Αναπαραγωγή Parrotlet θυληκό πρησμενη

Argyrissym

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
64
Πόλη
Βόλος
καλησπερα το θυληκο μου μετα απο γεννα 5 αυγων ειναι ετσι τι προβλημα υπαρχει και τι μπορω να κανω;
 

Συνημμένα

  • DSC_0363.webp
    DSC_0363.webp
    11,1 KB · Προβολές: 94
Υποθέτω πως είναι έτσι λόγω πυρώματος... Μια καλύτερη φώτο θα βοηθούσε.. αλλά γιατί την έπιασες στο χέρι σου; Πως είναι η συμπεριφορά της; Τα αυγά τα κλωσάει; Συμπεριφέρεται φυσιολογικά;
 
την επιασα γιατι ηταν εξω απο την φωλια και δεν ποουσε να μετακινηθει ευκολα. Φοβαμε μην κολλησε καποιο αυγο μεχρι χτες ηταν κανονικα στην φωλια
 
Αργούν κάπως να επανέλθουν. Βέβαια επειδή αδειάζουν από πτέρωμα, φαίνεται ακόμα πιο πρησμένο. Πότε έκανε τα αυγά;

την επιασα γιατι ηταν εξω απο την φωλια και δεν ποουσε να μετακινηθει ευκολα. Φοβαμε μην κολλησε καποιο αυγο μεχρι χτες ηταν κανονικα στην φωλια
Ασβέστιο στο στόμα τότε, μήπως είναι δυστοκία αν έχει και άλλο αυγό. Πολύ ζεστά και υγρή ατμόσφαιρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Μαρια εχει κανει αλλα 5 και δεν φαινοντε να εχουν προβλημα τ αλλα.

και εχει μιαμιση εβδομαδα περιπου που ξεκινησε να γεννα το πρωτο
 
Μαρια εχει κανει αλλα 5 και δεν φαινοντε να εχουν προβλημα τ αλλα.

και εχει μιαμιση εβδομαδα περιπου που ξεκινησε να γεννα το πρωτο
Έχει "χαλάσει" πολύ ασβέστιο για τα 5 αυγουλάκια της και έχει ανάγκη από ασβέστιο. Δώστης στο στόμα υδατοδιαλυτό ασβέστιο άμεσα! Τσόφλι αυγού, ωμό σουσάμι και φυσικά κόκκαλο σουπιάς! Και ό,τι άλλο σου είπε η Μαρία...
 
Αυτό που σου είπα, υγρό ασβέστιο της έδωσες καθόλου όταν ξεκίνησε να κάνει τα αυγά; Σουπιοκόκκαλο; Ωμό σουσάμι, τσόφλι αυγού έδωσες; Τώρα πάντως πρέπει στο στόμα να της δώσεις υγρό ασβέστιο διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/ και ζέστη, πολύ ζεστασιά και υγρασία.

Και πρόσεχε πως την πιάνεις, μην σπάσει το αυγό μέσα της.
 
ειχα βαλει υγρο στο νερο και τους εχω ενα σαν γυψινο και τους εχω βαλε και αμμο η αλλον σπασμενα κοχυλια του εμποριου συσκευασμενο
 
ειχα βαλει υγρο στο νερο και τους εχω ενα σαν γυψινο και τους εχω βαλε και αμμο η αλλον σπασμενα κοχυλια του εμποριου συσκευασμενο
Πόσες μέρες και πότε έβαλες στο νερό; Φυσικές πηγές ανεπαρκείς. Το γύψινο δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε ποσότητα ασβεστίου, δεν ξέρουμε καν αν έχει ίχνη ασβεστίου, η άμμος δεν προσφέρει κάτι. Πηγές εκτός των χορταρικών, το μόνιμο σουπιοκόκκαλο στο κλουβί, ωμό σουσάμι την περίοδο της ωοτοκίας και λίγο αμύγδαλο ωμό επίσης σπασμένο, τσόφλι από το βραστό αυγό που πρέπει να τρώει αυτήν την περίοδο.

Αργύρη πρέπει να βιαστείς να παρέμβεις άμεσα. Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά πρέπει.
 
τις εδωσα υγρο ασβεστιο σ ενα καπακι απο νερο με 5 σταγονες μεσα. Ηπιε λιγο απο εκει. ( θελει 15 ανα 40μλ) εβαλα οστρακα και στο νερο τις ξανα υγρο. αν κ αγρια δεν αντισταθηκε καθολου. Πισω στον πωπο της η τρυπουλα ειναι λευκη δεν φαινετε να εχει καποιο ερεθισμο. Ειναι μεσα στην φωλια της και κλωσαει κανονικα παντως. Να τις ξαναδωσω με το χερι ποιο μετα και αν αυριο ειναι ετσι να την παω σε γιατρο;
 
Να τις ξαναδωσω με το χερι ποιο μετα και αν αυριο ειναι ετσι να την παω σε γιατρο;
Ναι, μπορείς με απειροελάχιστη ποσότητα λαδιού, να της περάσεις λίγο την αμάρα, χωρίς πίεση και μασάζ, να μαλακώσει. Δημιούργησες ζεστασιά; Έστω με ένα πορτατίφ κοντά στο κλουβί, θέλει γύρω στους 28-30 βαθμούς. Βάλε και ένα δοχείο με νερό να εξατμίζεται. Για τις επαναλήψεις του υγρού ασβεστίου, ακολούθησε το άρθρο που σου έδωσα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το πρηξιμο της ειναι αναμεσα στα ποδια και προς τα πισω οταν ειναι ορθια, Το πρωτο της αυγο το εκανε πριν περιπου 10 μερες εχει κανει 5 αρα 1 ανα 2 μερες μηπως απλα ειναι ετοιμη για το επομενο; τα λεω να καθυσηχαστω λιγο κ εγω ελπιζω να με καταλαβαινετε
 
Μπορεί ναι, να ετοιμάζεται για το επόμενο. Ανησύχησα που είπες ότι είχε δυσκολία στην κίνηση και που κάθισε να την πιάσεις αν και άγρια. Γι αυτό μην την αφήσεις από τα μάτια σου. Και στην φωλιά να την κοιτάζεις κατά διαστήματα.
 
θα κοιταξω το βραδυ που θα γυρισω κατα τις 9 γιατι στρεσαριστηκε σιγουρα κ απλα θα την γαλω απο την φωλια να δω και αν συνεχισει κ αυριο θα παω σε γιατρο
 
Καλησπερα, σημερα πηγαμε στο γιατρο και βαλαμε πισω λιγο λαδακι. μετα απο καποιες ωρες το αυγο το ειδαμε στο κλουβι, το εβαλα στην φωλια και καθετε στην φωλια παλι ελπιζω να ην την εγκαταλειψει λογο στρες, σηασια εχει οτι η Λολα ειναι καλα βεβαια
 
Ευτυχώς! Την είχα στην σκέψη μου. Ελπίζω πως όχι. Αίμα δεν έβγαλε καθόλου ε; Αν έχεις να της δώσεις λίγο ηλεκτρολύτες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top