Φροντίδα Parrotlet 27 ημερων αρνείται να φάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkontos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gkontos

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαρ 2014
Μηνύματα
56
Καλησπέρα φίλοι μου και καλώς σας βρήκα...

Κτες το απόγευμα πήρα από ένα εκτροφέας ενα parrotlet 27 ημερών..

Μέχρι κτες το μεσημέρι το πουλάκι έτρωγε από την μάνα του.

Ε λοιπών έχω μεγάλο πρόβλημα

Εψές και σήμερα πρωί αρνείται να φάει δλδ μπορεί σε ολη την διαδικασία να πάρει κατω μια με δύο γουλιες, με αποτέλεσμα το φαγητό που έχω στην σύριγγα να παγώνει.. (σημείωση οταν το ταισε μπροστά μου ο εκτροφέας για να μου δείξει ήταν όλα μια χαρα και εφαε κανονικά)

Βασικά δεν ανοίγει το στόμα του για να του βάλω φαγητό και όταν το ανοίξει το περισσότερο το φτεινει.

Είναι οι πρώτες του φορές που τρώει με σύριγγα, μπορεί να είναι αυτό ή κάτι άλλο παίζει;

Χρησιμοποιώ για να τον ταΐζω σύριγγα μικρή του νοσοκομείου...

Ακόμα ρώτησα τον εκτροφέα για το αν πρέπει να βγάζω τον αέρα μετά το φαγητό και μ είπε δεν είναι ανάγκη επειδή έχει ήδη μεγαλώσει αρκετά και δεν δημιουργεί αέρα..

Και τέλος μπορείτε να μου πείτε τι εργαλεία Χρησιμοποιάτε, και ποιο σημαντικό πώς φτιάχνεται την κρέμα για να είναι 39 βαθμοί και πως την διατηρητε τοσο;

Σας παρακαλώ είναι επείγον για αυτό απαντήστε μου και στα 3, ούτως ώστε αν χρειάζεται να αγοράσω κατι να παω να το πάρω μόλις σχολασω.
 
Να και 2 φωτογραφίες του Όσκαρ

apenedud.jpg


ebaqygev.jpg
 
Καλημέρα, καλώς ήρθες και να σου ζήσει το πουλάκι σου!
Με τι σύριγγα το ταίζεις; Κανονικά υπάρχουν ειδικές για τάισμα νεοσσών. Ο εκτροφέας μπροστά σου χρησιμοποίησε το ίδιο είδος;
Πάντως αν είναι απλή, εννοείται βγάζουμε την βελόνα και την τοποθετούμε αρκετά μέσα στο στόμα όχι έξω έξω.
Επίσης μήπως είναι η κρέμα κρύα και παχύρευστη και δεν την τρώει; Πρέπει να είναι αρκετά υδαρή.
Να σου πω την αλήθεια, το πουλάκι αυτό μου φαίνεται μικρότερο από 27 ημερών και όπως σου είπα και στο gab, πριν το μήνα δεν τα αποκόβουμε από τους γονείς του.
Αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις, γύρισέ το κι αυτό πίσω και πάρτο μετά την ενηλικίωση.
Είναι επείγον. Μία μέρα νηστικό δεν αντέχει το πουλάκι
 
Δεν απογαλακτιζονται ετσι τα μωρα πουλια gkontos. Αυτα ειναι τραυματικες εμπειριες! Απορω πως σου το εδωσε ετσι, πραγματικα...
 
τι έγινε τελικά; Γι αυτές τις ηλικίες οι ώρες είναι μεγάλος χρόνος
 
Έριξα πολύ διάβασμα και κατάφερα και το ταισα γύρω στις 10:30 το πρωί

μόλις τον ζυγισα τωρα, το τέρας είναι ακριβώς 35 γραμμάρια
Πόση ποσότητα τροφής πρέπει να τρώει κάθε φορά και πόσες φορές την μερα;

Στέλνω νέες φωτογραφίες 😉

e3a6usy5.jpg


ame9atad.jpg


4e8u7emy.jpg


ysy8ypep.jpg


arute6u4.jpg


yryja7e2.jpg


Sent from my MI 2 using Tapatalk 2
 
  • Like
Αντιδράσεις: vkoul
Ωραία που έφαγε γιατί άρχισα ν' ανησυχώ.
Συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι λιγότερο από 27 ημερών.
Πρέπει κάθε γεύμα να είναι το 10% του σωματικού του βάρους δηλ.3,50 γραμμάρια
και πρέπει να τρώει κάθε 4 ώρες περίπου ενώ το βράδυ να μείνει 6 ώρες ατάιστο γιατί πρέπει μία φορά την ημέρα να αδειάζει τελείως ο πρόλοβος για την αποφυγή μυκητιάσεων.
Έχουμε ήδη πει, τις θερμοκρασίες του χυλού και να μην είναι πηχτός για να μην μένει στον πρόλοβο και παγώνει.
Αν το ταίζεις κάθε 4,5 ώρες, θα κάνεις 5 ταϊσματα ημερησίως με 6 ώρες νυχτερινής διακοπής
 
Προσπάθεισα να το ταισω τώρα σχεδόν 5 ώρες μετά την τελευταία φορά αλλα πάλι δεν θέλει με το ζόρι του εδωσα 1,5ml...
Όμως τώρα κάθομαι στον καναπέ και δαγκώνει το χέρι μου και την κουβερτουλα..
Υπάρχει ενδεχόμενο να θέλει σπόρια;

Υ. Γ. Να δαγκώνει επειδή φοβάται δεν πιστεύω γιατί κοιμάται στο χέρι μου, ξυπνα και δαγκώνει
Υ. Γ. 2. Είναι γεννημένο 16 /2
 
Είδες τον πρόλοβο του αν είναι γεμάτος;
Βάλε ένα χαμηλό πιατάκι με σποράκι μήπως και τα δοκιμάσει αν και δεν νομίζω.
Να σε φοβάται όχι δεν το πιστεύω.
Όταν το ταίζεις πως το κρατάς;Δες αυτό το βιντεάκι, αυτά που δείχνει είναι ενός μηνός
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μόνο εκτροφέας δεν πρέπει να αποκαλείται αυτός που σου έδωσε ένα τόσο μωρό πουλάκι, τον θεωρώ απαράδεκτο!\
1) Έδωσε ένα τόσο μικρό πουλί 2) σε άνθρωπο χωρίς εμπειρία...
Σου έδωσε οδηγίες τουλάχιστον για την θερμοκρασία της κρέμας; Γνωρίζεις ότι:
όταν δεν τρώει τη δόση που έχεις φτιάξει, μετά από ένα τέταρτο (νομίζω) θα πρέπει να πεταχτεί διότι αλλιώς το πουλί κινδυνεύει από μύκητες;
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να του επιστρέψεις το πουλάκι και να το πάρεις μετά τις 35-40 ημέρες (ζωής του)
 
Το θέμα είναι πως του είχε δώσει ένα ακόμα μικρότερο και το πήρε πίσω να του δώσει ένα μεγάλο...
Και αν έχει γεννηθεί πραγματικά 16/2 δεν ήταν εχθές 27 ημερών αλλά σήμερα 24 και ούτε κατά την γνώμη μου.
Μακάρι να έχει καλή τύχη το πουλάκι
 
θελω να ελπιζω πως συνεχιζει να τρωει πρωσπαθησε και εχετο το νουσου δωστου τρωφη και πολυ αγαπη ειναι πραγματικα πολυ μικρο και συγουρα οτι χηροτερο να αποκοπει απο τους γονεις του.
 
Σήμερα το πρωί πάλι δεν έφαγε..
Η κρεμα μου είναι η CeDe υπάρχει ενδεχόμενο να μην του αρέσει;
Να δοκιμάσω άλλη κρέμα;

Και κάτι τελευταίο οταν δεν θέλει να φάει αλλά πρέπει να φάει να τον πιέζω; Να προσπαθήσω να του βαλω και τα 3ml με την μία ή θα το πνηξω;

Τέλος πως καταλαβαίνω ιτι έχει αέρα το στομαχακι του και που πιέζω για να βγει;
 
Ποσο αδικο ειναι για το μικρο να βρισκεται σε αυτην την κατασταση.. Νηστικο και προφανως φοβισμενο γι'αυτο και δεν τρωει πιστευω, επειδη δεν αναγνωριζει τη συριγγα και τον ανθρωπο ως πηγη τροφης. Πηρες ενα μωρο και προσπαθεις μεσω του ιντερνετ να το μεγαλωσεις. ☹ Ειναι απαραδεκτος ο τυπος που στο εδωσε για μην μιλησω χειροτερα πρωινιατικα. 😡

Δεν μπορεις δυστυχως να το ταισεις αν δεν ανταποκρινεται στο ταισμα, μονο κακο μπορεις να του κανεις και να στειλεις την κρεμα στους πνευμονες. Οταν τα μωρα πουλια ξεκινουν να τρωνε κρατουν την αναπνοη τους ωστε να μην πνιγουν αναπνεοντας παραλληλα, οποτε αν το πιεσεις ριχνοντας φαγητο συνεχομενα στο στομα του χωρις αυτο να καταπινει μπορει να το πνιξεις.

Τι κρεμα ταιζε αυτος αν ταισε καθολου; Ποσες φορες ταιζε; Αυτα δεν στα ειπε; Αν αλλαξες μαρκα μπορει κι αυτο να του φταιει. Πηρε τα λεφτα και σκασιλα του μετα, ετσι; Πολυ μεγαλη σημασια εχει η θερμοκρασια καθως αν δεν ειναι ακριβως οπως πρεπει το πουλακι δεν θα την φαει. Διαβασε http://theparrotuniversity.com/arthandfeeding2#handfeeding_techniques ειναι ο πληρεστερος οδηγος κατα τη γνωμη μου.

Θα σου ξαναπω να το πας πισω και να παρεις ενα απογαλακτισμενο μωρο, αν δεν εχει τωρα να περιμενεις οσο χρειαστει δεν θα εχει καμια απολυτως διαφορα στην εξημερωση και στη σχεση που θα αναπτυξει με εσενα.
 
Έλα παιδιά άλλαξα την τροφή και έφαγε κανονικά :D
Έφαγε 4ml
 
Μακάρι να τα καταφέρεις, γιατί δεν σου κρύβω έχω αγωνία με το θέμα σου.
 
Και εγώ Μαρία μου έχω φοβερή αγωνία..
Αλλά πια είμαι πολύ αισιόδοξος.. 😉

Που μπορώ να βρω πόσες φορές πρέπει να ταΐζω ανάλογα με το πόσες μέρες είναι ο Όσκαρ
 
Έχω πολύ ευχάριστα νέα και είμαι φοβερά χαρούμενος. Βρήκα τον τρόπο και την ρεουλα... Ο σχοιρος εφαε τωρά ξανά 4 ml και ήθελε κι άλλο..

Ελεύθερη μετάφραση Κύπριακων
Ρεουλα - ποσότητα, τρόπος, αναλογία
Σχοιρος - γουρούνι

😛 B-) :D
 
Άντε μπράβο, μπράβο, διάβασε αυτό που σου έστειλα, λέει αυτό ακριβώς πρέπει να βρεις τον τρόπο να τρώει ευχάριστα γιατί αυτό έχει συνέπειες στην καλή του ψυχολογία αργότερα.
 
Back
Top