Συζήτηση Προϊόντος Oropharma Ferti-Vit - Versele-Laga

Θέλω για τρεις μέρες στην αννούλα να δώσω βιταμίνες για να δυναμώσει μετά την αντιβίωση. Σε μια ατομική ποτίστρα των 100 ml πόσο Ferti-vit σε σκόνη βάζω; Στα 250ml η συσκευασία λέει ένα δοσομετρικο καπάκι, αυτό που εμπεριέχεται στη συσκευασία.
 
Καλησπέρα,

Αγόρασα το Ferti-vit σε μορφή σκόνης και πάνω στη συσκευασία λέει κοφτή διαμετρική κουταλιά ανά 250ml νερού. Λέει ότι θέλει καθημερινή ανανέωση. Μπορώ να βάλω σε μισό λίτρο (φιλτραρισμένου) νερού την απαιτούμενη δοσολογία για το μισό λίτρο; Είναι σωστό;
 
Aν το χορηγήσεις όλο δεν υπάρχει πρόβλημα. Το κακό είναι ότι η μεζούρα ΔΕΝ είναι 1 γρ. Που γράφει στη συσκευασία.
 
Ναι μπορείς, σε 500ml νερό, 2 κουταλιές Ferti-vit.
 
Καθημερινή ανανέωση σημαίνει παρασκευή φρέσκου διαλύματος κάθε μέρα, όχι αποθήκευση και χρήση έτοιμου διαλύματος. Για τα 2 μπατζι, αν αναφέρεσαι σε αυτά μιας κι άνοιξες το θέμα στην ενότητα των παπαγάλων, που δεν πίνουν και πολύ νερό είναι υπερβολική ποσότητα το 0,5 λίτρο.
 
Καθημερινη ανανεωση σημαινει παρασκευη φρεσκου διαλυματος καθε μερα, οχι αποθηκευση και χρηση ετοιμου διαλυματος. Για τα 2 μπατζι, αν αναφερεσαι σε αυτα μιας κι ανοιξες το θεμα στην ενοτητα των παπαγαλων, που δεν πινουν και πολυ νερο ειναι υπερβολικη ποσοτητα το 0,5 λιτρο.
Σε αυτα αναφερομαι.. Εχω φιλτρο νερου. Γι'αυτο σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα..
 
Για να δείτε πόσο ''γειά σου'' είναι οι εταιρίες με τις δοσολογίες που δίνουν, ούτε και η γεμάτη κουταλιά μεζούρας δεν είναι 1 γρ ... Παρ'όλα αυτά προτείνουν 1 μεζούρα 1 γραμμαρίου ανά 250 ml ..
 
Για να δείτε πόσο ''γειά σου'' είναι οι εταιρίες με τις δοσολογίες που δίνουν, ούτε και η γεμάτη κουταλιά μεζούρας δεν είναι 1 γρ ... Παρ'όλα αυτά προτείνουν 1 μεζούρα 1 γραμμαρίου ανά 250 ml ..
Συγγνώμη εγώ βάζω σε 250ml, από την μικρή μεζούρα της συσκευασίας μία κοφτή κουταλιά. Είναι λάθος; Είναι παρά πάνω ή λιγότερο; Και αφού δεν είναι σωστό γιατί το έχουν γράψει στις οδηγίες χρήσης; 😕 Πόσο να δίνω εντέλει;
 
θα βαλεις οσο προτεινει η εταιρεια, οσο λες οτι βαζεις δηλαδη, λιγοτερο απ το προτεινομενο αν θες μπορεις περισσοτερο οχι, πχ εγω δινω αρχικα λιγοτερο απ την προτεινομενη δοση κι πιο αραια και στα τελειωματα της προετοιμασιας φτανω σε οσο λεει καθε μερα..
 
Βάλε το προτεινόμενο Αλίκη, απλά δεν είναι σωστό. Σε αντίστοιχες συζητήσεις -έμπειρων εκτροφέων - καταλήξαμε να βάζουμε γεμάτη (και όχι κοφτή ) μεζούρα. Χρειάζεται μια αποσαφήνιση από την εταιρία, αλλά καλύτερα λιγότερο, παρά περισσότερο.
 
Για να δείτε πόσο ''γειά σου'' είναι οι εταιρίες με τις δοσολογίες που δίνουν, ούτε και η γεμάτη κουταλιά μεζούρας δεν είναι 1 γρ ... Παρ'όλα αυτά προτείνουν 1 μεζούρα 1 γραμμαρίου ανά 250 ml ..

Δηλαδή πόσο είναι η γεμάτη κουταλιά; λιγότερο από ένα γραμμάριο;
 
Μια κουταλιά μεζούρα (1 γρ.) σε 250 ml πόσιμου νερού ή σε 100 γρ. μαλακής αυγοτροφής.
Τι ειναι η μαλακη αυγοτροφη;
Το τελικο προιον μιας ξηρης με νερο ή η πατέ;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τι ειναι η μαλακη αυγοτροφη;
Το τελικο προιον μιας ξηρης με νερο ή η πατέ;
Το ίδιο δεν είναι; Απλά επειδή το προϊόν είναι σκόνη, σε καθοδηγεί να μη το ανακατέψεις σε ένα επίσης ξηρό προϊόν αλλά σε κάποιο με σχετική υγρασία, ώστε να ομογενοποιηθεί με το ανακάτεμα.
 
Συγγνωμη δεν εκφραστηκα σωστα, ειναι και μια ωρα δυσκολη για εμενα. Δεν μου βγαινουν τα νουμερα. Ειναι τρεις διαφορετικες δοσολογιες δεν μου καθεται. Το ενα γραμ σε250 νερο απεχει απο το ενα γραμ σε 100 ετοιμης αυγοτροφης. Επισης μια πατε 100 γραμ. Διαφερει σημαντικα απο μια ξηρη+νερο 100 γραμ. ειδικα στην υγρασια τους.

Να με συγχωρειτε αν σας μπερδευω αδικως.
 
Back
Top