Γενικά O Μπιμης χαθηκε (lovebird)

|Morpheus|

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
32
Πόλη
Αθήνα
Τον εχω αρκετο καιρο, χθες γυρισα απο ενα 2ημερο ηταν ολα καλα, ειχα αγορασει αλλο ενα masked Lovebird,τα ειχα βγαλει στο μπαλκονι διπλα διπλα και μεσα στη βδομαδα θα τους αγοραζα και κλουβι για να τα εχω μαζι υστερα.
Αλλα πριν λιγο Κοιταω το κλουβι και ο μπιμης (ο παλιος) δεν ηταν μεσα...
τι να κάνω;
υπαρχει περιπτωση να ξαναγυρισει;
Παιρνει ψαξιμο;
Μπορει να ανοιξει την πορτα μονο του;
;
 
Πώς ανοίγει η πόρτα στο κλουβί; Υπάρχει περίπτωση να τον έκλεψε κάποιος, ή να μπήκε καμιά γάτα;
 
Τα Lovebirds φημίζονται για τις ικανότητές τους στην διαφυγη!

Αν διαβάσεις παλιότερα ποστ θα διαπιστώσεις οτι είναι οι πιό ικανοι δραπετες! Ενας καλος τρόπος να τα κρατησεις, είναι να ασφαλισεις τα πορτάκια με λουκέτα.:)

Αν ψαξεις μπορεί και να τον βρεις... Καποια μέλη που εχασαν πουλάκια, αυτα επέστρεψαν απο πείνα ή τα βρηκαν εξαντλημενα μετα απο περιπετειώδη αναζήτηση. Μπορεί να γυρισει γιαυτο ασε το πορτάκι ανοιχτό με μια ταιστρα γεμάτη με σπ'ορους. Εχε κοντά καλου κακού, ενα σεντόνι για να το πιάσεις ή ενα λάστιχο να το καταβρέξεις αν το δεις τριγυρω... Ας ελπισουμε οτι αν δε γυρισει, να πεσει σε καλα χερια και να τον φροντίσουν...
 
Η Πορτα στο κουβι ειναι ανοιγομενη οπως οι κανονικες πορτες και απλα στην ακρη εχει μια εσωχη στο φυλο που κλεινει και μακγωνει, να τον εκλεψε καποιος δεν νομιζω γιατι τα αλλα 2 οροφο-διαμερισματα στην πολυκατοικια ειναι συγγενων μου και εχω ανετη προσβαση σπιτι τους, οποτε αποκλειεται. τωρα το να πηγε γατα στο μπαλκονι στον δευτερο οροφο δεν ειναι απιθανο πρακτικα, αλλα απο το 90' που ζουμε εδω ουτε μια φορα δεν εχουμε δει να εχει ανεβει καμια τους...
 
Για να μην απομακρυνθει πρεπει να ακουει ενα αλλο Lovebird. Εσυ εχεις το αλλο.Ασε το εξω και ισως γυρισει.Λογω της δυνατης φωνης που εχουν ακουγοντας το ενα το αλλο ισως δεν φυγει μακρια και γυρισει.


Γατα δεν νομιζω να μπηκε γιατι λογικα θα εβρισκες πουπουλα γυρω γυρω.
 
Ναι γατα το βρισκω και αυτο λιγο δυσκολο, αλλα ποτε δεν ξερεις, σκευτομαι να αφησω το βραδυ ανοιχτα τα φωτα στο μπαλκονι να φωτιζετε το κλουβι του μηπως και επιστρεψει και να κουκουλωσω καλα τη νεφελη... Τι να πω δεν ξερω...
 
Αφησε ανοιχτα τα φωτα μηπως ειναι εκει γυρω και δει φως. Την Νεφελη μην την κουκουλωσεις. Στην προκειμενη περιπτωση βοηθαει. 😉
 
Αν δεν επιστρέψει αύριο πάντως βγάλε αφισούλες με την φωτογραφία του και τα στοιχεία σου και κόλλα τις στη γύρω περιοχή. Αν έχει δαχτυλίδι να συμπεριλάβεις στα στοιχεία και τον αριθμό δαχτυλιδιού.
 
Υπαρχει περιπτωση να γυρισει, ποτε δεν ξερεις.
Η γνωμη μου ειναι να αφησεις την πορτα του κλουβιου ανοιχτη, αμα ακουσει το αλλο Lovebird πιστευω πως θα γυρισει, αν δεν εχει παει μακρια!
 
Λοιπον παιδια θελω την βοηθεια σας!
Ο μπιμακος πεταει γυρο γυρο απο την πολυκατοικια, στα γυρο δεντρα, τον ειδα και μαλιστα εφτασα και μισο μετρο κοντα του αλλα μου εφυγε, ηταν στο μπαλκονι. Η νελλυ βοηθαει πολυ που την εχω εξω γιατι τον κραταει εδω κοντα. Ειχε ανεβει ακομα και πανω στο κλουβι του και μιλαγε μαζι της,τον σκεπασα με ενα σεντονι αλλα μου ξεφυγε απο ενα κενο που εκανε το σεντονι με το κλουβι... Εχω φρικαρει!
Ειναι καλα, ειναι κοντα αλλα πως θα το πιασω;
 
Δοκιμασε να το βρεξεις, αν βραχει δε θα μπορει να πεταξει
 
Έχεις έξω στο κλουβάκι της τη Νέλλυ που μπορεί να τον καλέσει με τους ήχους και τα σφυρίγματα; Καλά να πάνε όλα, καλή επιτυχία πριν βραδιάσει, για να μη μείνει ένα ακόμα βράδυ έξω! Πώς θα τρώει;
 
Ναι την εχω εξω, διπλα απο το δικο του κλουβι, στο κλουβι του εχω ανοιχτα τα πορτακια και θα αφησω και το φως του μπαλκονιου αλλα δεν νομιζω ολο το βραδυ να μπορω να εχω τον νου μου... Το κλουβι του ειναι φουλ απο τροφη και νερο αλλα δεν νομιζω να μπει να φαει και να μεινει μεσα... Μαλλον θα την ξανακανει, δεν ξερω τι να πω... Θα δειξει...
 
Δεν νομιζω οτι θα βοηθησει το νερο. Για να βραχει τοσο πολυ ωστε να μην μπορει να πεταξει πρεπει να του ριχνεις για κανα λεπτο συνεχομενα. Το μονο που θα καταφερεις ειναι να τον τρομαξεις. Οταν παει πανω στο κλουβι της πηγαινε σιγα σιγα στο κλουβι και φερε το μεσα στο σπιτι. Εγω κατα καιρους οταν ερχονται πουλια στο μπαλκονι ετσι τα πιανω.
 
Φωτη, εγω, δηλαδη ο κολλητος μου που το επιασε(ειμασταν μαζι)του έριξε λιγο νερο κ μετα αυτο έτρεχε και του έριξε την μπλουζα και το επιασε,
 
Φωτη, εγω, δηλαδη ο κολλητος μου που το επιασε(ειμασταν μαζι)του έριξε λιγο νερο κ μετα αυτο έτρεχε και του έριξε την μπλουζα και το επιασε,

Τους macaw συνηθως τους εχουν σε πολυ μικρα κλουβια. Γι αυτο τον λογο ειτε εχουν μουδιασει πολυ τα φτερα τους ειτε εχουν παχυνει πολυ και δεν μπορουν να πεταξουν.Ισως κατι τετοιο συνεβη στην περιπτωση σας. Μπορει να κανω και λαθος. Εμενα αυτη ειναι η αποψη μου..
 
Back
Top