Γενικά O Μπιμης χαθηκε (lovebird)

Οταν παει πανω στο κλουβι της πηγαινε σιγα σιγα στο κλουβι και φερε το μεσα στο σπιτι. Εγω κατα καιρους οταν ερχονται πουλια στο μπαλκονι ετσι τα πιανω.

Αυτο το βρισκω ακουστικα τουλαχιστον πολυ αποτελεσματικο... Ελπιζω αυριο να μου ξαναδωθει η ευκαιρια να το πιασω... ☹
 
Πιστευω πως ειναι θεμα χρονου να το πιασεις εφοσον δεν εχει φυγει μακρια. Οι μερες περνανε θα αρχησει να πειναει και θα κατσει να το πιασεις αν οχι αυριο σιγουρα μεθαυριο. Σε ποια περιοχη μενεις;
 
αν αποτυχει και η σημβουλη του Φωτη μπορεις να του ριξεις ενα δυχτι θα μπερδευτει και ετσι θα το πιασεις.
εγω εχω πιασει 2 καναρινια ετσι.
 
Μενω λυκοβρυση, εχει χωραφια εδω σχεδον γυρο γυρο και δεντρα και μπορω να δω που βρισκετε απο την φωνη του οταν ειναι μερα.
το θεμα ειναι οτι το πρωι ειμαι στη δουλεια και απο το μεσημερι και μετα μπορω να εχω το νου μου... Θα δειξει... Μακαρι. Οσο για το διχτυ και αυτο παιζει, αλλα δεν νομιζω να εχω... Το πιο κοντινο που μοιαζει με διχτυ ειναι τουλι... :) τελος παντων... Θα δειξει... Θα σας γραψω νεα αυριο το απογευματακι.
 
Αυτή κι αν είναι έκπληξη! Δεν το φανταζόμουν ότι θα γύριζε... Το λέω από δική μου, προσωπική πείρα. Ο δικός μας όταν έφυγε, λες κι έριξε μαύρη πέτρα... είσαι πολύ τυχερός Μορφέα! Εύχομαι να καταφέρεις να τον πιάσεις! Κράτα μας ενήμερους!
 
μακαρι να τον πιασεισ! Αφου τριγυριζει στο σπιτι παντως πιστευω θα τα καταφερεισ! Και αλλη φορα λουκετο ε!? :)
 
Αν απλως ειναι εκει κοντα και δεν φωναζει πιστευω καποιος απο τις γυρω πολυκατοικιες τον εχει πιασει.Βαλε αφησακια με φωτογραφια του πουλιου εκει γυρω και αν θες βαλε και αμοιβη.
 
τορα ειδα το ποστ. Κ εγω κατι παρομοιο ειχα αλλα κα8ησε το πρωι σε ενα κλαδι κ τον επιασα(6 η ωρα) εσυ Η ψαξε πολυ πρωι Η παρακολου8ατο απο το απογευμα να δεισ που 8α κατσει το βραδυ κ τοτε 8α μπορεσεις να το πιασεις. Κρατα μας ενημερουσ!
 
Αντί για Μίμη, Παλιοκώστα πρέπει να τον φωνάζεις... Να ξέρεις ότι είναι τα Lovebirds συγκεκριμμένα είναι ειδικοί στο να δραπετεύουν, το ξέρω από πικρή προσωπική πείρα. Το δικό μου διάλεξε την ελευθερία του, ελπίζω να είναι καλά εκεί που βρίσκεται. ήταν φοβερό πουλί πάντως, πανέξυπνο. εύχομαι να τον καταφέρεις να τον πιάσεις, και στο εξής, λουκέτο.
 
3η μερα χωρις να εχει εμφανιστει... Μακαρι να ειναι καλα... Εχω ξενερωσει ρε γμτ, δεν ξερω τι να κανω... Να παρω αλλο; Σκευτομαι αργοτερα να παρω νεογνο, απο πολυ μικρο για το λογο του οτι θα με μαθει, αξιζει τον κοπο; δεν ξερω...
 
αν παρεις νεοσο ναι μεν ειναι καλυτερο γιατι θα σε συνηθίσει και δε θα κοπιάσεις πολυ αλλα οι πιθανότητες θνησιμότητας ειναι μεγαλες
 
Είσαι πολύ πεσμένος ψυχολογικά. Σε αντίστοιχη φάση, εμείς αγοράσαμε ένα καινούριο. όχι πως αντικαθιστά τον χαμένο, αλλά δένεσαι με το καινούριο, ασχολείσαι με αυτό, με τις καινούριες συνθήκες που πρέπει να ζήσει, τέτοια. Ισως σε βοηθήσει. Πάρε πάντως λουκέτα, γιατί είναι πολύ ζωηρά πουλιά.
 
σκευτομαι αργοτερα να παρω νεογνο, απο πολυ μικρο για το λογο του οτι θα με μαθει...


Νεογνο δεν συνισταται για λογους θνησιμοτητας!
Ενα μικρο πουλακι ταισμενο στο χερι απο εμπειρο ατομο/εκτροφεα ναι!

Θα σε μαθει ναι, αλλα και παλι στην πρωτη ευκαιρια αν δεν προσεξεις κι αυτο επισης μπορει να φυγει και να μην ξαναρθει..
 
Δεν το ηξερα οτι ειναι δυσκολο να επιβιωσει... Ξερετε μηπως ποσο καιρο χρειαζετε για να ξεπερασει τον κινδυνο ενα νεογνο και να μπορει να τρωει μονο του κανονικη τροφη και νερο;
 
Ανέβασε μία φωτογραφία του ή στείλε μου τη στο <email removed>

Εγώ μένω στη Πεύκη και έχω φίλους στα βόρεια της Λυκόβρυσης και μέχρι το ηλιακό χωριό θα τους ειδοποιήσω να έχουν το νου τους.

Ίσως έχει βρει καταφύγιο στα δάση που υπάρχουν στη περιοχή και γυρνάει γύρω από αυτά
 
Back
Top