Ασθένειες Parrolet με φουσκωμένη αμάρα

soulavasilikou

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2023
Μηνύματα
2
καλησπέρα σας έχω 4 parrolet το ένα εδώ και τρεις μέρες έχει κοντά στον ποπό του ένα φούσκωμα και το τσιμπάει σινεχεια έχει όρεξη για φαγητό απλά κάποιες φορές φουσκώνει σηκώνει την ουρά προς τα πάνω και κρεμάει τα φτερά του ειναι σίγουρα θηλυκό γιατι καθε τέτοια εποχη μου εκανε αυγα χωρις να εχει επαφη με αρσενικό ειναι 2,5 χρονων δεν ξέρω αν στέλνω σε σωστή στήλη αλλά αν μπορεί κάποιος ας μου πει τι να κάνω ευχαριστώ πολύ
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@soulavasilikou

Οπωσδήποτε τηλέφωνο και επίσκεψη σε ειδικό πτηνίατρο.
Από την περιγραφή και χωρίς να είμαι ειδική, μπορεί να είναι δυστοκία (να έχει κολλήσει αυγό). Συνήθως προκαλείται από επανειλημμένες γέννες ή έλλειψη κατάλληλης προετοιμασίας (κυρίως διατροφικής). Εάν ειναι αυτό χρειάζεται να δράσετε άμεσα γιατί απειλείται η ζωή της.

Ελπίζω να έχει ασβέστιο στο κλουβί (σουπιοκόκκαλο/πέτρα/γκριτ) αλλιώς λογικά πρέπει να δώσετε άμεσα πόσιμο συμπλήρωμα ασβεστίου που απορροφάται άμεσα. Το ασβέστιο είναι σημαντικότατο για την επιτυχή ωοτοκία.
Ταυτόχρονα ομως θα πρέπει να δράσετε οπως σας πει ο/η ειδικός.
Εαν δεν έχετε στην πόλη σας πτηνίατρο (κτηνίατρο με ειδικότητα εξωτικών ζώων) θα πρέπει να ακολουθήσετε τηλεφωνικές οδηγίες κάποιου από Αθήνα/Θεσσαλονίκη (στην Αθήνα είναι κυριως η Χ. Δουκάκη στο κτηνιατρικό κέντρο Πειραιά και η Π. Γκρέυ στο Animal Medical Centre).

Λογικα θα πρέπει να απομονωθεί σε δικό της κλουβί αν την ενοχλούν τα άλλα (αλλά χωρίς να στρεσαριστεί πολύ), να είναι σε ησυχο περιβάλλον και άνετη θερμοκρασία και να αυξήσετε σε 12+ τις ώρες ύπνου-σκοταδιού. Εαν μπορεί ακόμη να κουτσουλήσει είναι θετικό αλλά ισως να δυσκολεύεται, παρακολουθήστε την.

Μπορεί βεβαίως να είναι κάτι άλλο γιαυτό δεν προτείνω τίποτα περισσότερο. Μην κάνετε κάτι επεμβατικό χωρίς έγκριση ειδικού.

Περαστικά🤒
[automerge]1684865673[/automerge]
 
@myr τις έχω ασβέστιο πάντα στο κλουβί τις! να σας πω την αλήθεια το σκέφτηκα και εγώ αμέσως το ίδιο πράγμα γιατί μου έχει κάνει μέσα σε αυτά τα 2,5 χρόνια κάπου 5 αυγα χωρίς να έχει επαφή με αρσενικό την έχω σε δικό τις χώρο. το θέμα μας είναι ότι στην χιο δεν έχουμε πτηνιατρο και δεν ξέρω που να απευθυνθώ!! σας ευχαριστώ για την άμεση απάντησή θα ψάξω αύριο κιόλας για πτηνιατρο έστω και αν μπορούν μέσω τηλ επικοινωνίας να με βοηθήσουν!!!!!
 
Καλή τύχη εύχομαι!
Επειδή πολλά μέρη στην Ελλάδα έχουν το ίδιο πρόβλημα, συνήθως βοηθάνε οσο γίνεται και τηλεφωνικά... τουλάχιστον η Δουκάκη εχει και κινητό που δεχεται επείγοντα (καλείτε, αν δεν απαντήσει αφήνετε μήνυμα και σας παίρνει πίσω μολις μπορέσει).
 
καλησπέρα σας έχω 4 parrolet το ένα εδώ και τρεις μέρες έχει κοντά στον ποπό του ένα φούσκωμα και το τσιμπάει σινεχεια έχει όρεξη για φαγητό απλά κάποιες φορές φουσκώνει σηκώνει την ουρά προς τα πάνω και κρεμάει τα φτερά του ειναι σίγουρα θηλυκό γιατι καθε τέτοια εποχη μου εκανε αυγα χωρις να εχει επαφη με αρσενικό ειναι 2,5 χρονων δεν ξέρω αν στέλνω σε σωστή στήλη αλλά αν μπορεί κάποιος ας μου πει τι να κάνω ευχαριστώ πολύ
Ενα παλιοτερο post αλλα παλι απο χιο . Ειχα ανφερει εκει εναν συλλογο εκτροφεων.Μπορει οχι parrotlet αλλα δεν ισως με πληροφοριες για καποιοι συνεργαζομενο/γνωστο πτηνιατρο και σιγουρα με καποια εμπειρια στις πιθανες αιτιες του εξογκωματος (ειτε αν ειναι προπτωση αμαρας ειτε δυστοκια ειτε οτιδηποτε αλλο. Βεβαια δεν μαθαμε ποτε την εξελιξη ...

 
Πάντως μέχρι να επικοινωνήσεις με πτηνίατρο, αγόρασε υγρό ασβέστιο για πουλιά από πετσοπ και δώσε της μία σταγόνα να πιει και κράτησέ τη σε όσο το δυνατό πιο ζεστό μέρος.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top