Γενικά Rigneck γενικές ερωτήσεις

Μάρκος

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουλ 2008
Μηνύματα
20
Πόλη
Αθήνα
Είναι περίπου 6 μηνών, όταν το πήρα ήταν εξαιρετικά φοβισμένο, τώρα μετά απο τρεις μήνες περίπου έχει ξεθαρρέψει. Ναι μεν είμαι ο μόνος που έχει δεθεί μαζί του σε σημείο να μην ξεκολλάει από την μπλούζα απο το πρωί μέχρι το βράδυ αλλα ορισμένες φορές οι συμπεριφορά του είναι περίεργη έως αδικαιολόγητη. Το δάγκωμα είναι σύνηθες φαινόμενο... Πώς μπορεί να αντιμετοπιστεί; Άλλη λένε ότι ειναι θέμα επιβολής αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω ούτε να τον κλείσω σε σκοτεινό μέρος ή να τον παραμερίσω όπως προτείνουν σε pet shop κάθε φορά που αποκτά επιθετική συμπεριφορά. Ακόμα δεν νοείται να τον βγάλω προσωπικά απο το κλουβί πρέπει μόνος του να βγει... Τέλος είναι λογικό να τρώει σχεδόν τα πάντα σαν κοτόπουλο; Εννοώ από καρπούζι μέχρι μακαρόνια; 😛 και ποιός ειναι ο μέσος όρος ζωής στα rignecks?

ΥΓ το δαχτυλίδι τι ρόλο παιζει;

Ευχαριστώ,
 
Γειά σου Μάρκο,

για αρχή δες εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Το-νέο-μου-φιλαράκι-ένα-μωρό-ringneck.3708/

Το δαχτυλίδι είναι η ταυτότητα του παπαγάλου σου, περιεχει πληροφοριες οπως ετος γεννησης, κωδικο εκτροφέα και χωρα προέλευσης.

Για το δάγκωμα θέλω απλά να σου πω ότι δεν ενδείκνυνται τακτικες τιμωρίας. Το καλύτερο ειναι να αγνοείς τα δαγκώματα σαν να μην τρεχει τιποτα ώστε να μην παίρνει την προσοχή που ενδεχομένως αποζητα. :)

Το προσδόκιμο ζωής είναι 25-30 χρόνια.

Aν θες ανεβασε και καμια φωτο να τον καμαρωσουμε:D
 
Δεν γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο είδος παπαγάλου αλλά αυτό που μπορώ να σου πω σίγουρα πως δεν πρέπει να δίνεις του δίνεις αβοκάντο, σοκολάτα, αλάτι, αλκοόλ, καφεΐνη και γάλα. Επίσης όταν σε δαγκώνει εσύ δεν πρέπει να απομακρύνεις το χέρι σου γιατί με αυτό τον τρόπο του δίνεις την εντύπωση πως κάθε φορά που σε δαγκώνει θα τον αφήνεις ήσυχο.

Το δαχτυλίδι σου παρέχει πληροφορίες για το πότε είναι γεννημένο και από ποιόν εκτροφέα. Αν τον ενοχλεί μπορείς να το αφαιρέσεις
 
φώτο

Εδώ τον βλέπουμε στο αγαπημένο του μέρος στον καναπέ 😛
 

Συνημμένα

  • P7180023.webp
    P7180023.webp
    18,4 KB · Προβολές: 91
Κουκλος ο παπαγαλος σου! :D Ονομα δε θα μας πεις;:D η ειπες και δεν το ειδα...


Υ. Γ. Α! Και πολυ ωραιο τζακι και καναπες!
 
Όνομα

Δεν ξέρω ακόμα τι φύλλου είναι, Άρη τον φωνάζω..

το δαχτυλίδι λέει 07 αλλά όταν τον αγόρασα πριν 3 μήνες ο υπάλληλος μου είπε ότι ηταν 3 μηνών.. λέτε να με κορόιδεψε και να κοντεύει χρόνο;΄πάντως εχει γινει διπλάσιος από τότε.
προσεχώς κι άλλες φώτο
 
Κι άλλες φωτο

Μόλις τις τράβηξα
 

Συνημμένα

  • P7180036.webp
    P7180036.webp
    12,8 KB · Προβολές: 76
  • P7180037.webp
    P7180037.webp
    21,2 KB · Προβολές: 74
ειναι πολυ ομορφος. Γαλα γιατι οχι;σε ενα βιβλιο που εχω για τα κοκατιλ λεει οτι κανει πολυ καλο το γαλα και τους αρεσει πολυ...
 
Back
Top