Γενικά Mystique

Το πιο όμορφο μυστικό! Γαλάζιος άγγελος! Να σου ζήσει και να έχετε μια όμορφη συμβίωση! Πως τα πάνε με τα υπόλοιπα αγόρια της παρέας;
Είναι στον κόσμο της, δεν έχει την αίσθηση του φόβου. Πετάει και κάθεται στο κλουβί του Rio και αυτός αφηνιαζει.. εννοείται ο Πριμο δε θέλει φίλους.. απλά θέλει να τον κατεβάζω κάτω και να βλέπουμε τα πουλακια.
 
Είναι μια υπέροχη γαλάζια κουκλίτσα!👍να την χαίρεσαι γερή και δυνατή Ιωάννα μου!
(για ότι θέλεις είμαι στη διάθεση σου, μπορούμε να τα λέμε και δημοσίως για να μαθαίνουν κι άλλοι:) )

Πάντα η @Sissy βοηθάει... πόσο μάλλον τώρα... Που βλέπει νυφούλα για τα αγόρια της...
... Μπα Γιάννη μου, γεροντοκοράκια θα μείνουν οι δικοί μου! 😛
 
Να τα χαίρεσαι Ιωάννα μου, είναι πολύ όμορφο.
 
Παλιά, πότε πότε ο Μαριούλης ήθελε να ''μασήσει'' λίγο αλλά δεν τον άφησα και το σταμάτησε:D
Έχει λύσσα ή μικρή αλλά προσπαθώ να της το κόψω. Τι μεγάλη προσωπικότητα πάντως για ένα τόσο μικρό μέγεθος...😀
 
Καλά κάνεις, τέτοιου είδους συνήθειες καλό είναι να περιορίζονται-κόβονται νωρίς.
Για περιέγραψε μας Ιωάννα τι κάνει; δηλ πως θέλει ν΄ασχολείται με τα μαλλιά;
(πχ εμένα που έχω μακριά μαλλιά, όταν καθόταν στον ώμο μου ήθελε να τα τσιμπολογάει)

Τι μεγάλη προσωπικότητα πάντως για ένα τόσο μικρό μέγεθος...😀
... Πόσες ημέρες είπαμε πως την έχεις;😀! Είσαι ακόμα στην αρχή! Μικροί γίγαντες είναι!:D
 
Ααα αχ.. εμένα μου πιάνει τα μαλλιά από τη ρίζα και τα τραβάει 😀:D
Δεν την αφήνω πλέον να ανεβαίνει στο κεφαλι-άλλη συνήθεια και αυτή!- αλλά Κ στον ώμο μου αν κάτσει προσπαθώ να της αποσπώ την προσοχή.
Μικρό τερατακι...
 
Είναι ΣΑΝ ΨΕΎΤΙΚΗ! Φτου φτου φτου!

@Sissy @melagio80 εσείς που έχετε παροτλετακια για κάποιον άσχετο με παπαγάλους αλλά με γνώσεις στα καναρίνια, είναι δύσκολο να αποκτήσει ένα πάροτλετ; Δλδ θέλει πολύ εμπειρία και έμπειρο στους παπαγάλους άνθρωπο; (καλά καταλάβατε. Για μένα ρωτάω 🙄)
 
Είναι ΣΑΝ ΨΕΎΤΙΚΗ! Φτου φτου φτου!

@Sissy @melagio80 εσείς που έχετε παροτλετακια για κάποιον άσχετο με παπαγάλους αλλά με γνώσεις στα καναρίνια, είναι δύσκολο να αποκτήσει ένα πάροτλετ; Δλδ θέλει πολύ εμπειρία και έμπειρο στους παπαγάλους άνθρωπο; (καλά καταλάβατε. Για μένα ρωτάω 🙄)
Εγω πιστεύω πως ναι, αν διαβάσεις μάλιστα κάποια πραγματάκια πρώτα θα είναι καλύτερα.
Βρε παιδιά αλήθεια, τα είχα τόσο χαμηλά σαν πουλιά.. Και πραγματικά είναι κουκλια!
 
@Sissy @melagio80 εσείς που έχετε παροτλετακια για κάποιον άσχετο με παπαγάλους αλλά με γνώσεις στα καναρίνια, είναι δύσκολο να αποκτήσει ένα πάροτλετ; Δλδ θέλει πολύ εμπειρία και έμπειρο στους παπαγάλους άνθρωπο; (καλά καταλάβατε. Για μένα ρωτάω 🙄)

Πιστεύω Αλίκη πως θα ενδιαφέρεσαι για πουλάκι ταϊσμένο στο χέρι. Από τη στιγμή που έχεις εμπειρία με πουλιά (σε σχέση με παρατηρητικότητα, ασθένειες κτλ), δεν είναι δύσκολο...ή μάλλον ας το θέσω αλλιώς!
:DΠαιδάκι θέλεις;
Διότι (για μένα) δεν υπάρχει διαφορά στο αν θα πάρεις κοκατού (εκτός του όγκου και της έντασης φωνής) ή πάροτλετ... Η ουσία είναι μία... Θέλεις να αναλάβεις υποχρεώσεις;
Οι παπαγάλοι οι ταϊσμένοι στο χέρι έχουν ανάγκες (ανεξαρτήτου μεγέθους).
Στο ερώτημα μόνο εσύ μπορείς ν΄απαντήσεις 😉:)

Εγω πιστεύω πως ναι, αν διαβάσεις μάλιστα κάποια πραγματάκια πρώτα θα είναι καλύτερα.
Βρε παιδιά αλήθεια, τα είχα τόσο χαμηλά σαν πουλιά.. Και πραγματικά είναι κουκλια!
Κανένα πουλί (ή ζώο) δεν πρέπει να έχεις ''χαμηλά'' Ιωάννα, όσο ασχολείσαι μαζί τους τόσο περισσότερο... Καταλαβαίνεις! Μάλλον εμείς οι άνθρωποι έχουμε ''κατέβει'' πολύ;)
 
Πάντως αυτό που λένε ότι σε τόσο μικρό μέγεθος κρύβεται ένας μεγάλος παπαγαλος πόσο δίκιο έχουν.
Και μου αρέσει που το κάθε μου πουλί έχει διαφορετικό χαρακτήρα και τρόπο ζωής.
 
... Και μου αρέσει που το κάθε μου πουλί έχει διαφορετικό χαρακτήρα και τρόπο ζωής.
Έτσι ακριβώς! Αυτό συμβαίνει και σε πουλιά της ίδιας ράτσας.
Γι΄αυτό ''όλα'' είναι σχετικά και το κάθε πουλί πρέπει να αντιμετωπίζεται βάσει του χαρακτήρα που διαθέτει:)
 
Παιδάκι θέλεις;
😀 έχω ήδη ένα.. λες να πάρω κανένα γαλάζιο φτερωτό αδελφάκι στην Λίλη; Θα την ρωτήσω το απόγευμα! 😛
Όταν το πάρω απόφαση ξέρω πως θα είμαι σωστή.. όπως και με την Λίλη.. αλλά μάλλον λόγω επαγγελματικών και εκπαιδευτικών υποχρεώσεων μάλλον θα αργήσω.. αλλά κάποια στιγμή θα αποκτήσω που θα μου πάει! 😛

Κανένα πουλί (ή ζώο) δεν πρέπει να έχεις ''χαμηλά'' Ιωάννα, όσο ασχολείσαι μαζί τους τόσο περισσότερο... Καταλαβαίνεις! Μάλλον εμείς οι άνθρωποι έχουμε ''κατέβει'' πολύ😉/QUOTE]
Αυτό ισχύει! Ακόμα και ο Άγγελος που είναι καναρινάκι όσο ασχολείσαι μαζί του τόσο βλέπεις διαφορές, τι μπορεί να κάνει, τι καταλαβαίνει, χαρακτηριστικά προσωπικότητας κτλ..
 
@Sissy είναι σχεδόν 3 χρόνων και έχει ήδη χαρακτήρα ενήλικα.
Είναι όμως αρκετά νευρική! Νομίζω πως πρέπει να της εχω εξω παιχνιδάκια Γιατί μου τσιμπάει ο,τι βρει στο χερι. Ακόμα και το δάχτυλο.
 
Back
Top