Γενικά Nα προσθέσω σπιρουλίνα στα κόκκινα μωσαϊκά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης atreas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

atreas

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2010
Μηνύματα
61
Πόλη
Χίος
μπορώ να προσθέσω στην αυγοτροφή των μωσα'ι'κών μου σπιρουλίνα ή θα εχω θέμα με το βάψιμο τους;
 
Κανένα πρόβλημα στο βάψιμο. Ισα-ίσα, βοηθάς στο βάθος και στην στιλπνότητα. Προσοχή στην ποσότητα διότι σαν γεύση δεν είναι εύκολα αποδεκτή απο τα πουλιά. Σιγά-σιγά και απο λίγο.
 
οκ ευχαριστω με τι ποσοτιτα ειναι καλα να ξεκινισω;
 
Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια τη σπιρουλίνα. Σε μένα δε δείχνουν πρόβλημα να φάνε την αυγοτροφή. Βάζω 10-15 γρ ανά κιλό αυγοτροφής. Να ξέρεις πως είναι υδατοδυαλυτή και μπορείς να την βάλεις ως πρόσθετο στο νερό που την ετοιμάζεις.
 
Μπορει να δοθει και σε κιτρινα καναρίνια;
Σας ευχαριστώ
-Kανένα πρόσθετο ή σπόρος που "κοκκινίζει" δεν μπορεί να δοθεί για πουλιά κίτρινου παράγοντα. Εκεί, μια απόκλιση απο το ψυχρό λεμονί προς το ζεστό κίτρινο ή χρυσό είναι αρκετή για να καταδικάσει τα πουλιά. Αυτά όσον αφορά τις ΕΚΘΕΣΙΑΚΕΣ μας ανάγκες. Αν δεν σκοπεύουμε να στείλουμε τα καναρίνια μας σε έκθεση, μπορούμε να δώσουμε όλα όσα και στα κόκκινα. Μάλιστα θα έχουμε πολύ όμορφα χρυσο-πορτοκαλιά πουλάκια.
 
Σας ευχαριστώ πολυ. Δεν θα δινω τότε ελπιζοντας ότι του χρονου θα καταφερω να παω στην εκθεση 🙂
 
... Δίνω πολλά χρόνια και στα κίτρινα. Όταν πάω σπίτι θα ανεβάσω φωτογραφίες για να το συζητήσουμε. Εγώ με όσα γνωρίζω δεν μπορώ να δω διαφοροποιήσεις στο κίτρινο.
 
🙂 Μπορείς εδώ Γιάννη να διακρίνεις το "ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ";

PICT1936.webp

γιατί ο κριτής που έκρινε αυτά τα πουλιά έδωσε αυτή την παρατήρηση

ppppp.webp Scan-140926-0003.webp 2Scan-140926-0004.webp
 
Έτσι όπως το θέτεις... ασφαλώς και όχι. χα χα χα. Έχασε από κόκκινο χρώμα αυτό?
Ποια είναι η καρτέλα του συγκεκριμένου; Η δεύτερη;
 
Δεν ξέρω τελικά τι βλέπουν και τι διακρίνουν αυτοί οι άνθρωποι. Είναι οι ειδικοί και σταματώ εδώ, αλλά μου θυμίζει τη φιλόλογο που είχα στο λύκειο, έπρεπε να βάλει κακό βαθμό γιατί "έτσι". Και μια απορία με πολύ ειλικρίνεια... εσύ Μάκη μπορείς και το διακρίνεις ή απλά αποδέχεσαι την κρίση;
 
Οχι δεν είναι στην φωτό τα συγκεκριμένα.Αλλά τα πουλιά τα είχα ταισμένα όλα το ίδιο. Ολα τα πουλιά είχαν το ίδιο χρώμα.
Αλλά αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις. Χρειάζεται να περάσουν πολλά πουλιά απο τα μάτια σου για να διακρίνεις τις λεπτομέρειες που απαιτούνται στα εκθεσιακά στάνταρς.

Αμ...ωραίος κριτής... Με αχρωματοψία 😛
ΤΕΟ VANDEGAER . Δάσκαλος με όλη την σημασία της λέξης. Εδω και 20 χρόνια μόνιμος σχεδόν σε όλα τα παγκόσμια.

Αν κανείς θέλει να μάθει και να δεί, βλέπει και μαθαίνει. Αν θέλει να τα ρίχνει στον φωτισμό, στην αίθουσα, στον κριτή και σε διαφορα άλλα πέραν απο τα λάθη του, μένει εκεί, να κοιτάει τους άλλους να προοδεύουν.
 
😀 ..φυσικά πλάκα έκανα. Αυτός είναι ο ρόλος του κριτή. Να διακρίνει ελαττώματα η τα ακριβή χαρακτηριστικά του κάθε υποείδους, μετάλλαξης σύμφωνα με τα πρότυπα.
*και στα δικά μου μάτια πάντως δείχνει κίτρινο.
 
Μα είναι Κίτρινο δεν τίθεται θέμα :). Το θέμα όμως είναι οτι δεν θέλουμε απλά ένα κίτρινο,θέλουμε ένα κίτρινο ΛΕΜΟΝΙ που θα λέγαμε "πρασινίζει", και όχι ένα κίτρινο ΧΡΥΣΟ που όπως λένε και οι κριτές "πορτοκαλίζει" ;).
 
Back
Top