Ασθένειες Nέο budgie με scaly face

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MatNina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MatNina

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαρ 2018
Μηνύματα
38
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα. Επανερχομαι στο site καθως ο φιλος μου, μου εφερε ενα παπαγαλακι. Μετα τον θανατο των καναρινιων μας μου φαινοταν απιθανο να το κρατησουμε ομως δυστηχως δεν βρηκαμε καποιον που να το θελει. (και φυσικα να ξερω οτι θα του δινει σημασια)
Ο φιλος μου anyway δουλευει σε γυρισματα και οταν αγοραζουν πουλια δεν τα γυριζουν πισω οποτε μας "μενουν" εμας.
Το θεμα μου ειναι οτι το πηρε απο Pet City και πιστευα οτι σιγουρα θα τα δινουν υγιη. Μου φαινεται σαν ο χαληνος να εχει αλατα ας πουμε και κοιταζοντας τον οδηγο για το φυλλο του ειδα να λεει οτι (μαλλον) ειναι αρσενικο με καποιο προβλημα στους ορχεις. Μπορω να το παω πισω στο Pet City να το κοιταξουν μιας και το εδωσαν ετσι; Θελω να πω δεν τσεκαρουν τα πουλακια που εχουν να ειναι υγιη;

*Θα βαλω φωτο αργοτερα να μου πειτε οσοι ξερετε
[automerge]1552381601[/automerge]
Αυτο ειναι. Λιγο αφοτου εγραψα αυτο το ποστ ειδα κατι για μια αρρωστια "scaly face". Συγγνωμη αλλα εχω εκνευριστει απειρα! Τα εχουν εκει ετσι και δεν τα κοιτανε; δεν τα γιατρευουν;
61313
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη με το Pet City. Ειδικά εφόσον δεν το αγόρασες εσύ άλλα ήρθε στα χέρια σου με άλλο τρόπο.
Χαμένος χρόνος η επίσκεψη κατά την άποψη μου.

Το ερώτημα είναι εάν θελεις να το κρατήσεις ή θελεις να το χαρίσεις κι εσύ με την σειρά σου.

Από εκεί και πέρα και σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι κάλο είναι να γίνει μια επίσκεψη σε έναν πτηνίατρο για να αξιολογήσει την υγειά του φίλου μας, να δώσει τις ανάλογες οδηγίες και σιγά σιγά το πουλάκι να αποκτήσει μια νορμάλ ζωή με φροντίδα και αγάπη.
 
Mαρία διάβασε αν θέλεις τα θέματα που έχω παραθέσει εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Έχει-το-budgie-μου-scally-face.33108/#post-431226

Το πουλάκι φαίνεται για νεαρό θηλυκό. Είναι πολύ όμορφο!

Να πούμε καλορίζικο;
Καλησπέρα σε όλους! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Τελικά έχει scaly face όπως το βλέπετε;
Τους πήρα τηλέφωνο και άρχισα να φωνάζω και θα τους ξαναπάρω αύριο. Εγώ πήγαινα τα καναρίνια μας στον κ.Ακρίβο στο περιστέρι που τον θεωρώ καλό κτηνίατρο. Το θέμα που με έχει εκνευρίσει είναι του γιατί εγώ τώρα να μπω σε μια διαδικασία επειδή είναι απρόσεκτοι. Ξέρετε εάν έχουν καλούς γιατρούς; Θέλω να προσπαθησω λίγο μήπως λόγω της δίκης τους βλακείας αναλάβουν αυτοί να το δουν. (Δεν μας τρέχουν κι απτά μπατζάκια).

Πήγαμε και του πήραμε και παιχνιδάκια τώρα και κούνιες 😁
 
Σαφώς κι έχει scaly face. O Ακρίβος είναι καλός και θα τον εμπιστευόμουν αλλά δεν θα εμπιστευόμουν το πετ σιτι για τίποτα. Αν είχαν γιατρό που τον ένοιαζε δεν θα τα άφηναν έτσι. Είναι καλό να το δει ο γιατρός αλλά αν δυσκολεύεσαι οικονομικά μπορείς αρχικά να πάρεις την epithol και να ξεκινήσεις τη θεραπεία όπως περιγράφει στα άλλα θέματα που σου παρέθεσα. Για καλύτερο αποτέλεσμα μπορείς να βάλεις και Pulomosan μια σταγόνα στο σβέρκο του.
 
Καλημέρα! Λοιπόν βρήκα την επιθόλ στο ντουλάπι μας επειδή μας την είχαν δώσει για τα ποδαράκια των καναρινιών. Τότε δεν είχε κάνει και μεγάλη δουλίτσα τώρα ελπίζω στα καλύτερα. Θα πάρουμε και Pulmosan να δούμε. Ευχαριστώ παρά πολύ ! 😁
 
Λίγο αφότου σας έγραψα το πιάσαμε με το φιλο μου και του βάλαμε την κρέμα με προσοχή να μην μπει στα ρουθούνια και επίσης με μπατονέτα. Γενικά αναστατώθηκε φαντάζομαι αλλά από εκείνη την ώρα ενώ βλέπω λίγο το χρωμα της μύτης δεν έχει διάθεση ούτε για παιχνίδια ούτε φωνάζει όπως άλλες φορές και κάθεται προς τα κάτω στο κλουβί... Του έβαλα μια νέα σκάλα με καθρέφτη που πήραμε χθες και τίποτα. Κάθομαι να του μιλάω να του βάλω τραγούδια με αλλά budgie να τραγουδάνε τίποτα πάλι... Τι έπαθε;
 
Θεωρώ πως δεν έχει κάτι πέρα από το στρες που του προκάλεσε η διαδικασία και που, πρακτικά, είναι αναπόφευκτο.
Άφησε το να ηρεμήσει και θα επανέλθει με την πάροδο του χρόνου.

Γενικά η διαδικασία εφορμογής της epithol είναι στρεσογόνος για τα πουλάκια.
Μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας θα αρχίσει σιγά σιγά να επανέρχεται στην φυσιολογική συμπεριφορά του.
 
Θυμηθηκα επισης οτι χθες του αλλαξαμε και κλουβι. Ενω μεχρι χθες το πρωι ψιλοφωναζε σημερα τιποτα...
Βαζω και τις κουτσουλιες που εχει κανει απο χθες. Εμενα μου φαινονται λιγες χωρις να ξερω...
Συν οτι του εχω βαλει μηλο και δεν παει(σε δυο διαφορετικα σημεια)..
Εαν παθει κατι δεν θα το αντεξω πραγματικα.61335
 
Το πουλάκι είναι στρεσαρισμένο. Σιγά σιγά θα επανέλθει στην καθημερινότητά του.Αφού προέρχεται από Pet shop σίγουρα δεν έχει μάθει να τρώει φρούτα και λαχανικά.. Θα χρειαστεί υπομονή και επιμονή από την πλευρά σου. Μια χαρά φαίνονται οι κουτσουλιές του και σε ποσότητα και σε σχήμα.
 
Όλα θα πάνε καλά. Το πιο σημαντικό είναι ότι θα το κρατήσετε. Είναι λογικό να έχει στρεσαριστει από όλη αυτήν την ταλαιπωρία, σιγά σιγά θα νιώσει πιο άνετα με τον χώρο και μαζί σας και θα ξεδιπλώσει τα ταλέντα του.
Οι κουτσουλιές μια χαρά είναι 😀
Φρούτα, λαχανικά, αυγό κτλ θα φάει καποια στιγμή αλλά πρέπει να έχετε πολλή υπομονή. Η δικιά μου παρότι την πήρα μικρή και από εκτροφέα, έφαγε έναν μήνα αφ' ότου ήρθε στο σπίτι μου. Την έριξα φτιάχνοντας παιχνίδια από λαχανικα 😋
 
Εγώ σε λίγο θα φύγω για τη δουλειά μου ελπίζω να μη συμβεί τίποτα, συνεχίζει και κάθεται κάτω στο κλουβί. Όπως καταλαβαίνετε έχω φάει μεγάλη φρίκη🤬
Δεν θα πάθει τίποτα
Αφησε την τηλεόραση να παίζει ή το ραδιόφωνο.
Δεν έχει κάτι που πρέπει να σε τρομάζει.
 
ειναι σχετικα μεγαλο το κλουβι διοτι ηταν για δυο καναρινια και χωριζεται και στη μεση. τωρα δεν ειμαι σπιτι.
του εβαλα πριν φυγω τραγουδια απτο youtube και καπως πηρε τα πανω του και αρχισε να τραγουδαει και τωρα απτο κατω δεξια μερος που καθοταν ανεβηκε πανω αριστερα (εκει που συνηθως κοιμαται). Μερικες φορες οταν παω κοντα σα να φουσκωνει ελαχιστα και σα να τιναζεται...
Επισης παρατηρησα προχθες που ειδα και τη μυτη του, οτι στη καμαρα ηταν λιγο λερωμενο με κουτσουλιες και τωρα την ξαναειδα και της κρεμονται... Ειδα οτι αυτο ειναι σημαδι καποιας ασθενειας οποτε θα προσπαθησω μεχρι τη παρασκευη να το παω στον Ακρίβο.
Τι ασθενεια μπορει να ειναι αυτο ειπαμε; 😛
 
Τον καθρέφτη να τον βγάλεις καλύτερα, δεν τον χρειάζεται και μπορεί μακροχρόνια να του δημιουργήσει πρόβλημα.


Αλήθεια; Εμείς το πήραμε επι τούτου επειδή τα βλέπω όλα με καθρέφτη...
 
Αλήθεια; Εμείς το πήραμε επι τούτου επειδή τα βλέπω όλα με καθρέφτη...

Mην δίνεις σημασία τι κάνουν ή τι σου προτείνουν στα πετ σοπς. :) Ο καθρέφτης δημιουργεί ψευδαίσθηση και πολλά πουλιά "δένονται" με το είδωλό τους συχνά ανεβάζοντας τροφή για να το ταΐσουν και πολλές φορές μένουν όλη μέρα κολλημένα εκεί δίπλα.
 
Mην δίνεις σημασία τι κάνουν ή τι σου προτείνουν στα πετ σοπς. :) Ο καθρέφτης δημιουργεί ψευδαίσθηση και πολλά πουλιά "δένονται" με το είδωλό τους συχνά ανεβάζοντας τροφή για να το ταΐσουν και πολλές φορές μένουν όλη μέρα κολλημένα εκεί δίπλα.
Ωχ κακό! Τον βγάλαμε τότε 😁
 
Back
Top