια κλουβια τα οποια δινουνε και δυνατοτητα κανονικης πτησης! 🙂 Οι μακαο που εχει ειναι σε κλουβια που χωρανε ορθιους 3 ενηλικους ανθρωπους το καθενα!

Ριξε ομως μια ματια στο χαρτι να δεις τι λεει! :D
 
Το χαρτι λεει οτι ειναι εξεταγμενο απο γιατρο και ολα τα σχετικα ηλικια, φυλο... Εμεις τους ζητησαμε πουλι μεγαλωμενο στο χερι και μας ειπαν οτι δεν εχουν και αμα θελουμε να παραγγιλουμε! Ετσι πηγαμε και σε δυο μερες εφτασαν δυο πουλια εξημερωμενα και εμεις διαλεξαμε!
 
να σου ζησει! Ειναι κουκλακι ζωγραφιστο!ζηλευω αλλα δεν μπορω ακομα να αναλλαβω ενα τετοιο πουλι! Να το προσεχεις να το φροντιζεις και να το αγαπας! Και να μας βαζεις συχνα φωτο...
 
Back
Top