Φροντίδα Ringneck από πετ σοπ, πώς να κερδίσω την εμπιστοσύνη του;

Kostaskaps

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2021
Μηνύματα
27
Πόλη
Πάτρα
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Λοιπόν απο το Σάββατο έχω στην κατοχή μου ένα ringneck μπλε το οποίο το πήρα απο πετ σοπ εδώ στην Πάτρα... Καθώς πήγα να μάθω για το πουλάκι πληροφορίες μου είπαν ότι είναι 5 μηνών και άλλος πωλητής 1 χρόνων... Για να μπω στο θέμα που με απασχολεί... Μου είπε το αφεντικό του συγκεκριμένου μαγαζιού είναι ταισμενο στο χέρι κλπ και είναι ήμερο βλέπω ότι το αριστερό του φτερό είναι κομμένο και είναι άγριο ελαφρός... Πως θα μπορούσα να το κάνω να μου έχει εμπιστοσύνη μετά τον τραμπουκισμο που υπέστει;
 
Δες το παρακάτω θέμα, θα σε βοηθήσει για να ξεκινήσεις και να δημιουργήσεις μια σχέση εμπιστοσύνης.
Να θυμάσαι ότι το κάθε πουλί έχει τον χαρακτήρα του και για αυτό κάποια βήματα γίνονται ευκολότερα ή δυσκολότερα.
Χρειάζεται υπομονή, επιμονή, πρόγραμμα και χρόνος, η συμπεριφορά και η αποδοχή του θα σε καθοδηγεί.
 
@Kostaskaps Καλημέρα,να χαίρεσαι το ringneck σου.Αν θέλεις ανέβασε μία φωτογραφία του στο forum μήπως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.Από ότι φαίνεται στο pet shop δεν σου είπαν όλη την αλήθεια.Αν ο παπαγάλος σου δεν έχει δαχτυλίδι δεν θα μάθεις ποτέ την πραγματική του ηλικία(κατά προσέγγιση μόνο).Είστε μόλις τρεις μέρες μαζί και είναι λογικό να είναι στρεσαρισμενος ο παπαγάλος σου,βάλε το κλουβί του κάπου ήσυχα,δώσε τροφή και νερό πλησιάζοντας τον με αργές κινήσεις και μιλώντας του με ήρεμο τρόπο.Άν έχεις κι άλλο πουλάκι στο σπίτι θα πρέπει να τηρήσεις καραντίνα.Ακόμη όχι έξω από το κλουβί.Τα ringneck είναι λίγο δύσκολα σαν χαρακτήρες,θέλουν μεγάλη υπομονή.Επίσης το συγκεκριμένο είδος θέλει μεγάλο και άνετο κλουβί,λόγω της μεγάλης ουράς που έχουν,ίσως γι αυτό να κόπηκε το φτερό του.🙂
 
@Vada καλημέρα φίλε μου! Το άφησα όλη μέρα το Σάββατο σκεπασμένο με μόνο την μπροστινή πλευρά ελεύθερη ώστε να μην φοβάται κάποια απλή απο όλες τις πλευρές του.. έτσι έκανα και στο κοκατιλ μου και την ίδια μέρα το είχα πάνω μου... Στο θέμα μας.. την Δευτέρα το πρωί μόλις άκουσα να κουνιέται ξύπνησα το πήγα στο σαλόνι το έβαλα στο ύψος των ματιών μου και άρχισα να του λέω γλυκές ήρεμα, με αποτέλεσμα εκεί που με έβλεπε και γινόταν καπνός ερχόταν κοντά στη μεριά μου βέβαια όταν κουναγα τα χέρια μου απομακρυνόταν... Το άφηνα για λίγο και ξανά απ'την αρχή όσπου κάποια στιγμή όταν έφευγα απο κοντά του άρχιζε και έβγαζε κραυγές ακόμα και όταν ξάπλωνα απέναντι του μόλις έκλεινα τα μάτια μου για κάποια λεπτά ξανά έβγαζε κραυγές...
 
@ianos κατάλαβα... Πρέπει να είναι φωτεινό το μέρος που θα τον έχω προς το παρόν;
Ναι, φωτεινό, ευάερο, χωρίς ρεύματα αέρα, οσμές από κουζίνα, τσιγάρα, αποσμητικά χώρου, και να του επιτρέπει να κοιμάται ανεμπόδιστα 10-12 ώρες. Αυτό θα ήταν το ιδανικό.
 
@Kostaskaps Υπομονή!Τρεις ημέρες το έχεις,δεν γνωρίζεις φύλο,ηλικία,λογικό είναι να το κάνει.Στο είπα και πριν τα ringneck δεν είναι κοκατιλ είναι πιο δύσκολα πουλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Από την στιγμή που επέλεξες να το πάρεις από το pet οποια πληροφορία και να σου έδωσαν την θεωρείς εξ'αρχης λανθασμένη.Αναφερομαι στο ιστορικό του πτηνού.

Να το χαίρεσαι!
 

Δεν στο λέω για να απογοητευτείς αλλα μην θεωρήσεις ότι το πουλάκι είναι ντε και καλα ήμερο και μπεις πιο "επιθετικά" στον χειρισμό του.
 
Back
Top