Φροντίδα Parrotlet 27 ημερων αρνείται να φάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkontos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μπραβο αφου το μικρουλι ξεκινησε να τρωει ολα καλα και ευχομε στο μελλον μονο ευχαριστα νεα.
 
Μα γιατι ο εκτροφεας το εδωσε τοσο μικρο χωρις να εχεις εμπειρια; Ευχομαι να πανε ολα καλα και να γινει ενα γερο πουλακι! Παρεπιπτοντως ειναι κουκλι...
 
Αντε μπραβο, ολα καλα θα πανε! Και να μας βαζεις φωτογραφιες να το καμαρωνουμε!
 
Φίλοι μου σας ευχαριστώ, πάντως τώρα με το που με βλέπει ενθουσιάζεται και ζητάει αμέσως φαγητό.. Μόλις φάει και μετά με ξεχνά το σκατό 😛

Τον έβαλα στο δακτύλο μου στέκεται λίγο και μετά χάνει την ισορροπία του...

Σήμερα του έβαλα και λίγα σποράκια στο κουτί του και ρα επεξεργαζοταν. Πάντως είναι πολύ περίεργος..

Εδώ λίγες σημερινές φωτογραφίες, αν καταφέρω θα βάλω και βίντεο.

5e7yrety.jpg


vaby3y6y.jpg


yvezerut.jpg


subyqura.jpg


Πώς βάζω βίντεο;

Sent from my MI 2 using Tapatalk 2
 
χα χα πλάκα έχει ο μπόμπος!
ανεβάζεις το video στο youtube και μας βάζεις το link
 
Μη το ταλαιπορεις με το δαχτυλακι, να δυναμοσουν λιγο πρωτα τα ποδαρακια του!
 
Τρομερος ο μικρος μπραβο! φτου!

Καλη συνεχεια στο εργο σου!
 
Σας βάζω 2 βίντεο από το αστέρι :)
Πότε να μειώσω τα γεύματα απο 4 σε 3?

Βίντεο 1
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Βίντεο 2
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μπράβο!
το κατάφερες τελικά! Κουκλί είναι μεγάλωσε φτου φτου να σου ζήσει.
όταν αρχίσει να τρώει σποράκια θ' αρχίσεις να μειώνεις τα γεύματα. Αλλά απ' ότι λένε τα παιδιά μέχρι αρκετά μεγάλο θα σου ζητάει ένα γεύμα τουλάχιστον πριν κοιμηθεί. Ίσως είναι και μια διατήρηση της σχέσης σας γι' αυτά.
Τώρα θέλει λίγη προσοχή μην σου πέσει από τον πάγκο. Μήπως πρέπει να το μεταφέρεις σε κλουβί με μαλακό στρώμα όμως κάτω.
Βλέπω και το ψάρι στο βάθος :) τι είναι;
 
Ψυχή μου όρεξη που έχει! Μπράβο σας! Εγώ από παπαγάλους δε ξέρω, απλά στη θέση σου θα του μιλούσα κιόλας για να συνηθίσει τη φωνή μου και να αρχίσει να εξοικειώνεται με διάφορες λέξεις! 😉
 
Λοιπών τον έχω μεταφέρει σε κλουβάκι, όπου του έκανα μια αυτοσχέδια φωλιτσα απο κουτάκι...
Περιττό να αναφέρω ότι βγαίνει από την φωλιτσα μόνο οταν ακούσει πως του κάνω φαγητό,... Είναι λογικό αυτό? Ή κάτι πάει λάθος;

Στο βάθος είναι το ενυδρείο μου με τις χελώνες μου, ειναι 4 res περίπου 3 χρόνων...

Και έχω ακόμα ενα φυτεμένο με sword tails, guppies, neon, red cherry, amano, apple snail & blue ramshorn.

y4a9emur.jpg

7apetusa.jpg

8y5yjuve.jpg

huzaqupe.jpg

y5agube9.jpg

sudy7yba.jpg

uvyna9y4.jpg

ete4ava2.jpg

tatagera.jpg

6e4a6azy.jpg
 
Καλημέρα! Πολύ ωραία και τα δύο, να τα χαίρεσαι! Έπρεπε να τα βάλεις στα άλλα ζώα να πούμε και δυο κουβέντες Εκτός από πουλιά, έχετε άλλα κατοικίδια ζώα; .
Μου φάνηκε στο video ότι είδα ένα κίτρινο ψαράκι δεν κατάλαβα ότι είναι οι χελώνες :)
Εσύ είσαι που μου είχες πει ότι θα τους φτιάξεις λίμνη; Γιατί αυτές 4 που είναι θα χρειαστούν πάνω από 600 λίτρα στην πλήρη ανάπτυξή τους.

Είναι μικρούλι, λογικό είναι να είναι περισσότερες οι ώρες ύπνου, χουχουλιάσματος και ξεκούρασης. Φαντάζομαι διατηρείς ακόμα ζεστό τον χώρο. Γιατί έχει ακόμα ανάγκη την ζεστασιά. Έστω και το φως από πάνω του. Σ΄αυτή την ηλικία ακόμα περνούν ώρες με την μάνα τους στην φωλιά να τα ζεσταίνει
 
Ναι το έχω σε ζεστό χώρο. Τον βγάζω έξω από το κλουβί καμιά ώρα την μέρα, και δεν ξεκολλάει από πάνω μου.

Κάναμε και τις πρώτες μας πτήσεις..
Σήμερα παρολίγον να μου φύγει 😛
 
Μπράβο μπράβο, χαίρομαι πολύ ιδίως μετά από τόσες αγωνίες και προσπάθειες που έκανες!
Πρόσεχε, μεγαλώνει τώρα, αν ξεφύγει αυτό δεν θα επιβιώσει κι εσύ θα πάθεις μεγάλη ταραχή.
 
Καλησπέρα παιδιά...

Ανανέωση μετά από λίγο καιρό, τώρα είμαστε 50 μερών...
Έχει αρχίσει και τρώει σποράκια, βασικά τα ρημάζει..
Μέχρι τώρα τάϊζα 3 φορές την μέρα, αλλα τις τελευταίες 2-3 μέρες ουσιαστικά απλά τσιμπάει από την σύριγγα δλδ τρώει και δεν τρώει 2ml...
Τι να κάνω; Να σταματήσω την σύριγγα ή να ταΐζω μονο το βράδυ;

Ακόμα οταν του βάζω φρούτα δεν τρώει καθόλου...

Και κάτι τελευταίο τι λαχανικά να του βάζω και τι φρούτα και πως να τα προετοιμάζω.?

Αυγό πρέπει να βάλω;
 
Καλησπέρα παιδιά...

Ανανέωση μετά από λίγο καιρό, τώρα είμαστε 50 μερών...
Έχει αρχίσει και τρώει σποράκια, βασικά τα ρημάζει..
Μέχρι τώρα τάϊζα 3 φορές την μέρα, αλλα τις τελευταίες 2-3 μέρες ουσιαστικά απλά τσιμπάει από την σύριγγα δλδ τρώει και δεν τρώει 2ml...
Τι να κάνω; Να σταματήσω την σύριγγα ή να ταΐζω μονο το βράδυ;

Ακόμα οταν του βάζω φρούτα δεν τρώει καθόλου...

Και κάτι τελευταίο τι λαχανικά να του βάζω και τι φρούτα και πως να τα προετοιμάζω.?

Αυγό πρέπει να βάλω;

Σχετικα με αυτα που ρωτας σου δινονται απαντησεις στο αλλο θεμα που εβαλες το ιδιο ποστ Από την σύριγγα σιγά σιγά στην τροφή
 
Back
Top