Γενικά Rainbow lory

Χριστιάνα

PB Member
Εγγραφή
12 Απρ 2008
Μηνύματα
284
Πόλη
Πάφος
Παιδιά ένας φίλος έχει ένα λορυ και έχει τρελαθεί ο άνθρωπος από την τρέλλα του πουλιού. Πραγματικά οταν αρχίζει να φωνάζει είναι ασταμάτητο. Τισ περισσοτερες φορές καρφώνεται στο μιαλό του πουλιού μια λιχουδιά και μέχρι να ανακαλύψει ο φίλος πια είναι κάθε φορά, το πουλί ξεσηκώνει την γειτονιά και τα... Νέυρα του. Μου πρότεινε λοιπόν να μου το χαρίσει, επειδή κάθε φορά περνώ ώρες με τον "Κοκο΄αντί με τον Σπύρο. Είμαι όμως επιφυλακτική και έπειδή νομίζω πως είναι ευαίσθητα στις αλλαγές θερμοκρασίας. Μήπως έχει κάποιος από εσάς εμπειρία με τέτοιου είδους πουλιά. Είναι πάντως σωστοί κλοουν, χορέυουν είναι αεικίνητα και παν πανέμορφα πουλιά.
 
Ειναι πανεμορφα αλλα λιγο ευαισθητα στη διατροφη. Ξερεις οτι δεν τρωνε σπορους φανταζομαι; Η τροφη τους στη φυση ειναι νεκταρ και χυμοι και φρουτα. Υπαρχουν πελετς ειδικα και ειδικα μιγματα χυλου αλλα κανουν τον τοπο χαλια οταν τρωνε. Εαν νομιζεις οτι μπορεις να τον αναλαβεις τοτε παρτον! :D

τετοιο ειναι σωστα;

Rainbow_Lorikeet.webp
 
Σχεδον... Τέτοιο! Ο Κοκος είναι πανέμορφος με βαθυ σμαραγδι πράσινο στην πλάτη και μπλέ βαθύ κεφάλι κλπ. Εγώ νομίζω πως είναι Rainbow. O μου απλώς λέει lory. Το διάβασα πως δεν τρώει σπόρους (ο Σπύρος μου είπε πως τρώει ηλιοσπορους). Κατά τα άλλα δεν ξέρω αν είναι δύσκολη η διατροφή του επειδή τον έχω δει να τρώει μακαρόνια, κοτόπουλο, κουλουράκια, όλων των ειδών τα φρούτα κλπ. :) Ενας σημαντικος λόγος που φοβάμαι να τον πάρω άν και... Καιγομαι :) είναι οι απίστευτες φωνές του! Δεν μπορεις να πιστέψεις πως δεν σταματα! Εχει όμως πολλή πλακα, γιατί μολις πλησιάσεις γυρνα το κεφάλι του με τόση περιέργεια κι εξυπνάδα στο βλέμμα που του τα συγχωρείς όλα.

Ουφ πραγματικά τον θέλω! Αν το εννοεί ο Σπύρος (που έτσι νομίζω) νιώθω πως έχω μια... Τάυτιση μ΄αυτο το πουλί!
 
Σχεδον... Τέτοιο! Ο Κοκος είναι πανέμορφος με βαθυ σμαραγδι πράσινο στην πλάτη και μπλέ βαθύ κεφάλι κλπ. Εγώ νομίζω πως είναι Rainbow. O μου απλώς λέει lory. Το διάβασα πως δεν τρώει σπόρους (ο Σπύρος μου είπε πως τρώει ηλιοσπορους). Κατά τα άλλα δεν ξέρω αν είναι δύσκολη η διατροφή του επειδή τον έχω δει να τρώει μακαρόνια, κοτόπουλο, κουλουράκια, όλων των ειδών τα φρούτα κλπ. :) Ενας σημαντικος λόγος που φοβάμαι να τον πάρω άν και... Καιγομαι :) είναι οι απίστευτες φωνές του! Δεν μπορεις να πιστέψεις πως δεν σταματα! Εχει όμως πολλή πλακα, γιατί μολις πλησιάσεις γυρνα το κεφάλι του με τόση περιέργεια κι εξυπνάδα στο βλέμμα που του τα συγχωρείς όλα.

Ουφ πραγματικά τον θέλω! Αν το εννοεί ο Σπύρος (που έτσι νομίζω) νιώθω πως έχω μια... Τάυτιση μ΄αυτο το πουλί!


νομιζω πως το εχεις σχεδον αποφασισει... 😀

εχω διαβασει οτι αν τρωνε πραγματα εξω απο το φυσιολογικο τους διαιτολογιο οτι μικραινει ο προσδοκιμος χρονος ζωης τους. Αν τον παρεις εσυ να διαβασεις μερικα πραγματα για τη διατροφη τους και να βελτιωσεις αυτη που εχει.
 
νομιζω πως το εχεις σχεδον αποφασισει... 😀

εχω διαβασει οτι αν τρωνε πραγματα εξω απο το φυσιολογικο τους διαιτολογιο οτι μικραινει ο προσδοκιμος χρονος ζωης τους. Αν τον παρεις εσυ να διαβασεις μερικα πραγματα για τη διατροφη τους και να βελτιωσεις αυτη που εχει.

Χριστιανα μου οντως αυτα τα πουλια εχουν διαφορετικες αναγκες διατροφης, οχι οτι εχω προσωπικη εμπειρια απο οτι ειχα διαβασει παλιοτερα σε καποια ξενα site απλα απο περιεργεια. Οντως ισχυει αυτο με το νεκταρ κτλ και ισως επειδη το πουλι δεν τρεφεται σωστα (ειπες οτι τρωει ηλιοσπορους)... Μηπως ειναι και αυτος λογος που σηκωνει το κοσμο στο ποδι;

Πάντως οντως φαινεσαι πολυ ενθουσιασμενη και μαλλον ηδη αποφασισμενη να το παρεις. Γνωμη μου ειναι πως αν ο φιλος σου ετσι κ αλλιως θα το δωσει καπου καλυτερα να το παρεις εσυ!
 
πωπω εχουν μια φωνη αυτα!
εγω θα ελεγα μακρια απο σπιτι!
περα απο την πλακα αυτα τα πουλια απλα δε ειναι για σπιτι!
δε συγρινονται με τιποτα!
 
Έχετε δικιο για τιν διατροφή! Μετά που διάβασα κι εγώ διάφορα σκέφτηκα το ίδιο. μαλλον το πουλι ζητά συγκεκριμένα πράγματα γι αυτο τσιριζει μεχρι να του το δώσεις.
Αραγε θα μπορούσε να μένει έξω από το σπίτι; Στην Κύπρο ακόμα και τον χειμώνα δεν έχουμε χαμηλές θερμοκρασίες. Αν κατασκευάσω μια κλούβα με σκέπαστρο;
 
Χριστιανα εισαι σιγουρη οτι θες νατον αναλαβεις; Διοτι αποτι καταλαβα-αν κ δε γνωριζω αυτα τα πουλακια- πρπεει να ειναι πολυ φασαριοζικο πουλι κ ιδιοτροπο στη συγκεκριμενη περιπτωση. Σιγουρα μπορεις να τον βοηθησεις κ να τον εξημερωσεις περισσοτερο κ να ηρεμησει αλλα εγω με ολη τη καλη διαθεση θα σου ελεγα νατο ξανασκεφτεις καλυτερα. Εχεις μεγαλο σπιτι; Μηπως οι γειτονεςθα σου γκρινιαζουν;Εχεις χρονο στη διαθεση σου για να ασχολεισαι μαζι του κ να παψει να ειανι τοσο φωνακλας;Εννοω μη τον βλεπεεις τωρα μονο κ σαρεσει τοσο. Μηπως οταν τον εχεις συνεχεια σπιτι κ φωναζει κ κανει κ ρανει κουραστεις κ το μετανιωσεις. Αυτο σκεψου.φιλικα παντα!
κοιτα κ εδω εναν περιεργο λορυ
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
κεδω 2 γλυκες!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
παντως εχουν πολυ ομορφα χρωματα, η αληθεια ειναι.
 
Εγιωνι νομιζω να τον πκιαεις τον παπαγαλο... Επιτελους τζαι καποιος που την κυπρο.😱. Για σου χριστιανα! Εντα εβαρεθηκα να μηλω ουλλον καλαμαρηστικα, αμαν ρε εν τζαι να σπασω... 😀
κανενας αλλος κυπραιος ρε παιδκια;
 
Εγιωνι νομιζω να τον πκιαεις τον παπαγαλο... Επιτελους τζαι καποιος που την κυπρο.😱. Για σου χριστιανα! Εντα εβαρεθηκα να μηλω ουλλον καλαμαρηστικα, αμαν ρε εν τζαι να σπασω...
κανενας αλλος κυπραιος ρε παιδκια;

μ'αρεσει πολυ να τα ακουω! :D να σαι καλα, μου θυμισες μια πολυ καλη μου φιλη Κυπρια! 🙂

νομιζω απο Κυπρο ειναι και η Theodosia που εχουμε στο φορουμ. 😉
 
😀χα Αντε ρε παιδιά υπάρχουν κι άλλοι κυπριοι. Τελικά... Είμαστε φιλοζωοι! Ετσι Μιτσο::: Χαίρομαι τζιαι εγιώ που σε ακούω! Θα μιλούμεν αμα έρθεις στην παρέα!
 
κι εγω εχω εναν λορυ, πολυ καλο πραγματικα.
πειραχτηρι σκετο, ολο μαμ θελει.
παιρνω μια τρφη για λορυ κι οταν δεν υπαρχει του παιρνω ενα μιγμα τροφης και με φρουτα μεσα, τρελαινεται για λυχουδιες, αυτα τα στικακια τα κρεμαστα, γενικα ειναι πολυ ευκολο πτηνο που ολο την σκανταλια εχει στο μυαλο του.
που και που τραβαει κατι φωνουλες ομως οχι και τοσο ενοχλητικες.
εχει αρχισει και μιλαει σιγα σιγα, το προσπαθει δηλαδη.
μιμηται και φωνες που ακουει.
 
περιεργο χρωμα το lory! Σπανιο θα ελεγα δεν εχω ξαναδει τετοια χρωματα σε lory. Πολυ ωραιο παντος οπως και τα Lovebirds!
 
Back
Top