Ασθένειες Podagrine solution για scally face;

Poco&Pingie

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Θεσσαλονίκη
παρατήρησα κι εγώ κάτι περίεργο στο ράμφος της παπαγαλίνας μου,την πήγα σε κτηνίατρο και μου ανέφερε πως θα μπορούσε να 'ναι ψώρα αλλά από την στιγμή που το πουλί είναι ζωηρό, παίζει και τρώει δεν τίθεται καν θέμα να είναι άρρωστο.Βέβαια, από το πετ σοπ μου σύστησε το podagrine solution για καλό και για κακό οπότε πήρα να το δοκιμάσω αλλά εδώ και 3 ημέρες που βάζω στο ράμφος της και γύρω από αυτό δεν είδα αποτελέσματα. Σκέφτομαι να την χωρίσω από τον αρσενικό σε άλλο κλουβί αλλά βλέπω οτι και το δικό του ράμφος σαν να ξεφλουδίζεται αλλά καμία σχέση με το δικό της. Έχετε καμία εμπειρία σχετικά με το φάρμακο ή να πάρω το epithol που διάβασα σε άλλο ποστ οτι έχει αποτελέσματα; Πήρα τηλ και στην κτηνιατρίκη κλινική του Α. Π. Θ. στη Θεσ/νικη αλλα δεν απαντάνε ίσως λόγω γιορτών...
 

Συνημμένα

  • IMG0043A.webp
    IMG0043A.webp
    9,2 KB · Προβολές: 118
  • IMG0044A.webp
    IMG0044A.webp
    8,1 KB · Προβολές: 111
Το podagrine κάνει αλλά θέλει προσοχή με το πινελάκι μη πάει υγρό στα ρουθούνια. Καλύτερα να το κάνεις σούρουπο ώστε η ποσότητα να μένει επάνω το βράδυ για καλύτερη δράση του φαρμάκου. Επίσης προληπτικά να το εφαρμόσεις και στα πόδια, γιατί συνήθως εμφανίζονται ακάρεα και εκεί.
Σκέφτομαι να την χωρίσω από τον αρσενικό σε άλλο κλουβί αλλά βλέπω οτι και το δικό του ράμφος σαν να ξεφλουδίζεται αλλά καμία σχέση με το δικό της.
Καλό είναι να το κάνεις γιατί του αρσενικού είναι σε αρχικό στάδιο και πιο εύκολα αντιμετωπίσιμο.
Το επιθόλ μπορεί να έκανε καλύτερη δουλειά, αλλά με υπομονή και το φάρμακο της ΤΑΦΑΡΜ θα κάνει δουλειά. Απλά θέλει υπομονή κ΄επιμονή.
 
οκ σ'ευχαριστώ! Θα το συνεχίσω και εύχομαι να δω σύντομα αποτελέσματα. λυπάμαι μόνο που θα χρειαστεί να τα χωρίσω γιατί ζητάει το ένα το άλλο!
 
τελικά κάνει δουλειά το podagrine solution γιατί εξαφανίστηκαν όλα τα περίεργα εξογκώματα γύρω από το ράμφος της παπαγαλίνας μου και τώρα πια είναι όλα φυσιολογικά!
 
Back
Top