Συζήτηση Προϊόντος Oropharma Ferti-Vit - Versele-Laga

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις του πολυβιταμινούχου συμπληρώματος για την αναπαραγωγή, Oropharma Ferti-Vit της Versele-Laga και τη χρήση του στα πτηνά.

Δείτε το Oropharma Ferti-Vit​

 
Καλησπέρα. Σκέφτομαι να δοκιμάσω το orlux ferti-vit. Το έχει δοκιμάσει κανένας να μου πει εντυπώσεις;
 
Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει και το θεωρό πολύ καλό προϊόν. Εσύ ποια περίοδο θα το χρησιμοποιήσεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Είναι μια πολύ καλή επιλογή. Ένα σοβαρό βοήθημα. Να το ξεκινήσεις αραιά και να το φθάσεις σε καθημερινή χρήση
λίγο πριν την αναπαραγωγή (20-25 μέρες).
 
Όχι. Το νέκτον Ε έχει μόνο την Ε Βιταμίνη ενώ το Ferti - vit είναι πολυβιταμινούχο με αυξημένη την βιταμίνη Ε.
 
Γι' αυτό η Bogena προτρέπει το Nekton-e να δίνεται σε συνδιασμό με το Nekton-bio (το τελευταίο περιέχει βιταμίνες-αμινοξέα-μέταλλα-ιχνοστοιχεία).
 
Χρησιμοποιώ και εγώ το Ferti-vit αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω πως θα μπορούσε να αξιολογηθεί όταν δεν είναι ο μοναδικός ή έστω ο πιο σημαντικός παράγοντας για μια επιτυχημένη αναπαραγωγή, προκειμένου να μπορεί να συγκριθεί.

Το θεωρώ επίσης ένα καλό βοήθημα, λόγω του ονόματος που φέρει.
 
Το θέλω για την προετοιμασία των ζευγαριών σε συνδυασμό με φωτισμό και ανέβασμα θερμοκρασία. Όλα αυτά θα γίνουν ήπια και όχι απότομα. Πέρσι δούλεψα την πολυβιταμίνη τις Quiko A.C.D.E με πολύ καλά αποτελέσματα αλλά βλέπω ότι το ferti-vit έχει καλύτερη σύνθεση από βιταμίνες. Όσοι το δοκιμάσατε, είχε διαφορά στην γονιμότητα είχε νεκρά έμβρυα μέσα στο αβγό και πόσα άσπορα είχε σε σχέση με πέρσι
 
Νίκο δεν νομίζω ότι μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα έτσι... :)

Αν σου πω ότι δεν είχα κανέναν ή είχα 50% νεκρούς νεοσσούς στο αβγό, μπορείς να πεις ότι οφείλεται αποκλειστικά στο Ferti-vit;
 
Εγώ ότι μου πάει καλά δεν το αλλάζω εύκολα, για κάποιο νέο προϊόν στην εκτροφή μου για να το δοκιμάσω, θα πειραματιζόμουν με λίγα ζευγάρια και θα έβγαζα συμπεράσματα.
 
Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον. Γνωρίζω ότι έτσι απλά δεν μπορεί να βρεθεί λύση απλά ήθελα να ακούσω εμπειρίες και γνώμες από άτομα που δούλεψαν αυτό το προϊόν. Να είστε καλά.
 
@νικ1, το συγκεκριμένο προϊόν το χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρονια στην εκτροφή μου με πολύ καλά αποτελέσματα. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ότι δεν το χρησιμοποιείς σαν πολιβιταμινι αλλά το δίνεις στα πουλια σου 40 μέρες πριν το ζευγάρωμα και το σταματας από την μέρα που τα δεις αβγά στην φωλια.

Αν δεν το σταματήσεις και συνέχισης να το δίνεις θα θελουν να ξαναγεννήσουν πριν "τελειώσουν την ανατροφή τον neososων. Η εμπειρια μου δίδαξε οτι οι θηλυκές θελουν να κάνουν φωλιές την 5-8 μέρα μετά το σκάσιμο τον αβγών.

Αν θελείς i συγκεκριμένη εταιρία έχει αλλα 2 σκευάσματα πολυβιταμινούχα, το ένα είναι για την περίοδο τις πτεροριας, ενώ το άλλο για όλη την διάρκεια του έτους.

Τα χρησιμοποιώ στην εκτροφή μου με καλά αποτελέσματα.
 
gozi σε ευχαριστο φιλε μου απλα θελω να δουλεψω ολα τα προιοντα τις Orlux σε συνεργασια με τον πινακα της και να αφησω τα διαφορα αλλα στην ακρη νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα
 
Αν τα βρίσκεις ΟΛΑ, ΦΡΕΣΚΑ και την ώρα που τα θέλεις, νομίζω είναι πράγματι μια σωστή σκέψη να ακολουθήσεις τις υποδείξεις μιας εταιρείας σαν την ORLUX.

Καλά αποτελέσματα εύχομαι. Μη ξεχνάς να γράφεις εντυπώσεις και εμπειρίες.
 
Κι εγω το ιδιο και ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος! Ειδικα το ferti-vit ειναι κορυφαιο πιστευω.
 
Σύμφωνα και με τις οδηγίες χρήσης αλλά και με τα λεγόμενα όλων, χορηγούμε το ferti vit ένα μήνα πριν την εμφάνιση του 1ου αυγού.

Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που μετά τον ένα μήνα δεν έχουν έρθει τα πουλιά σε κατάσταση για να ζευγαρώσουν;
Κάτι που δεν είναι απίθανο για καρδερίνες που αργούν λίγο... Τι κάνουμε τότε;

i)Συνεχίζουμε την χορήγηση ή κάνουμε κάποιο διάλλειμα πχ μιας βδομάδας και ξανά απ'την αρχή μετά;
ιι)Αν φτάσουμε στο 2μηνο χορήγησης μέχρι να εμφανιστεί το 1ο αυγό θα έχουμε κάποιες επιπτώσεις στην υγεία των πουλιών;
 
-Δεν υπάρχει φόβος απο την περαιτέρω παροχή του.
Απλώς συνιστάται η διακοπή του
όταν έρθει το πρώτο αυγό, για να μην έχουμε πρόορη εγκατάληψη των νεοσσών
απο την θηλυκιά αφού η συνεχής παροχή του θα την ωθούσε στην δημιουργεία
πολύ γρήγορα νέας φωλιάς. Μήπως το ίδιο δεν κάνουμε και με την αυγοτροφή;
 
Αν έχεις παλιά ζευγάρια ξέρεις πότε ζευγαρώνουν. Αν είναι νέα ζευγαρώνουν συνήθως όταν γεννήθηκαν, κάποιες φόρες πάνε και τον επόμενο χρόνο. Οπότε ξεκινάς προετοιμασία ένα μήνα πριν. Αν έχεις σκοπό να χορηγείς 2 μήνες συνέχεια ferti vit καλύτερα δώσε τους βιάγγρα.:D Η βιταμίνη αυτή είναι λιποδιαλυτή οπότε μέρος της αποθηκεύεται στα όργανα του πουλιού και το πολύ δεν είναι καλό και στις βιταμίνες.
 
-Βέβαια θα πρέπει να μας προβληματίζει το γεγονός.
Γιατί δεν "έρχεται" το πουλί.? Μήπως υπάρχουν λόγοι υγείας;
(Καθυστερημένη πτερόρροια, προβλήματα εντερικά ή παρασήτων)
Κάτι που μας διαφεύγει είναι ίσως ό λόγος, και το ψάχνουμε.

oyps-έπεσα πάνω στον Μιχάλη...sorry
 
Back
Top